Najlepszy telewizor 3D ze średniej półki

Chociaż moda na 3D powoli mija, a niektóre telewizory są pozbawione tej funkcji, wiele osób nie wyobraża sobie kupna nowego odbiornika bez tej funkcji. Zestawienie zawiera 5 godnych polecania modeli w przedziale cenowym od 3 do 5 tysięcy złotych.

Funkcja 3D w telewizorach do 5000 zł pojawi się w modelach 4K. Jest bardzo istotne, ponieważ 3D w TV dzieli się na dwa rodzaje. 3D aktywne i pasywne. Czym się one różnią od siebie?

3D aktywne wykorzystuje okulary migawkowe, które sprawiają, że każde oko otrzymuje obraz w pełnej rozdzielczości. Obraz jest wtedy ostrzejszy, ale wymaga cięższych okularów z baterii.

Najbardziej popularne są modele z 3D pasywny. Technologa te jest też tańsza, okulary kosztują tylko kilka złotych i ważą zdecydowanie mniej. Niestety, do każdego oka wpada tylko połowa rozdzielczości, tj w przypadku HD 1080×1920, a przypadku 4k 2160×2048

Decydując się na kupno telewizora 3d nie jest się skazanym na filmy kręcone tylko w tej technologii. Nie jest żadną tajemnica, że 3D w telewizorze można wyłączyć. Zwykły obraz z telewizora, np. kanały TVN, Polsat itd. Nie nadawane w sygnale 3D telewizor może przekonwertować. Efekt nie będzie tak głęboki jak w przypadku materiałów kręconych bardzo drogimi kamerami 3D, ale wystarczająco utworzy efekt 3D zwiększając wrażenia z oglądania.

Ranking najlepszych telewizorów 3D

Czym jest technologia 3D w telewizorach

Aby uzyskać efekt 3D w telewizorze koniecznie jest przesłanie dla każdego oka dwóch niezależnych sygnałów. Okulary 3D do telewizora wzbogacone są o dwa różne filtry polaryzacyjne, które przepuszczają światło tylko do jednego oka, blokując w tym momencie drugie. W okularach pasywnych (np. telewizory LG, Philips) działa to na tej zasadzie, że każdy z filtrów przepuszcza tylko określone promieniowanie, które emituje sygnał 3D, nie potrzebna jest więc żadna elektronika w okularach.

W okularach aktywnych 3D (Samsung, Sony), obraz wyświetlany jest naprzemiennie dla jednego i drugiego oka. Skutkuje to wyższą rozdzielczością, ale też większy migotaniem obrazu, które nie każdy dostrzega (podobnie jak w telewizorach plazmowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *