Czym się charakteryzuje dobre kino domowe

W dzisiejszych czasach producenci telewizorów przywiązują ogromną uwagę do jakości obrazu. Chwaląc się płynnością ruchu, żywymi kolorami oraz głęboką czernią zapominają, że telewizor to nie tylko obraz, ale i dźwięk. Niestety zamontowanie w cienką obudowę wysokiej jakości głośników jest trudne i spowodowałoby wzrost ceny końcowej produktów. Dlatego też bardzo często jakość dźwięku emitowanego przez nowoczesne modele telewizorów pozostawia wiele do życzenia.

Najprostszym i najtańszym sposobem na poprawę jest zakup soundbaru, czyli poziomego głośnika zewnętrznego podłączanego bezpośrednio do telewizora. Aby jednak uzyskać lepsze efekty należy zainwestować w wysokiej jakości zestaw kina domowego.

 

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Amplituner
  3. Głóśniki
  4. Złącze
  5. Ranking zestawów kina domowego

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą zarówno jakością jak i ceną. Wybór idealnego zestawu nie jest więc łatwy. Warto dowiedzieć się na co zwrócić uwagę podczas szukania kina domowego, żeby nie żałować swojego wyboru i wydanych pieniędzy. Punktem wyjścia jest zwrócenie uwagi na odtwarzacz. Najlepiej zdecydować się na nowoczesny model, który będzie odtwarzał zarówno płyty DVD, jak i Blue-Ray. Należy pamiętać, że nawet najlepsze kino domowe nie zapewni wysokiej jakości dźwięku, jeśli odtwarzany film nie będzie posiadał wielokanałowej ścieżki dźwiękowej. Ciekawą opcją jest wybór modelu z dyskiem twardym pozwalającym na zapis materiału emitowanego w telewizji. Na rynku dostępne są też już modele, które umożliwiają odtwarzanie materiałów znajdujących się na innych komputerach podłączonych do sieci.kino domowe

Drugim istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając zestaw kina domowego jest amplituner. Amplituner, czyli mówiąc inaczej wzmacniacz z tunerem, jest odpowiedzialny za przekształcanie sygnału cyfrowego w analogowy. To od niego w dużej mierze zależy jakość dźwięku jaki będzie wydobywał się z głośników. Czytając specyfikację urządzenia warto sprawdzić jaką moc wyjściową oferuje dane urządzenie. Wysokiej jakości amplitunery posiadają moc wyjściową pomiędzy 100W, a 150W na jeden kanał. Kanały z kolei informują, ile maksymalnie głośników można podłączyć do urządzenia. Najczęściej spotyka się oznaczenia 5.1 lub 7.1, które umożliwiają podłączenie subwoofera oraz pięciu lub siedmiu głośników.

Jeśli chodzi o ilość głośników to wybór powinien być w dużej mierze uzależniony od wielkości pomieszczenia, w którym będzie znajdował się zestaw kina domowego. W przypadku małych pokoi rozmieszczanie siedmiu głośników nie ma sensu. Należy pamiętać, że przy wyborze głośników nie należy się kierować ich wielkością ani wyglądem, ponieważ te parametry w niewielkim stopniu wpływają na jakość emitowanego dźwięku. Dużo więcej informacji o jakości dźwięku można uzyskać sprawdzając ich moc oraz pasmo przenoszenia.

 

Ostatnim elementem na jaki warto zwracać uwagę szukając dobrego kina domowego są złącza. W chwili obecnej większość nowoczesnych zestawów wyposażonych jest w wyjścia HDMI, które umożliwiają przesłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku do telewizora. Aby charakteryzował się on wysoką jakością trzeba jednak zaopatrzyć się odpowiedni kabel. Te najdroższe i najlepsze pokryte są złotem lub platyną.

Powyższe przykłady pokazują, że wybór dobrej jakości kina domowego nie jest sprawą łatwą. Posiadając jednak podstawową wiedzę i poświęcając trochę czasu, znaleźć można zestawy, które spełnią nasze oczekiwania, a przy tym nie zrujnują domowego budżetu.

 

Ranking zestawów kina domowego

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Czarna maska do twarzy - doskonała na cerę

czw Kwi 4 , 2019
Problemy z trądzikiem, skóra zanieczyszczona, czy z zaskórnikami - wszystkie te problemy można rozwiązać stosując odpowiednią pielęgnację. Jednym z produktów, które doskonale wspomaga walkę o piękną cerę jest czarna maska. Choć jej kolor może budzić wątpliwości, tak już po jednym jej zastosowaniu można dostrzec pozytywne efekty. Bez względu na to, czy ma się problemy skórne, czy chce się tylko dogłębnie oczyścić skórę, jest to produkt, który zdobywa coraz większą popularność wśród osób, które cenią sobie świadomą i naturalną pielęgnację urody. 
czarna-maska-krem

Może ci się spodobać