Najlepszy telewizor za ok 3000 zł i mniej

Mając do dyspozycji budżet na telewizor do 3000 zł wielu z nas zadaje sobie pytanie: telewizor FullHD czy 4K?
Prawda jest taka, że można na nie odpowiedzieć tylko pytaniem: Dobry telewizor FullHD czy slaby 4K?

Telewizory średniej półki, czyli w okolicach 3 tysięcy złotych mają najlepszy stosunek ceny do jakości. Wymienione w rankingu modele są najchętniej wybierane w tej półce cenowej.
Co powinien posiadać telewizor tej klasy? przede wszystkim Smart TV, który pozwoli na instalację dodatkowych programów jak nowo powstały ShowMax czy coraz bardziej popularny Netflix.
50 cali wydaje się najlepszym rozmiarem do typowego salonu w domu i w mieszkaniu, jednakże modele o innych przekątnych także zostały wzięte pod uwagę.

Telewizor FullHD czy 4K

Telewizor 4K to przede wszystkim rozdzielczość obrazu, który wynosi 3840×2160 pikseli, co daje dużo większe zagęszczenie, dzięki czemu obraz jest dużo ostrzejszy i jest czterokrotnie bardziej szczegółowy! Nie oznacza to jednak, że obraz zawsze będzie lepiej wyglądać na nowocześniejszym telewizorze.

T0 nie z głupoty sprzedawców w sklepach cena telewizora FullHD i 4K jest podobna. Decydując się na telewizor w tej samej cenie, ale z rozdzielczością FullHD nie zawsze otrzymuje się gorszy obraz. Dzięki lepszym przetwornikiem i procesorom obrazu, FullHD może być bardziej bogaty w kolory a sam obraz płynniejszy. Większość matryc FullHD jest 100 hercowych (fizyczne herce, a nie programowe, najczęściej reklamowane). Matryce 100Hz w telewizorach dają płynniejszy obraz bez smug, co jest istotne zwłaszcza podczas oglądania piłki nożnej. Dodatkowo telewizory Full HD mają lepsze podświetlenie obrazu i mogą być po prostu szybsze.

Telewizory 4K można postawić w mniejszych pomieszczeniach, gdyż dzięki gęstości pikseli można oglądać go z bliskiej odległości, niż przy telewizorach FullHD. Nie ma jednak sensu telewizora 40 cali 4K, gdyż poza ceną trudno będzie zobaczyć różnicę.

Technologia idzie jednak tak do przodu, ze telewizory 4K tanieją z dnia na dzień, i często można dostać model, które pokonuje wszystkie inne w swojej klasie.

Poznaj HDR

HDR to obraz o zakresie jasności porównywalnej do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Ma on sprawić, ze obraz będzie bardzie realistyczny, bogatszy w szczegóły i przede wszystkim jaśniejszy. Niektórzy mówią, że różnica między telewizorem z HDR a bez HDR jest większa, niż pomiędzy FullHD i 4K. Po części mają rację, dlatego warto szukać tego oznaczenia przed kupnem nowego telewizora.

Najlepsze telewizory w danej cenie wg. popularności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *