Czym jest smartfon?

Smartfon to przenośne urządzenie multimedialne, które służy między innymi do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości. Mimo, że klasyczne telefony też to potrafią, to jednak smartfony różnią się od nich pod wieloma względami przez swój znacznie wiekszy szeroki zakres zastosowań. Mówiąc o smartfonach, mamy na myśli urządzenia, które pod wieloma względami można uznać za komputery przenośne. Co ważne, ma wiele podobnych funkcji w konstrukcji swoich elementów wewnętrznych, jednym słowem jest to komputer. Oczywiście mamy do czynienia z procesorem i pamięcią operacyjną RAM wewnątrz urządzenia.

Czym był smartfon w latach 2000

Popularnym modelem w tamtych czasach była słynna na cały świat Nokia 3310, która była uznawana za niezniszczalny telefon pod względem budowy a funkcje, jakie posiadał to:

 • Zegar
 • Budzik
 • Organizer
 • Wygaszacz ekranu
 • Profile
 • Słownik T9
 • Słownik polski
 • Wymienne obudowy
 • Alarm wibracyjny
 • Gry
 • Kompozytor
 • Wybieranie głosowe

Smartfony w tamtych czasach nie miały dostępu do internetu, zwyczajnie nie było takiej technologii. Za to użytkownicy byli pod wrażeniem wytrzymałości owego telefonu, ale i gier, które budziły zainteresowanie takie jak słynny Snake. Porównując dzisiejsze smartfony, do tych sprzed 20 lat jednoznacznie można stwierdzić, iż przeskok technologiczny jest ogromny. Dziś wystarczy odblokować telefon kciukiem i przejrzeć dosłownie każdą informację ze świata w ciągu kilku sekund. Smartfony z czasów, gdy królowała na rynku Nokia 3310, były najzwyczajniej inną technologią.

Pojęcie smartfona po pojawieniu się pierwszego iPhone’a

Bez klawiatury nikt nie kupi telefonu. Każdy wypowiadał te słowa zarówno fan jak i najbardziej znienawidzony hejter wie, że każdy kolejny iPhone będzie wielkim hitem, a sprzedaż sięgnie milionów. Jednak na początku sytuacja była inna. Nawet najwięksi eksperci branży IT przewidywali, że smartfony Apple’a zawiodą.

Takie było podejście do pierwszego smartfona marki Apple’a jednak gdy telefon pokazał się na rynku, okazało się, że jest to pionier wśród technologii.

W 2007 roku prawdziwym przełomem było zastosowanie technologii Multi-Touch, która pozwoliła na wygodną obsługę interfejsu kilkoma palcami, bez konieczności używania rysika.

iPhone stał się przenośnym komputerem, który każdy mógł mieć w kieszeni, jednak był jeszcze na tyle niedoskonały, że twórcy musieli szybko wprowadzać aktualizację, aby uniknąć fiaska tego wspaniałego produktu. Dziś smartfony w naszych kieszeniach posiadają częściej lepsze podzespoły niż komputery stacjonarne, które posiadamy w domach, co za tym idzie prędkość internetu czy też gier jest na tak wysokim poziomie, jak konsole, czy też laptopy Gamingowe, o których teraz tak głośno się mówi.

Technologia zmienia się cały czas, producenci co krok zaskakują nas nowościami i premierami nowych flagowców, które wkraczają na rynek. Patrząc wstecz kilkanaście lat, możemy zauważyć jaką ogromną pracę włożyli w swoje projekty ludzie, aby poprawić nam komfort życia, oraz zdigitalizować otaczający nas świat, jaki dzisiaj mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Crash Bandicoot - gra platformowa

czw. gru 23 , 2021
Crash Bandicoot to bohater serii gier o takim samym tytule. Crash wygląda trochę jak lis, ale tak naprawdę jest to antropomorficzny jamraj pręgowany. Jamraje to niewielkie ssaki zamieszkując wybrzeże Australii oraz Tasmanii. Cechę charakterystyczna tych stworzeń jest to, że są bardzo agresywne i wojownicze. Podobno zanim wybrano jamraja na pierwowzór […]