Porady

Czy warto przepłacać za nowszy model telefonu

  • 4 min
Czy warto przepłacać za nowszy model telefonu

W obecnych czasach, gdy dostęp do elektroniki jest nieograniczony, często nie mamy pojęcia o tym, jaki sprzęt rzeczywiście jest dobry. Oczywiście tyczy się to szerokiej gamy tych produktów, nie tylko telefonów. Aczkolwiek niniejszy artykuł będzie właśnie o nich. 

Bez telefonu jak bez ręki

W dobie dzisiejszych lat życie bez telefonu jest praktycznie nie możliwe. Gdyż jest on podstawowym nośnikiem informacji. Jeszcze dwadzieścia lat temu był to produkt deficytowy, którym uważano, iż warto się chwalić i wszystkim pokazywać. Był to swoistego rodzaju wyznacznik zamożności. Natomiast czy w dzisiejszych czasach coś się pod tym względem zmieniło? Otóż nie… Aczkolwiek może bardziej dyskretnie się z tym obnosimy. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie naszym oczekiwaniom odnośnie telefonów to na pierwszym miejscu wysuwa się myśl popisu przed innymi. Chodzi tu przede wszystkim o pokazanie innym, iż stać nas na pewną markę telefonu, która jest preferowana przez tak zwane wyższe warstwy społeczne. Natomiast należałoby zadać sobie pytanie czy wydawanie dwu, bądź trzykrotności pieniędzy na dany telefon jest tak naprawdę potrzebny, gdy telefon o praktycznie takich samych parametrach możemy nabyć o dwa lub trzy tysiące mniej. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i preferencji, aczkolwiek warto się nad tym zastanowić. 

Telefony komórkowe_kreacje_świąteczne na Ceneo

Długo czas ekspoatacji telefonu?

Kolejnym czynnikiem, dla którego często decydujemy się nabyć droższy telefon jest myśl, iż będzie nam on dłużej służył. Otóż jest to kolejny błąd w myśleniu, gdy telefon, jak i inne sprzęty elektroniczne są już na płaszczyźnie produkcyjnej ukierunkowywane na działanie tak, aby służyły nam dany okres czasu. Ten okres wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech lat. Jest to specjalny chwyt stosowany przez producentów i marki telefonów, aby użytkownicy po tym wyznaczonym okresie dalej decydowali się na kupno towarów, a tym samym poszerzali majątek firm. W przypadku tym nie żadnego znaczenia czy jest to telefon marki za cztery tysiące, czy zwykły smartofon za dwa tysiące. Wszelkie firmy, które istnieją na rynku prowadzą podobną politykę marketingową. 

Reklama dźwignią handlu

Z kolei następną tendencją, która skłania nas ślepo do zakupu telefonów droższych jest to, iż dane firmy mają lepsze reklamy. Może się to wydać błahe, aczkolwiek na nasz mózg właśnie tak to działa. Im większa reklama, im większe lokowanie danego produktu w różnych filmach czy klipach muzycznych, jak również stosowanie danego modelu przez gwiazdy dużego formatu – zwiększa szanse szerszego grona potencjalnych nowych użytkowników. Jest to nie dobra tendencja, iż te telefony w rzeczywistości nie muszą wcale odbiegać swoją znakomitością od innych, mniej reklamowanych modeli telefonów.

 Historia nie kłamie

Warto przypomnieć sobie wspomniane powyżej dawniejsze czasy. Gdy telefony komórkowe dopierowchodziły na rynek. Wtedy mało, kto znał firmę Apple, która dziś króluje wśród celebrytów i innych elit. Wtedy była znana marka Nokia, która produkowała telefony najwyższej jakości. Mogły one spaść, wpaść do wody, a i tak dało się je uratować i użytkować je dalej. W dzisiejszych czasach iPhonów i Smartfonów nie możemy pozwolić sobie na upadek telefonu, gdyż zazwyczaj wiąże się to z tym, iż automatycznie przestaje nam on działać. Warto więcej pamiętać o przemyślanych zakupach i rozsądnie dysponować swoim kapitałem. 

O autorze

Michał