Crash Bandicoot – seria gier dla każdego

Crash Bandicoot jest kultową serią gier wydanych na konsole PlayStation, Xbox, Game Boy, Nintendo, a także na komputery z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Seria jest znana niemal każdemu, kto wychowywał się w pod koniec lat dziewięćdziesiątych oraz na początku dwudziestego pierwszego wieku.

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Fabuła Crash Bandicoot
  3. Time exclusive na Sony PlayStation
  4. Gdzie kupić?
  5. Crash Bandicoot – Nsane Trylogy
  6. Lepsze i usprawnione
  7. Trylogia Crash Bandicoot
  8. Crash Team Racing na PSX
  9. Crash Team Racing Nitro-Fueled
  10. Crash Bash
  11. Crash Bash – Mini gry
  12. Podsumowanie

Pierwsza gra z serii Crash Bandicoot, uznawana za dość trudną platformówką, pojawiła się na rynku już w 1996. Została stworzona przez studio Naughty Dog, studio odpowiedzialne dzisiaj za takie hity jak Uncharted czy The Last of Us. Z początku gra była przeznaczona jedynie na konsolę Sony PlayStation. Sukces jaki odniosła zaowocował kolejnymi dwiema częściami. A Sam Crash Bandicoot stał się maskotką konsoli. Poza grą platformową, na runku konsol pojawiły się również wyścigi z udziałem Crasha (Crash team Racing) oraz Crash Bash! – party game składająca się z kilku mini gier.

Crash Bandicoot to bohater serii gier o takim samym tytule. Postać Crash wygląda trochę jak lis, ale tak naprawdę jest to antropomorficzny jamraj pręgowany (Jamraje to niewielkie ssaki zamieszkując wybrzeże Australii oraz Tasmanii). Cechę charakterystyczna tych stworzeń jest to, że są bardzo agresywne i wojownicze. Podobno zanim wybrano jamraja na pierwowzór Crasha rozważano wombata jako idealną postać do wymagającej platformowi pełnej akcji i humoru.

 

Fabuła Crash Bandicoot

Akcja gry toczy się na archipelagach australijskiego kontynentu, a dokładnie na wyspach Wumpa. Crash wraz ze swoją siostrą Coco zostali poddani przez szalonego naukowca Dr. Neo Cortexa serii eksperymentów, które doprowadziły do ich mutacji. Celem doktora było stworzenie armii zwierząt-mutantów upodobnionych do ludzi, za pomocą, których podbije on świat. Eksperyment jednak się nie udał a  Crash Bandicoot zdołał uciec postanawiając się przeciwstawić planowi Neo Cortexa.


W grze Crashowi i Coco pomaga dobry duch-maska – Aku-Aku, natomiast po stronie Cortexa stoi brat bliźniak Aku-Aku, złowroga maska Uka-Uka.

Crash Bandicoot – time exclusive na Sony Playstation

Platformowe przygody huraganowego Crash’a rozpoczęły się w połowie lat 90. ubiegłego stulecia. Pierwotnymi twórcami serii było studio Naughty Dog. Najnowszymi odsłonami może zaś pochwalić się studio Vicarious Visions, które ma już na swoim koncie kilka udanych remaków z pasiastym jamrajem w roli głównej, jednak bez sukcesu.

Aż do 2001 roku gra była dedykowana wyłącznie na konsolę PlayStation i była to jedna z pierwszych kier w pełnym 3D (czasami nazywana 2,5 D z powodu płynnego przechodzenia do klasycznej platformówki widzianej z boku). Jednak na przełomie wieków nastąpiły zmiany. Po pierwsze zarówno twórcy, czyli Naughty Dog, jak i wydawca (Sony Entertainment) rozstały się z tytułem. Po drugie na rynku pojawiły się nowe konsole – Play Station 2, GameCube oraz Xbox. W związku z tym stworzona przez Traveller’s Tale czwarta część gry nie była już produktem na wyłączność. Do roku 2008 na rynku pojawiło się jeszcze kilka tytułów związanych z postacią Crasha. Były to zarówno gry platformowe jak i wyścigi dedykowane na różne dostępne na rynku konsole oraz telefony komórkowe. W 2008, po pojawieniu się na rynku, dość zimno przyjętej, Crash: Mind over Mutant zapadła trwająca prawie 10 lat cisza spowodowana nikłym sukcesem kolejnych gier, głównie spowodowanym zmianą sposobem rozgrywki (z przyjemniej platformówki 2,5D gra przeszła pełną metamorfozę na grę akcji, gdzie głównym zadaniem była walka.

 


Crash Bandicoot – Nsane Trylogy

Studio Vicarious Visions, przy współpracy z Sony Interactive Entertainment oraz Activision Blizzard dała serii Crash Bandocoot nową szansę. W 2017 roku w sklepach ukazały się bowiem takie produkcje jak Crash Bandicoot HD (w trzy częściowej odsłonie) oraz N. Sane Trilogy, które są pełnoprawnymi remakami produkcji z około 20-letnią historią. Gry te ukazały się na najnowocześniejszych platformach growych. Obie na PS4, a trylogia także na XONE, PC i Switchu.

 

Najlepsze i usprawnione

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy jest grą, która bierze wszystko, co najlepsze ze starych wydań i dodaje jeszcze wiele dodatkowego contentu. Stworzono ją niemal w całości od nowa, dodając nawet nowe filmiki oparte na oryginalnych. Trylogia w uwspółcześnionym wydaniu wyraźnie pokazuje, jak dobrymi produkcjami były gry stworzone kilka dekad temu. Dzięki temu, dziś jamraj przeżywa swoją drugą młodość i cieszy się dużym zainteresowaniem kolejnego pokolenia graczy.

 

Trylogia Crash Bandicoot

Crash Bandicoot to jedna z ikon gier platformowych. W pierwszej części Crash Bandicoot samotnie stawia czoła niebezpieczeństwom, zbiera owoce Wumpa, przeskakuje przez przeszkody, używa huraganowego przyspieszenia, by utorować sobie drogę i rozbija setki skrzyń w poszukiwaniu znajdziek. Jest to niemal kreskówkowa postać, które zdobyła rzesze fanów na całym świecie i stała się jedną z ikon gier komputerowych. W drugiej i trzeciej części do Crasha dołącza jego siostra Coco, którą możemy grać na wybranych levelach.

 

Crash Team Racing – CTR

Gra Crash Team Racing to kolejna odsłona przygód w świecie Crash Bandicoot. Gra ma już swoje lata. Została wydana w 1999 roku na konsolę Sony PlayStation i podobnie jak Crash Bandicoot, odniosła ogromny sukces w świecie gier.

Crash Bandicoot to gra, wokół której ciężko było przejść obojętnie. Ogólnie rzecz biorąc, są to animowane wyścigi gokartów. Jednak są one nietypowe, gdyż podczas ich trwania każda z postaci może pomagać sobie w zwycięstwie na różne sposoby. Mamy tutaj do dyspozycji spory arsenał broni i to one wprowadzają rozgrywkę na całkiem nowy, interesujący poziom. Fabuła gry polega na tym, że topowy rajdowiec Nitrous Oxide rzuca wyzwanie ludziom – jeśli nie znajdzie się nikt, kto go pokona w wyścigu, to mieszkańcy Ziemi staną się jego niewolnikami. Dlatego też to gracz rusza, aby podjąć rzuconą rękawicę.

O ile gra w pojedynkę jest przyjemna, tak przy grze w 2 osoby ten tytuł zaczynał pokazywać, do czego tak naprawdę jest stworzony. Była to swego czasu jedna z najlepszych gier, aby pograć ze znajomymi na PSX! Ta gra gwarantowała doskonałą zabawę i mnóstwo śmiechu!

Trudno nie było znać tego tytułu, posiadając popularnego w tamtych czasach „szaraka”. Obecnie odmłodzono starą grę, tworząc Crash Team Racing Nitro-Fueled.

 

Crash Team Racing Nitro-Fueled

Nic zatem dziwnego, iż doczekaliśmy się ponownego pojawienia się wyścigów gokartów w świecie Crash Bandicoot.  Chociaż bardzo długo kazano nam czekać, cierpliwość się opłaciła! Wydana w 2019 roku gra na PlayStation, Xbox One oraz na Nintendo Switch przyjęła się ciepło wśród graczy, chociaż wielu było przekonania, iż trudno będzie wskrzesić doskonałe wyścigi z 1999 roku. Najnowsze recenzje jednak mówiąc co innego – zachowano klimat pierwowzoru, w niektórych elementach jest nawet lepiej! Obecna odsłona może pochwalić się wieloma zmianami na lepsze, w tym nowoczesną grafiką.

Do wyboru mamy X przepięknych tras oraz możliwość wyboru postaci. Największą zmianą jest jednak możliwość customizacji postaci i gokartów. Można zmieniać pojazdy, dodawać im kolory i naklejki. Każdy pojazd różni się właściwościami (prędkość, sterowność). Możliwości jest naprawdę wiele.

Oczywiście po spersonalizowaniu postaci możemy stanąć w szranki z innymi graczami w trybie online! Nic, tylko grać!


 

Crash Bash!

Jedną z najpopularniejszych gier z ów serii jest imprezowa część Crash Bash wyprodukowana przez Eurocom, która światło dzienne ujrzała szóstego listopada dwutysięcznego roku w Stanach Zjednoczonych, a w Europie była dostępna już niecały miesiąc później.

Przebieg rozgrywki

Gra przeznaczona jest dla maksymalnie czterech graczy, ale także jest możliwość gry ze sztuczną inteligencją. Głównie Crash Bash opiera się na rywalizacji i wspaniałej zabawie. Podczas jednej rozgrywki jest pięć poziomów, gdzie trzeba unicestwić bossa. Jednak nim staniemy do walki z wrogiem czekają nas mini gry, podczas których zbiera się trofea, kryształy i relikty. Po zebraniu wystarczającej liczby przedmiotów można zmierzyć się z bossem. Twórcy przygotowali aż 8 różnych mini gier. W trybie turniejowym wygrywa gracz, który zbierze jak najwięcej trofeów. Jeżeli chodzi o wybór postaci, to jest ich naprawdę bardzo dużo, a każda z nich ma swoją wyjątkową umiejętność przydatną w trakcie rozgrywki. Wśród postaci są te znane z poprzednich gier z serii Crash Bandicoot, a także zupełnie nowe twarze.

 

Mini gry Crash Bash!!

Ballistix- gierka polega na trafieniu piłką do bramki innego gracza. Każdy z graczy zaczyna z określoną liczbą punktów, a gdy piłka trafi do jego bramki, punkty są odejmowane. Uczestnik mający zero punktów zostaje wyeliminowany.

 • Tank Wars- głównym celem graczy jest podkładanie min na pola innych uczestników.
 • Crash Dash- wyścig samochodowy
 • Polar Push- celem graczy jest zepchnięcie rywali z areny lodowej. Uczestnicy jeżdżą na niedźwiedziach polarnych.
 • Crate Crush- gracze rzucają w siebie skrzynkami wypełnionymi materiałami wybuchowymi.
 • Pogo Pandemonium– uczestnicy mają za zadanie zamalować jak największą liczbę pól swoim kolorem.

Podsumowując Crash Bash jest grą idealną na imprezę z przyjaciółmi oraz na miły wieczór w gronie rodzinnym. Dynamiczna rozgrywka, wiele wariantów gry, wiele postaci do wyboru gwarantują świetną zabawę pełną śmiechu.

Posted in Gry

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Najpopularniejsze gry ostatniego sezonu

pon Lip 1 , 2019
W dzisiejszych czasach do dyspozycji mamy ogromną liczbę gier, co znacząco utrudnia wybór czegoś odpowiedniego. Wiele zależy od naszych osobistych upodobań. Poszukując gry dla dzieci należy sprawdzić, czy nie jest ona zbyt brutalna. Unikajmy produkcji z negatywnym przekazem. Poniżej opisano dwie najpopularniejsze gry ostatniego sezonu. To doskonała propozycja zarówno dla […]
telefonik.net.pl

Może ci się spodobać