Czym jest odświeżanie HZ w telewizorach – technologia dla osób szukających płynności obrazu

odświerzanie obrazu tv

Odświeżanie HZ w telewizorach, czyli technologia dla osób szukających płynności obrazu.

Kupując nowy telewizor musimy bardzo dobrze zapoznać się ze specyfikacją techniczną dostępnych na rynku modeli. W sklepach z elektroniką jest wiele odbiorników oferujących różnorodne parametry. Na co warto więc zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej dopasowane urządzenie do naszych potrzeb?

Niezwykle istotnym elementem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę oglądając różne modele telewizorów, jest to, jaką częstotliwość odświeżania obrazu oferują.

Częstotliwość odświeżania obrazu wyrażana jest za pomocą herców (Hz). Jest to jednostka miary częstotliwości w układzie SI definiowana jako liczba cykli na sekundę. Generalnie przyjmuje się, że im większa ilość Hz, tym płynniejszy obraz, gdyż zwiększa się liczba wyświetlanych klatek na sekundę.

Czym jest odświeżanie HZ w telewizorach – technologia dla osób szukających płynności obrazu

Aktualnie najniższą częstotliwość odświeżania, jaką w ogóle powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie telewizora, jest 100 Hz. Nie warto bowiem inwestować pieniędzy w odbiorniki o niższych parametrach, gdyż raczej nie będziemy zadowoleni z oferowanej przez nie jakości obrazu. Jeżeli więc chcemy bez zakłóceń oglądać programy i filmy w jakości DVD, Blu – ray wybierzmy odbiornik o częstotliwości powyżej 100 Hz. Jednak, jeśli kupujemy telewizor obsługujący jakość obrazu Full HD czy 4K, częstotliwość odświeżania powinna być jeszcze wyższa i wynosić co najmniej 200 Hz byśmy w pełni mogli cieszyć się dobrą jakością obrazu. Jeśli natomiast będziemy korzystać z opcji oglądania filmów w technologii 3D, wybierajmy odbiorniki z odświeżaniem obrazu co najmniej 300 Hz, a najbardziej optymalnym wyborem w tym wypadku będzie wartość 400 Hz.

Parametr ten jest istotny, nie tylko jeśli chodzi o sam komfort oglądania obrazu. Ma on także znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie także na zdrowie. Długotrwałe korzystanie z telewizorów, których częstotliwość odświeżania nie przekracza 85 Hz może bowiem powodować u nas bóle głowy, zmęczenie oczu i inne nieprzyjemne objawy. Nie mówiąc już o tym, że oglądanie telewizji zamiast być dla nas przyjemnością, stanie się po prostu męczące.

Podstawową wadą telewizorów z wyższą częstotliwością odświeżania obrazu jest jednak ich znacznie wyższa cena. Jeśli więc mamy mocno ograniczony budżet będziemy skazani niestety na wybór telewizora o niższej liczbie herców. Jeśli jednak jesteśmy gotowi nieco dopłacić, by w zamian cieszyć się większym komfortem oglądania, warto jest rozważyć zakup telewizora o większej częstotliwości odświeżania. Na pewno powinny to zrobić osoby, które cenią sobie idealny i płynny obraz oraz nie chcą go tracić podczas wyświetlania scen dynamicznych. Oglądanie filmów czy codziennych programów stanie się wówczas prawdziwą przyjemnością, której nie będą zakłócać żadne irytujące spowolnienia. Pamiętajmy także, że jest to zakup, który posłuży nam kilka ładnych lat, dobrze więc by było, gdyby całkowicie spełniał nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *