Gaming

Czy warto kupić konsolę do gier. Dlaczego wygrywają z komputerami?

  • 6 min
Czy warto kupić konsolę do gier. Dlaczego wygrywają z komputerami?

Od dawien dawna trwa niepisana wojna o to, co jest bardziej odpowiednie do grania, PC czy konsola. Z jednej strony stoi wysoka wydajność i uniwersalność, z drugiej zaś wygoda.I chociaż oba obozy mają swoje argumenty, dziś skupimy się na tym, dlaczego akurat konsole są najlepszą platformą do gier.


Wszystkiemu winny koronawirus

Światowa Pandemia Covid-19 przyczyniła się do kryzysu w dostępności elektroniki na świecie. Skupienie produkcji niemal wszystkich komponentów do sprzętu elektronicznego w Chinach przyniosło fatalne skutki. Brak dostępności komponentów wymaganych do produkcji sprzętu spowodowało gwałtowny wzrost cen do absurdalnego poziomu. Sytuacji nie pomagają kopacze kryptowaluty, którzy niemal od razu wykupują wszystkie wydajne karty graficzne, często przy porozumieniu z samą fabryką, przez co nie trafiają one nawet do magazynów. Efekt jest taki, że za kartę graficzną wycenioną przez producenta na 3000 zł, w sklepie trzeba zapłacić nawet 10 tysięcy złotych. Złożenie wydajnego komputera do gier wymaga nie tylko uzbrojenia się w cierpliwość, aż wybrane komponenty trafią do sklepu, ale również trzeba liczyć się z wydaniem niemałych pieniędzy.

Konsole do gier - zobacz ceny

Konsole do gier również kosztują więcej, niż sugerowana cena producenta, ale na początku pandemii duży wpływ mieli spekulanci, którzy przy pomocy botów wykupowali cały nakład konsol i sprzedawali je na aukcjach internetowych, często nawet 2 tysiące złotych więcej, niż były warte. Obecnie rynek się uspokoił i w miarę nasycił sprzętem. Chociaż konsole dalej są trudno dostępne, tak osoby zainteresowane zakupem Playstation 5 lub Xboxa Series X i S mogą dostać konsole w przygotowanych zestawach sklepowych np. z dodatkowym padem lub grami, które następnie można odsprzedać.

Wygoda, wygoda, wygoda…

Najczęściej przytaczanym argumentem za zakupem konsoli jest ich wygoda. Konsola nie zmusza nas do zajmowania pozycji siedzącej przy biurku, korzystania z podstawek lub trzymania komputera na kolanach. Daje swobodę ruchu,i możliwość zajęcia pozycji do gry w dowolnym miejscu: na kanapie, podłodze a nawet stojąc.

Wiele osób decyduje się z tego powodu na konsolę, chociaż mają możliwość gry na znacznie wydajniejszym komputerze. Praca przy komputerze przez 8 godzin powoduje utratę przyjemności z gry, A w grach przede wszystkim chodzi o to, by oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować,

Konsole i akcesoria

Poza dostępem do Internetu i ciekawych aplikacji, należy pamiętać, że konsole były początkowo urządzeniami dedykowanymi wyłącznie do gier. Także na tym polu nastąpił dynamiczny rozwój technologiczny i to właśnie w tej kwestii konsole nie mają sobie równych, a żaden komputer, niezależnie od rodzaju swojej karty graficznej, karty dźwiękowej, ilości pamięci i innych parametrów, nigdy konsoli nie dorówna.

Konsola daje wiele możliwości grania – możemy używać joypadów, joysticków lub klawiatury oraz dodatkowych akcesoriów takich jak kierownice, pistolety i inne, spotykane także w wersji dedykowanej dla komputerów. Tylko konsola daje jednak możliwość spędzenia czasu gry w ruchu i połączenia przyjemnego z pożytecznym. W zależności od zainteresowań, dzięki kamerze i czujnikom lub kontrolerom ruchu, możemy wziąć udział w rozgrywkach sportowych, tanecznych, lub w walce.

Na Xboxie popularny był Kinect, który niestety nie przetrwał próby czasu przede wszystkim przed błędne decyzje Microsoftu. Sony posiada kontrolery Move i PSVR na PlayStation 4. Zapowiedziana został także kolei generacja okularów rozszerzonej rzeczywistości na Playstation 5 – PSVR2. Mimo, ze posiadacze komputerów posiadają okulary m.in. Oculus i Vive, tak na konsolach taka rozrywka wychodzi znacznie taniej.

Nie wychodząc z domu możemy startować w wyścigach, wygrywać mecze bokserskie i strzelać z łuku. Zdobywać uznanie w konkursach tanecznych, ćwiczyć gibkość trenując zumbę lub trenować całe ciało dzięki grom zawierającym ćwiczenia ogólnoustrojowe. Zachęty wirtualnego trenera i bicie własnych rekordów sprawią, że wysiłek przed ekranem będzie przyjemny i motywujący i nikt już nie powie, że marnujemy czas wpatrując się w ekran, bo czy można wykorzystać czas lepiej, niż jednocześnie relaksując się i dbając o swoją kondycję?

Gry przede wszystkim

Prawdą jest to, że gry na konsole są droższe, niż na komputer. Cena 339 zł za nowe produkcje może przerazić, jednak jest to cena gier na premierę. Już roczne produkcje można kupić za ok 100 zł a następnie je odsprzedać. Zwolennicy wersji cyfrowych muszą jednak wydać więcej i korzystać z promocje w sklepach cyfrowych. W przeciwieństwie do PC, na konsolach w kwestii gier cyfrowych jest monopol. Do wyboru sklep Microsoftu (Xbox) lub Playstation Store. Ratunkiem są abonamenty, bardzo dobrze oceniany Gamepas,, który za miesięczny abonament pozwala grać w ponad 100 produkcji na konsolach Microsoftu lub Playstation Plus w wersji Extra, który pozwoli zagrać na start w ponad 400 produkcji wiele światowej klasy deweloperów.

Microsoft stawia na multipletowość ,Gry z Xboxa bez problemu można zagrać na PC. Sony to z kolei ekskluzywność tytułów. Gry takie jak The Last of Us, Shadow of Colossus, Gpd of War Ragnarok czy Spiderman można zagrać tylko na konsolach Sony, Wszystkie gry studia Sony prezentują najwyższą jakość i są powodem, dla którego warto kupić Playstation. Co prawda w ostatnim czasie Sony poluzowało swoją politykę wydawniczą i wydaje niektóre swoje gry na PC< ale pojawiają się one z kilkuletnim opóźnieniem.

Konsole do gier – najlepsze rozwiązanie?

Oczywiście zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy konsoli i komputerów mają własne argumenty w dyskusji na temat „który sprzęt wybrać”. Warto przetestować i porównać wszystko osobiście, ale żywimy przekonanie graniczące z pewnością, że kto raz poznał możliwości konsoli, nigdy nie będzie chciał wymienić jej na komputer, bo na tak wszechstronny sprzęt ludzie czekali od lat – i nareszcie się doczekali.

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał