Przewaga telewizorów OLED na zwykłymi LEDami

Po erze telewizorów kineskopowych przyszedł czas na technologię LED, znacznie mniejszą a zarazem lepszej jakości, podobne zmiany zachodzą na naszych oczach z technologią OLED. Która jest następcą technologii LED, jest o wiele bardziej elastyczna i uzyskuje lepsze efekty.

W tradycyjnej technologii LED obraz powstaje po przez zapalanie pikseli, odpowiednim kolorem, dzięki temu uzyskujemy kolory, sprawa komplikuje się przy kolorze czarnym. w tym przypadku zachodzi konieczność zastosowania odpowiednich filtrów, i mimo iż kolor czarny jest kolorem czarnym to nie jest on czernią idealną. Te oraz wiele innych problemów rozwiązuje natomiast stosowanie technologii OLED.

Czym jest OLED

Technologia OLED jest oparta o diody wykonane organicznie, stąd też przedrostek O, od organic. Samo zjawisko przyrodnicze zostało zaobserwowane już w 1998r. jednak pierwsze urządzenie pojawiło się dopiero w 2007r. Technologia ta pozwala uzyskiwać praktycznie każdy kolor, dodatkowo przewyższa diody LED przy wyświetlaniu koloru czarnego, ponieważ w chwili wyświetlania czerni diody się wyłączają tworząc nieosiągalną czerń dla technologii LED. Jest to też jeden z powodów dla których nie ma konieczności stosowania specjalnych filtrów jakie są stosowane w technologii LED. Co wpływa na cenę jak i skomplikowanie produkcji.

Zalety OLED

Telewizory wykonane w technologii LED na przestrzeni lat uzyskały dość dobre kąty widzenia w porównaniu z tymi kątami które były osiągalne na początku jednakże nigdy nie osiągną takiej perfekcji jaką ma technologia OLED, w jej przypadku kąty widzenia są praktycznie 180 stopni, a więc perfekcyjne. Takie kąty powodują, że nie ma znaczenia czy patrzymy na wprost, czy z boku, obraz zawsze jest takiej samej jakości.

Kolejną bolączką technologii LED był czas reakcji matrycy, parametr bardzo ważny, choć nie aż tak jak w pierwszych urządzeniach wykonanych w technologii LED. Duży czas reakcji matrycy powodował efekt smużenia i rozmywania dynamicznego obrazu, jest to efekt spowodowany czasem jaki potrzebują diody by zareagować na zmiany. Technologia OLED natomiast ma rewelacyjny czas matrycy dzięki temu obraz w technologii OLED jest żywy, bez smużenia czy rozmycia powstałego na skutek niedoskonałości matrycy. Są też pod tym względem bezkonkurencyjne z innymi technologiami stosowanymi obecnie.

Technologia OLED to również znaczna redukcja grubości matrycy w telewizorach, więc ich grubość jest znacznie mniejsza. Kolejna zaleta ucieszy za pewne osoby dbające o ekologię, ponieważ telewizory wykonane w technologii OLED mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na prąd, dzięki czemu mamy oszczędność i dbamy o środowisko. Telewizory wyposażone w ekrany OLED stają się dzięki temu coraz bardzie popularne, dodatkowo najczęściej widząc zakrzywiony wyświetlacz widzimy również informację, że został on wykonany w technologii OLED, jest to spowodowane powyższymi zaletami tej technologii. Dalsze zakrzywianie wyświetlaczy może również spowodować, że już za kilka lat telewizory jakie znamy dziś przestaną istnieć i zastąpią je telewizory które będą niemalże nas otaczać.

Najpopularniejsze telewizory OLED

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *