Ranking

Android czy iOS – najlepsze telefony na te systemy

  • 4 min
Android czy iOS – najlepsze telefony na te systemy

Android i iOS to chyba zdecydowanie najbardziej popularne systemy, które można znaleźć w smartphonach. Sytuacja jednak jest o tyle dziwna, że posiadacze tych dwóch systemów systematycznie i przy każdej okazji ze sobą walczą wykazując wady i zalety obu systemów.

Generalnie brakuje chłodnego i bez emocjonalnego spojrzenia na temat. Osoba, która nie zna się na tematyce mobilnej może mieć spory dylemat, zwłaszcza jeżeli nie miała styczności wcześniej z żadnym z tych dwóch systemów.

 

Android- popularność i otwartość

Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć telefon z systemem Android. Jest to najpopularniejszy mobilny system w Polsce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeżeli weźmie się ze sklepowej półki losowy telefon, będzie na nim zainstalowany właśnie ten system. Ludzie jednak nieustannie na niego narzekają, a internet swego czasu pełen był od różnych memów na ten temat. Mimo wszystko Android jest ciągle popularny i ulepszany. Co stoi za jego sukcesem?

Jest to system niesamowicie przejrzysty. Ludzie, którzy zupełnie nie znają się na technologii bardzo łatwo rozgryzą jak poruszać się po interfejsie i będą mogli wykonywać w zasadzie wszystkie czynności. Jest to bardzo duży plus, bowiem w zasadzie to właśnie on rzutuje na komfort użytkowania. Nawet osoby starsze mogą korzystać z powodzeniem z telefonu z androidem, gdyż istnieje możliwość włączenia wyświetlania w trybie uproszczonym.

 

Drugą zaletą jest wielość aplikacji. W Sklepie Google można ściągnąć aplikacje w zasadzie o nieograniczonym zakresie tematycznym. Oczywiście, bywają dosyć duże wachania w jakości, jednak sam fakt wielości jest niezaprzeczalny. Dodatkowo większość z tych aplikacji jest darmowa. To bywa bardzo przekonującym argumentem dla ludzi, którzy decydują się na Androida. Panuje bowiem przekonanie, że iOS oferuje mniej możliwych aplikacji, za które trzeba dodatkowo płacić. Nie jest to do końca prawda, lecz można spotkać się z sytuacjami, w których to co jest darmowe w Sklepie Play, w App Store będzie płatne. Także darmowe wersje aplikacji na iOS mogą być opatrzone dużą ilością reklam.

Dla informatyków wielką zaletą będzie także stosunkowo łatwa możliwość dojścia do kodu źródłowego i jego zmiany.

 

iOS- prostota i perfekcja

iOS jest systemem niezwykle użytecznym dla osób, które posiadają inny sprzęt firmy Apple. Synchronizacja jest na naprawdę dobrym poziomie i w zasadzie można w jednej chwili zacząć rzecz na komputerze, po czym dokończyć ją na telefonie. Przepływ plików także przebiega bardzo sprawnie. Oczywiście nie jest to koronny argument, bo przecież w innych systemach też można zrobić takie rzeczy używając do tego aplikacji. Niezmiennym faktem jest jednak to, że w firmie Apple działa to idealnie.

 

iOS posiada prosty i przyjemny dla oka interfejs. Jest bardzo intuicyjny- chyba jeszcze bardziej niż w przypadku Androida.

iOS jest przede wszystkim szybki, czego często nie można powiedzieć o swoim rywalu. Dodatkowo nawet po wielu miesiącach nie zacina się, albo nie w takim stopniu, jak potrafi zrobić to telefon z konkurencyjnym systemem. Chyba właśnie to jest zaletą telefonu z systemem firmy Apple. Nie jest to szczyt technologii. Nie jest to system, którym będziemy mogli dolecieć na księżyc (chociaż istnieje możliwość zamknięcia okna w mieszkaniu). To jest zwykły system który działa. Działa, czego nie zawsze można powiedzieć o innych systemach.

 

Podsumowanie

Oba systemy mają wiele wspólnych zalet, a każdy posiada wady. Wybór należy oczywiście do użytkownika, jednak warto przed zakupem zastanowić się co może być denerwujące na tyle, by na to narzekać i wybrać system, który jest pozbawiony tych wad.  Warto też wziąć pod uwagę zestawienie telefonów wybranych przez użytkowników, które cieszą się największą popularnością

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply