Porady

Czy tablet może zastąpić komputer?

  • 3 min
Czy tablet może zastąpić komputer?

   Żyjąc w XXI wieku, z dnia na dzień dowiadujemy się o nowinkach ze świata technologii. Jednego dnia mamy premierę kolejnego modelu smartfona bardzo znanej marki, drugiego dnia zostajemy zaznajomieni z projektem nowego urządzenia, które za kilka lat może zostać wprowadzone na rynek i skraść serca miłośników technologii. Codziennie inżynierowie pracują nad udoskonalaniem określonego urządzenia po to, aby korzystało się z niego jak najlepiej oraz najwygodniej. W dzisiejszych czasach przychodzi na myśl bardzo wiele pytań dotyczących właśnie technologii. Jednym z tych pytań może być ciekawe zagadnienie, mianowicie czy tablet, który jest swego rodzaju nowością na rynku, jest w stanie w niedalekiej przyszłości wyprzeć z rynku i skutecznie konkurować ze starym, dobrym komputerem stacjonarnym.

   Kwestia ta jest niezwykle interesująca, ponieważ rzeczywiście to małe urządzenie może być zastąpione za komputer stacjonarnym w bardzo efektywny sposób. Warto zauważyć, że parametry najnowszych tabletów zaczynają bardzo powoli dorównywać komputerom średniej jakości. Już teraz z łatwością można w odpowiedni sposób podłączyć monitor, myszkę czy klawiaturę do laptopa, robiąc z niego swego rodzaju komputer stacjonarny. Jedynym mankamentem w tej w chwili wydaję się być wielkość matrycy, ponieważ obecne tablety są stosunkowo małe i nie dorównują zwykłym monitorom stosowanych przy komputerze. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie podłączyć zewnętrzny monitor do tabletu, aby cieszyć się lepszą rozdzielczością podczas pracy z takim urządzeniem. Mimo wszystko, dla osób które nie korzystają z komputera do celów rozrywkowych ( granie w gry komputerowe ), to tablet wraz z wcześniej wymienionymi urządzeniami może być bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli przy okazji przyszły użytkownik takiego tabletu ceni sobie przestrzenność oraz „mobilność” całego zestawu.

Tablet w biurze

   Warto także rozpatrzyć przypadek pracy biurowej z takowym tabletem. Wydaję mi się, że osoby nie mające styczności z technologiami (osoby starsze) mają większą zdolność do nauczenia się podstaw obsługi komputera, niż tabletu. Ponadto należy zaznaczyć, że podłączenie do tabletu wraz z odpowiednią konfiguracją takich urządzeń jak faks czy drukarka, może być i jest na tę chwilę jest dużo bardziej uciążliwe, niż podłączenie takowych urządzeń do komputera stacjonarnego. Warto zaznaczyć, że tablet a komputer to dwa różne światy, pod względem systemu operacyjnego. W poczciwych komputerach stacjonarnych przoduje tutaj Windows, Linux oraz system operacyjny firmy Apple. W tabletach głównym systemem operacyjnym jest Android, oraz podobnie jak w komputerach stacjonarnych, system operacyjny firmy Apple – iOS. Bardzo możliwe, że to właśnie firma Apple zaimplementuje nowe rozwiązania, w kwestii wyparcia komputera przez tablet.

   Cała idea wydaje się być na tę chwilę tematem odległym, ponieważ mimo wszystko większość z nas, w obecnych czasach jest niezwykle przyzwyczajona do komputerów, co wiąże się z mniejszą chęcią do zmiany urządzenia na podobne do obecnego. Mimo wszystko patrząc w przyszłość, kiedy nowe pokolenia będą miały większą styczność z tabletem niżeli z komputerem, wydawać by się mogło, że tablet na dobre wyprze komputer z dnia codziennego. Czy taka sytuacja kiedyś nastąpi? Tego nie wiemy, jednak na pewno istnieje taka możliwość.

O autorze

Michał