Smartfon z najlepszym aparatem

Który telefon ma najlepszy aparat? Czy warto kupić telefon zamiast aparatu kompaktowego? Poniższe smartfony posiadają aparat porównywalny do aparatów kompaktowych za kilkaset złotych. Może warto zastanowić się nad zakupem?

Czy megapiksele są ważne?

Przed wszystkim należy wiedzieć, że ilość megapikseli w smartfonach wcale nie jest wyznacznikiem jakości. A nawet wręcz przeciwnie. Smartfony wykorzystują matryce wielkości 1/3 a to oznacza, że matryca jest wielkości ok 30% tej, której znajduje się w topowej lustrzance.

Im więcej pikseli znajdzie się na matryc, tym muszą być one mniejsze. A im mniejsze są, tym mniej światła odbierają. A przecież to światło jest kluczowym czynnikiem jakości zdjęć. Dlatego aparaty za kilka tysięcy złotych nie robią zdjęć wielkości 100 megapikseli, ale zatrzymały się na poziomie ok 16 megapikseli.

Nie oznacza to jednak, że telefon z aparatem 5MPx będzie robił takie same lub gorsze zdjęcia jak smartfon z aparatem 12MPx, jednak jest górna granica, której nie warto przekraczać, Dla smartfonów spokojnie są to okolice 20MPx, co uczyniło Sony.

Dioda LED

Bardzo ważnym elementem jest lampa błyskowa, jednak w przypadku najnowszego iPhone zastosowano trójkolorową lampę diodową, która zmienia kolor zdjęć na gorsze. Spokojnie wystarczy podwójna lampa diodowa, a nawet pojedyncza w przypadku smartfonów budżetowych.

Najlepsze aparaty w smartfonie wykorzystują diodę LELED nie tylko, aby móc zrobić zdjęcia w całkowitych ciemnościach, ale także wyrównać ekspozycje w bardzo jasnych sceneriach, np. w upalny dzień na dworze. Lampa pozwala na doświetlenie ciemniejszych scenerii.

Tryb manualny w telefonie

To nic innego jak oddanie użytkownikowi możliwość ustawiania innych parametrów zdjęcia, niż jedynie włączenie i wyłączenie lampy błyskowej. Najlepsze smartfony dają do dyspozycji ustawienia ISO, przysłony a niekiedy czasu otwarcia migawki. Na zdjęcia można nakładać filtry w czasie rzeczywistym a niekiedy rozszerzoną rzeczywistość. Daje to naprawdę duże pole do popisu.

Najlepsze aparat w telefonie maja następujące modele:

Aparat fotograficzny w komórce służy nie tylko zdjęciom, ale również nagrywaniu filmów. Najnowsze smartfony nagrywają w 4K. Obraz rzeczywiście wygląda wtedy rewelacyjnie, ale czy warto rezygnować z nagrywania FullHD? Z pewnością nie. Przy nagrywaniu 1920×1080 film będzie w co najmniej 60 klatkach na sekundę, podczas gdy w 4K może to być 30 k/s. Oznacza to, że film w mniejszej rozdzielczości będzie płynniejszy, chociaż z pewnością mniej ostry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *