Farbowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

3

Farbowanie włosów w domu wymaga sporej wprawy i wyboru odpowiedniego produktu. W jaki sposób należy przeprowadzać taką czynność i czego należy unikać?

Farbowanie włosów w domu wymaga sporej wprawy i wyboru odpowiedniego produktu. W jaki sposób należy przeprowadzać taką czynność i czego należy unikać?

Obecnie farby do włosów można zakupić zarówno w profesjonalnych sklepach, jak i zwykłych drogeriach, przez co można trafić na zły produkt. Jak więc tego uniknąć? Przed zakupem farby do włosów warto zastanowić się, co jest najważniejsze – trwałość koloru, łatwość nakładania, czy brak drażniących składników. Naturalne farby do włosów najczęściej zawierają barwiące zioła. Farby tego typu zazwyczaj nakłada się na włosy wcześniej niemyte i suche, czyli całkowicie odwrotnie, niż w przypadku produktów zawierających więcej sztucznych składników.

Bez względu na to, czy kupiona farba jest ziołowa, czy też zawiera syntetyczne substancje, to i tak konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie próby uczuleniowej. Brak takiego działania może spowodować zaczerwienienie, swędzenie i opuchnięcie skóry głowy. Farby naturalne uważa się pod tym względem za bezpieczniejsze, ale obecnie wiele osób jest uczulona na hennę, która jest jednym ze składników tego typu preparatów.


Jak farbować włosy – Sprawdzone metody na koloryzację włosów

Farby uznawane za syntetyczne mogą mieć różne drażniące składniki. Jednym z nich jest amoniak, który zwykle jest drażniący dla skóry i oczu. Dlatego znacznie lepiej jest zdecydować się na produkt, który nie zawiera tej substancji.

Dobierając odpowiedni kolor należy koniecznie sprawdzić na opakowaniu, jaki może być rezultat. Zdjęcie umieszczone z przodu opakowania nie jest zwykle najwłaściwsze do przewidywania rezultatu. Na pudełku powinno być jednak umieszczone zdjęcie pokazujące rezultat na różnych odcieniach włosów.st

W przypadku farb ziołowych efekt jest zwykle delikatniejszy, niż w przypadku farb syntetycznych. Farby nazywane ziołowymi zazwyczaj gorzej radzą sobie z rozjaśnianiem włosów. Z kolei składniki chemiczne zawarte w standardowych farbach mogą być powodem przykrych efektów. Zdarza się bowiem, że po ufarbowaniu włosów uzyskują one zielony odcień. Ma to zwykle związek ze składnikami wody z kranu. By pozbyć się takiego efektu należy zastosować płukankę z roztworu wody i aspiryny. Również farbowanie włosów w ciąży powinno być przeprowadzane ze szczególną uwagą.

Rozjaśnianie włosów

W przypadku farbowania włosów najbardziej niebezpieczne dla ich struktury jest rozjaśnianie. Warto pamiętać przed zadaniem sobie pytania jak rozjaśnić włosy, że po takim zabiegu włosy są bardziej narażone na uszkodzenie, ponieważ łuski, które mają na celu chronić ich wnętrze, otwierają się. By wiedzieć, jak zapobiec uszkodzeniom włosów konieczne jest stosowanie odpowiednich szamponów i odżywek. Lepiej również zrezygnować z suszenia włosów gorącym powietrzem. W przypadku, gdy konieczne jest znaczne rozjaśnienie włosów nie należy robić tego farbą dostępną w drogerii. Taki zabieg najlepiej pozostawić profesjonaliście, w innym przypadku może to doprowadzić do przykrych rezultatów.

Decydując się na znaczą zmianę koloru lepiej jest również przeprowadzić test. Wystarczy udać się do fryzjera, lub do sklepu, który oferuje przymierzanie peruk. To pozwala zobaczyć, jak dany kolor włosów będzie komponował się z odcieniem cery i kolorem oczu. Niekiedy zdarza się bowiem, że wymarzony kolor nie pasuje do danej urody.

Instrukcja farbowania włosów w domu

 1. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności należy wykonać test uczulający na daną farbę. Na kilka minut trzeba posmarować farbę na skórze i ją zmyć. Jeżeli w ciągu 48 godzin pojawi się wysypka w tym miejscu, farbę do włosów trzeba zmienić.
 2. Przygotuj odpowiednio słowy, zanim zaczniesz je farbować. Włosy powinny być zdrowe i zadbane, w przeciwnym razie można nie uzyskać oczekiwanego efektu. Jednakże zaleca się, aby włosy były lekko przetłuszczone, dzięki włosy zostaną uchronione przed szkodliwym działaniem farby. Dlatego tez włosówa. nie powinno się myć przed farbowaniem. Zalecane jest za to ich szczotkowanie, aby pozbyć się zanieczyszczeń.
 3. Gdy włosy będą suche i rozczesane, podziel je na cztery sekcje:
 • Zrób przedziałek na środku głowy
 • Drugi przedziałek w poprzek, od ucha do ucha
 • Podepnij sekcje plastikowymi klamerkami
 1. W zestawie znajduje się krem koloryzujący i krem utleniający. Podziel ja na dwie części i wymieszaj je w jednolitą masę. Pierwsza masa jest na odrosty, druga zaś na końce włosów. Jeżeli wykorzystasz oba kremy od razu, istnieje ryzyko, że nim dokończysz farbowanie włosów, ta się utleni. (stąd też porada, aby krem mieszać dwukrotnie).
 2. Jeżeli podzieliłaś włosy na 4 sekcje, możesz zacząć rozprowadzać farbę na włosach. Zacznij od odrostów, poczytując od karku i idąc w kierunku wyższych partii głowy. Wyjątkiem jest siwizna, Zaczynaj tam, gdzie siwych włosów jest najwięcej.
 3. Postępuj wg, instrukcji na opakowaniu. Zazwyczaj farbę można zmyć po ok 20 minutach. Z wyjątkiem osób farbujących wcześniej nie farbowane włosy. Tutaj zaleca się odczekać ok 30 minut.
 4. Nim spluskasz farbę, nawilż włosy ciepłą woda i masuj je ok 3 minuty, dzięki czemu włosy zostaną dodatkowo dotlenione, poprawi kolor i ułatwi zmycie farby.
 5. Po umyciu włosów nałóż na nie zakwaszająca odżywkę, która jest dołączona do zestawu.

Ana

3 thoughts on “Farbowanie włosów – co powinnaś wiedzieć?

 1. Farby z amoniakiem to prawdopodobnie najgorszy wybór dla osoby, które ma zamiar dbać o włosy. Owszem farby z popularnych drogerii są tańsze, ale niestety czasami lepiej zapłacić więcej, a mieć porządny produkt. Co ważne, na pierwsza koloryzację warto udać się do salonu i tam dostać wskazówki praktyczne, dopiero później, „łatwiej” kombinować w domu.
  Pozdrawiamy – Versum

  1. Dwie fryzjerki wariatki zniszczyły mi włosy. Gdybym to ja napadła na nie na ulicy i zniszczyła im włosy to dostałabym zawiasy, a tak pozostaje mi tylko je przeklinać (co mam zamiar robić aż mi odrosną naturalne). Fryzjerzy to niedouczona patologia żerująca na ludzkiej niewiedzy i głupocie. Odżywiacie martwe włosy, może przekwalifikujcie się na wskrzeszanie umarłych, to więcej zarobicie debile.

 2. Ja już jakiś czas używam camele omega z olejkowym serum i bardzo sobie chwalę, nie niszczy włosów nic a nic…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Domowa depilacja laserem - co warto wiedzieć

wt Mar 19 , 2019
Jednym z większych problemów, który trapi kobiety jest dokładna depilacja. Istnieje na nią wiele różnych sposobów, każda ma swoje wady i zalety.
Depilacja laserowa