Jaki telefon

Dobry smartfon na dwie karty sim

  • 5 min
Dobry smartfon na dwie karty sim

Coraz bardziej popularne stają się telefony z dual sim. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli nie chce się nosić dwóch telefonów jednocześnie, np. telefonu służbowego i prywatnego. Wybierzmy najlepszy smartfon na dwie karty.

Karta SIM ma niemal tak długą historię jak cała telefonia komórkowa. Co to jest i do czego służy? Jest to moduł elektroniczny z mikroprocesorem służący do identyfikacji abonenta i umożliwiający połączenie się z siecią komórkową.

Karty sim od początku istnienia przeszły ewolucję, jeśli chodzi o ich wielkość i formę. Na początku miały wielkość karty kredytowej (stąd nazwa „karta” sim). W erze rozkwitu telefonii komórkowej znacznie zmniejszyły rozmiar do tzw. mini-sim, a później micro-sim.

 

Karty e-sim

Najnowsze modele smartfonów obsługują zazwyczaj standard nano-sim. A czym są karty e-sim? Jest to skrót od Embedded SIM. Mówiąc najprościej jest to karta sim wbudowana w urządzeniu i zintegrowana z systemem. Takie rozwiązanie ma ułatwić użytkownikowi zmianę operatora sieci komórkowej bez konieczności wymiany fizycznej karty sim a także zwiększyć bezpieczeństwo, gdyż uniemożliwi połączenie z siecią ewentualnemu złodziejowi, który skradnie nasz telefon. Z takich kart korzysta obecne najnowszy iPhone. Zamiast fizycznej drugiej karty, można użyć najnowszego standardu esim, który w Polsce zostanie wprowadzony w najbliższym czasie.

Jak wykorzystać dual sim?

Smartfon na dwie karty to idealne rozwiązanie dla osób mających telefon służbowy. Można wtedy umieścić w nim obie posiadane karty sim, zamiast nosić dwóch telefonów jednocześnie.

 

Jeżeli nie posiada się karty służbowej, drugi slot może przypaść dla operatora Internetu. Wtedy SIM 1 to główny numer telefonu, z kolegi SIM 2 to karta jedynie z dużym pakietem Internetu.

Dual sim jest rozwiązaniem, pozwalającym na korzystanie z obu kart sim w jednym telefonie komórkowym. Urządzenie musi posiadać dwa sloty na kartę sim, aby można było korzystać z takiej funkcji. Dla kogo dual sim będzie dobrym rozwiązaniem ? Z pewnością dla osób, które chcą połączyć telefon służbowy z prywatnym w jednym urządzeniu. Jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie trzeba mieć przy sobie dwóch telefonów, co jak wiadomo, jest niewygodne. W jednej chwili można zadzwonić do kogoś z rodziny, a potem za 5 minut do ważnego kontrahenta i co najważniejsze, można to wykonać jednym urządzeniem.

Rodzaje telefonów Dual SIM

Generalnie wyróżniane są trzy tryby pracy w dual sim. Zostaną one poniżej wymienione i krótko scharakteryzowane. Pierwszym trybem i jednocześnie najbardziej zaawansowanym jest tryb zwany ,,aktywnym”. Aby z niego skorzystać, telefon musi posiadać dwie osobne anteny GPS. Dzięki temu, obie karty są w stanie aktywnym cały czas. Nawet w przypadku prowadzenia rozmowy z użyciem jednej karty, druga wciąż jest aktywna. Tak samo jest w przypadku transmisji danych prowadzonej przez jedną kartę sim, ta druga wciąż działa i się nie wyłącza. Kolejny tryb, który warto scharakteryzować to ,,standby”.

Dual StanBy – co to znaczy?

Telefon Dual StanBy pozwala na aktywność dwóch kart (StanBY – w oczekiwaniu), jednak z tą zasadniczą różnicą, że w momencie uzyskania połączenia głosowego przez jedną z kart, ta druga się wyłącza i już w tym momencie nie jest aktywna. Taka sama sytuacja jest w przypadku transmisji danych, podczas połączenia z Internetem przez jedną z kart, druga się wyłącza. Technologia ta jest wykorzystywana w większości telefonów dual SIM na rynku, a na pewno w każdym tańszym telefonie.

Jeżeli oczekujesz urządzenia, który cały czas będzie mieć aktywne połączenie obu kart, powinieneś kupić model pracujący w trybie Dual SIM Active.

 

Kolejny tryb, który występuje w związku z funkcją dual sim nazywany jest ,,pasywnym”. Polega on na ręcznym ustawieniu przez użytkownika jednej z dwóch kart. To znaczy w tym trybie może działać jedna albo druga karta, nie ma możliwości, aby działały obie w jednym czasie.

Rozwiązanie dual sim dla zwykłych telefonów

Warto wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są do zakupienia adaptery Dual Sim. Przydają się one w sytuacji, w której telefon nie posiada dwóch slotów na karty, a użytkownik chce korzystać z takiego rozwiązania. Działają one jednak w trybie pasywnym, to znaczy jedna karta może być aktywna, nigdy dwie na raz w jednym czasie. We wcześniejszych wersjach adaptera, trzeba było ponownie włączyć telefon, by móc skorzystać z drugiej karty. Obecnie ta funkcja jest bardziej zmodernizowana i można przełączyć kartę z poziomu specjalnego menu.

Dual SIM a bateria

W funkcję dual sim może być wyposażony telefon zarówno typu smartfon jak i klasyczny. Takich telefonów na rynku jest coraz więcej jako przykład może posłużyć model Huawei P10 Lite Dual Sim lub Samsung Galaxy J5 2017 Dual Sim. Przed zakupem takiego telefonu warto wiedzieć, że zużywa on jednak nieco więcej baterii niż standardowy smartfon lub telefon klasyczny. Z tego względy decydując się na taką funkcję, warto wybrać model z możliwie jak największą pojemnością baterii, tak aby nie musieć zbyt często ładować telefonu.W formie ciekawostki warto wiedzieć, że obecnie trwają eksperymenty, które być może w przyszłości pozwolą na korzystanie z trzech lub nawet czterech kart w jednym urządzeniu.

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply