Flagowiec – najlepszy smartfon producenta

Czy pamiętasz, jak wyglądały pierwsze dostępne w Polsce telefony komórkowe? Choć wydaje się, że było to tak bardzo dawno temu, w rzeczywiści nie minęło wcale wiele czasu… Wszystko dlatego, że dzięki szybkim zmianom w technologiach nie sposób nadążyć za współczesnym rynkiem. A jednak ciągle próbujemy to robić, zapoznajemy się z nowinkami i chcemy w nie inwestować. Czy to jest odpowiednie podejście? Co właściwie reprezentują sobą topowe smartfony i dlaczego warto w nie inwestować?

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Za reszta świata
  3. Najlepsze telefony w 2019 roku
  4. Jakość topowych smartfonów
  5. Aparat fotograficzny w topowych smartfonach
  6. Wydajność flagowych smartfonów
  7. Zalety smartfonów „Premium”

 

 

Ranking flagowych smartfonów

Mówiąc o rankingu najlepszych telefonów trzeba przede wszystkim zastanowić się nad rzetelnością i wiarygodnością zamieszczanych w Internecie rankingów. Niewątpliwie są produkty, które zbierają świetne opinie i nie biorą się one bez powodu. Aby jednak określić telefon jako „topowy” warto nieco głębiej spojrzeć na tę tematykę i czerpać informacje z wiarygodnych źródeł, gdzie pojawiają się szersze opisy modeli i powody, dla których dany smartfon wyróżnia się spośród innych dostępnych w sklepach propozycji.

Równie ważne są także profil i charakterystyka danego modelu może nieco inaczej spełniać się w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Za resztą świata

Kupowanie nowych, topowych smartfonów, często staje się niejako warunkiem pełnego uczestniczenia we współczesnym świecie. Chodzi tutaj przede wszystkim o kompatybilność funkcji – najwygodniej jest, jeśli ma się podobne możliwości, co inni ludzie. Wystarczy wyobrazić sobie najstarszy model telefonu komórkowego i zestawić go ze smartfonem. Kontakt byłby możliwy jedynie przez smsy i telefony – a co z aplikacjami, komunikatorami w Internecie? Co z odczytywaniem obrazków wysyłanych przez znajomych, rozmowom video na żywo? Z każdym kolejnym rokiem jest coraz więcej możliwości i nadążenie za tymi zmianami jest możliwe tylko wówczas, gdy podąży się za modą. Dotyczy to przecież nie tylko relacji międzyludzkich, ale także

bankowości i zakupów. Okazuje się, że współczesne smartfony to małe portfele i mogą zawierać w sobie wiele przydatnych aplikacji pozwalających na rozsądniejsze gospodarowanie swoimi finansami, zdobywanie zniżek i informacji o produktach. Pod warunkiem, że… No właśnie. Są kompatybilne!

Podobnie się tyczy kwestia aparatu w telefonie. Są one coraz doskonalsze i już dawno przebiły zwykle aparaty kompaktowe, których jest coraz mniej na sklepowych pólkach. Flagowe telefony LG mają nawet możliwość ustawienia ręcznego ISO i przesłony, a także zapisu zdjęć w bezstratnym formacie RAW!

 

 

Coraz lepsza jakość w telefonach

Wystarczy prześledzić w myślach kilka ostatnich lat, by przekonać się, że jakość smartfonów realnie się podnosi. Wyświetlacze są bardziej dopracowane, poręczniejsze i jednocześnie oferujące coraz więcej tak zwanych „doznań zmysłowych”. Oglądanie filmów i seriali na telefonie czy robienie zdjęć wiąże się już dzisiaj z bardzo dobrym komfortem i świetnym wyczuciem grafiki. To samo dotyczy dźwięków. Ponadto udaje się zamknąć ten cały bogaty świat w stosunkowo niewielkim urządzeniu, lekkim i coraz cieńszym. Wielu ludzi myśląc o topowych smartfonach tak naprawdę zachwyca się właśnie jakością i innowacyjnością. To ta wyjątkowa myśl – „ciekawe co wymyślili tym razem?”.

 

Aparat fotograficzny, czy jest taki ważny?

Nie da się ukryć, że fotografowanie smartfonem stało się tak powszechne, że przyczyniło się do spadku sprzedaży tradycyjnych aparatów fotograficznych. Nie można się temu dziwić. Telefon zabieramy ze sobą wszędzie, w przeciwieństwie do znacznie cięższych lustrzanek czy bezlusterkowców. Do tego dochodzi masa aplikacji z rozmaitymi filtrami, czy chociażby aplikacji społecznościowych, takich jak Snapchat czy Instagram, które bazują na zdjęciach i wideo.

Flagowe smartfony oferują nie tylko zdjęcia w znacznie lepszej jakości niż jeszcze dwa lata temu, ale są w stanie nagrywać filmy w jakości 4K, niekiedy nawet 8K (Nubia Red Magic 3), spełniając tym samym współczesne standardy jakości.

Warto zwrócić uwagę czy telefon posiada wsparcie dla HDR, czyli technologii umożliwiającej rejestrowanie obrazu o zakresie tonalnym znacznie szerszym niż zwykły aparat fotograficzny, uzyskując tym samym znacznie lepszą jakość fotografii czy nagrań wideo.

Flagowiec i jego wykonanie

Już dawno minęły czasy plastikowych obudów w smartfonach, zwłaszcza tych z najwyższej półki. Obecnie modne jest szkło i aluminium. Plastiku jest tak naprawdę niewiele. Jest to możliwe poprzez całkowite zamknięcie telefonu. Ściągane klapki by wyciągnąć baterie wydaje się, że minęły bezpowrotnie.

Obecność szkła wiąże się z ryzykiem uszkodzenia telefonu. Na szczęście można się zabezpieczyć kupując szkło hartowane na ekran i plecki (jeżeli są wykonane ze szkła. Lepiej unikać folii hybrydowych, chociaż są bardzo polecane przez sprzedawców, nie spełniają swojej roli tak dobrze, jak szkła hartowane, w dodatku są dwa razy droższe.

Wydajność najlepszych smartfonów

Prędkość działania topowego telefonu to kwestia kluczowa. Od telefonu z najwyższej półki oczekuje się bezproblemowego działania przez przynajmniej okres gwarancyjny.  W tej kwestii trudno o lepszy wybór niż telefon numer jeden producenta. Najważniejsze modele, jak Samsung S8, Huawei serii P czy iPhone są zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach pod katem sprzętowym jak i programowym. należy pamiętać, że zarówno iPhone jak i najlepsze smartfony oparte na Androidzie mają wsparcie aktualizacji przez znacznie dłuższy czas, niż tańsze modele.

Obecnie 4GB RAM to dolna granica, której nie można przekraczać. 6GB a nawet 8GB RAM to zdecydowanie lepszy wybór ze względu na coraz większe wymagania systemowe oraz aplikacji. Im więcej jest pamięci (RAM, nie ROM), tym telefon nie tylko działa płynniej, ale również pozwala na jednoczesne działanie wielu aplikacji bez obawy ich wyłączenia przez system, by odzyskać potrzebną pamięć do obsługi systemu lub innej aplikacji.

 

Najważniejsze zalety smartfonów typu „premium”

Smartfony do ok 2000 zł to zazwyczaj zeszłoroczne flagowe modele najlepszych producentów, lub tegoroczne telefony od marek, które wydają mniej na marketing, dzięki czemu można sobie pozwolić na obniżenie ceny.

Przy zapytaniu „ile kosztuje smartfon” można odpowiedzieć, że w okolicach 2000 zł można już kupić flagowe telefony, które premierę miały kilka miesięcy wcześniej. Telefony z tej półki cenowej mają wyższe parametry techniczne oraz funkcje, których smartfony ze średniej półki nie mają, jednocześnie mogą być cenowo bardziej przystępne, niż ich tegoroczne odpowiedniki. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością klientów świadomych tego, co kupują.

Wyższe bezpieczeństwo

Wyższa klasa średnia, bo o tych telefonach mówimy, już powinny posiadać czytnik linii papilarnych, aby zwiększyć bezpieczeństwo przy odblokowaniu telefonu i mikropłatnościach. Nie trzeba pamiętać haseł ani kodów, wystarczy przyłożyć palec.

 

Lepsze parametry telefonu

Równie ważny jest aparat fotograficzny, któremu już bliżej do aparatów kompaktowych, jakościowo odstających od zwykłych aparatów w smartfonach. Obiektywy są jaśniejsze, mogą mieć nawet f/1,9, podczas gdy zwykłe telefony mają f/2,2 (im mniej, tym lepiej). Standardem jest niemal 12 megapikselowa matryca, oraz ledowe lampy błyskowe. Aparaty w okolicach 2000 zł posiadają także lepsze oprogramowane, czeto także tryb manualny, aby mieć większe możliwości dostrajania parametrów fotograficznych.

Aktualizacja Androida

Zwróć uwagę na wersję systemu Android. Wybierz taki, który ma zainstalowaną wersję 6.0 lub wyżej, ponieważ Android Marshallow został wzbogacony w wiele przydatnych funkcji, jak np. uprawnienia przydzielane każdej aplikacji z osobna.

Ubiegłoroczne topowe modele mają najczęściej zapewnioną aktualizację do dwóch lat, jednak może być też tak, ze aktualizacja będzie tylko jednoroczna. Nie jest to rzecz, która powinna przeważać o decyzji zakupowej, jednak powinno się być świadomym tego faktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Czym jest smartfon?

czw. gru 23 , 2021
Smartfon to przenośne urządzenie multimedialne, które służy między innymi do wykonywania połączeń i wysyłania wiadomości. Mimo, że klasyczne telefony też to potrafią, to jednak smartfony różnią się od nich pod wieloma względami przez swój znacznie wiekszy szeroki zakres zastosowań. Mówiąc o smartfonach, mamy na myśli urządzenia, które pod wieloma względami […]