Ranking

Dobry telefon do 1000 zł

  • 6 min
Dobry telefon do 1000 zł

Smartfony w przedziale ok 500 do 1000 zł, są najchętniej kupowanym segmentem telefonów w Polsce. Ich cena nie jest wysoka, ale pozwala zaoferować wszystko, czego potrzebuje użytkownik, oczekujący dobrego stosunku ceny do jakości. Są jednak rzeczy, na które powinno się szczególnie zwracać uwagę przy zakupie telefonu do 1000 zł. Jakie? Czytaj dalej.

Telefon do 1000 zł, czyli jaki?

Skończyły się czasy, kiedy niedrogie telefony w tych cenach cechowały się niską jakością wykonania, słabym aparatem i wyświetlaczem 400×800. Dzisiaj telefony w tym przedziale cenowy nie mają się czego wstydzić. Wyświetlacze FullHD (1920×1080 pikseli) stał się już standardem, chociaż coraz częściej spotyka się telefony z wyświetlaczem 4k. Sam ekran pokrywa szkło hartowane, a niekiedy dodatkowo jest wzmocnione technologią Gorilla Glass. Postaramy się wymienić rzeczy, które telefon do 1000 zł powinien posiadać.

Wyświetlacz czy bateria

Duża rozdzielczość ekranu tonie tylko lepsze kolory czy ostrzejszy obraz, ale również większe obciążenie dla baterii, Wraz ze wzrostem rozdzielczości i wielkości ekranu wzrasta zapotrzebowanie na energię. Zdecydowanie mniej zauważalna jest różnica między Full HD i 4K niż między 720p i Full HD (przejście z 400×800 na FullHD to jak zmiana rzeczywistości). Dla osób ceniących sobie długi czas pracy na baterii opcja 1080p jest najbardziej korzystną. Nowsze telefony z wyświetlaczem 4K posiadają w w ustawieniach możliwość “obniżenia” rozdzielczości, co również będzie miało pozytywny wpływ na baterię.

Telefon do 1000 zł znanej marki czy “Chińćzyk”?

Zadając sobie pytanie „jaki smartfon do 1000 zł” można natrafić na niszowe marki jak Infinity, Prestigio, czy Kazaam i GoClever. Kuszą one co prawda większymi wyświetlaczami i większymi cyframi przy parametrach, ale nie są one w ogóle zoptymalizowane pod system, a wykorzystane podzespoły są niższej jakości, aby zrekompensować bardziej korzystną cenę.. Telefon w krótkim czasie zacznie się zawieszać, do tego dojdzie nie w pełni spolszczone menu i bardzo niskiej jakości wykonanie obudowy. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że telefon ma lepsze parametry to diabeł tkwi w szczegółach. Np. zamiast dobrego procesora marki Snapdragon użyto znacznie słabszego Mediateku i wolniejszą pamięć RAM.

Często telefony są reklamowane jako “polskie marki”, niestety rzeczywistość jest bardziej brutalna. Są to modele zamawiane w Chinach przez polskie firmy, co daje im “prawo” to takiej kampanii reklamowej, jednak są to dalej “chińczyki”.

Wybór znanej marki to nie tylko gwarancja lepszych podzespołów, ale również znacznie lepsze wsparcie po sprzedażowe,

Warto przypomnieć sobie wspomniane powyżej dawniejsze czasy, gdy telefony komórkowe dopiero wchodziły na rynek. Wtedy mało, kto znał firmę Apple.. Wtedy była znana marka Nokia, która produkowała telefony najwyższej jakości. Mogły one spaść, wpaść do wody, a i tak dało się je uratować i użytkować je dalej. W dzisiejszych czasach iPhone’ów i Smartfonów nie możemy pozwolić sobie na upadek telefonu, gdyż zazwyczaj wiąże się to z tym, iż automatycznie przestaje nam on działać. Warto więcej pamiętać o przemyślanych zakupach i rozsądnie dysponować swoim kapitałem.

Na co patrzeć przy wyborze taniego smartfona?

Jeśli chce się cieszyć niedrogim telefonem przez dłuższy czas to powinien on posiadać co najmniej  6GB pamięci, jeśli szukamy kompletnie podstawowego modelu to opcja 4GB to absolutne minimum. Kupno smartfonu z mniejszą ilością RAM mija się z celem ze względu na coraz bardziej rosnące zapotrzebowanie Androida.

Ważny jest procesor. Obecnie smartfon, który ma być odpowiednio wydajny musi posiadać co najmniej procesor cztero-rdzeniowy Qualcom Snapdragon lub Exynos, który za znośną cenę zapewnia akceptowalną wydajność. Na rynku pojawiają się również procesory Mediatek, ale są one przeznaczone przeważnie do najtańszych telefonów (tak, jak kiedyś Intel Celeron w komputerach PC)

Kolejną rzeczą, która ma znaczenia zwłaszcza dla osób chcących wykorzystać smartfon do grania jest układ graficzny. Najpopularniejsze obecnie są telefony wyposażone w układy Mali, Ardeno oraz PowerVR. Najbezpieczniej zawsze jest sprawdzić wydajność konkretnego układu według recenzji użytkowników. Są to najbardziej wiarygodne testy, ponieważ nawet jeśli na papierze dany układ czy też procesor jest dobry to w praktyce nie zawsze musi tak być.

Inną bardzo istotną kwestią jest fakt, że tańsze smartfony w większości przypadków są o wiele gorzej wyposażone niż flagowa konkurencja. Dodatkowo niestety sama dostępność akcesoriów i części zamiennych jest dużo mniejsza. Jeżeli urządzenie ma być używane w trudnych warunkach i mogą być potrzebne różnego rodzaju akcesoria to warto na to zwrócić uwagę.

Jednak ogólnie telefony z niższej półki tak się poprawiły, że spokojnie mogą być użytkowane nawet przez nieco bardziej wymagających użytkowników. Oczywiście Ci najbardziej wymagający mogą nie być z nich zadowoleni.

Nie rezygnuj z dodatkowych funkcji

Wybór telefonu do 1000 zł, również w czasach ograniczonego dostępu do komponentów nie musi wcale oznaczać pójść ana kompromis. Zaawansowane funkcje aparatu, dobry aparat przedni do wideorozmów, czytnik linii papilarnych czy nawet szybkie ładowanie są dostępne już w tej cenie. Warto też wspomnieć, że każdy telefon Samsunga posiada zabezpieczenie Knox, który potrafi bardzo dobrze zabezpieczyć telefon przed wirusami.

Nie każdy chce wydawać wszystkie swoje oszczędności na zakup telefonu, który posłuży rok, czasami nawet dwa. Nie każdy też potrzebuje wszystkie cechy telefonu flagowego jak najlepszy i najszybszy procesor, aparatu z możliwością nakładania trójwymiarowych animacji w czasie rzeczywistszym czy termometr (ukłon w stronę Samsunga).

Telefony komórkowe - porównaj ceny

O autorze

Michał