GPS w telefonie – co należy wiedzieć?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie komfortową podróż bez pomocy dobrej nawigacji GPS. Oczywiście, możemy polegać na tradycyjnych mapach papierowych, atlasach drogowych lub uprzejmości obcych ludzi, ale po co marnować czas i nerwy.

 

Nawigacja w telefonie

Korzystając z nawigacji posiadającej aktualną bazę danych, nie narażamy się na przykre niespodzianki w rodzaju objazdów czy tras zmienionych z powodu remontów, czy zamknięć dróg. Jest to szczególnie ważne, w takim kraju jak Polska gdzie sieć drogowa zmienia się w błyskawicznym tempie. Czy jednak w czasach niezawodnych oraz tanich smartfonów zakup tradycyjnej nawigacji ma w ogóle sens? Czy nie lepszym pomysłem będzie zainstalowanie w telefonie najnowszego oprogramowania i pozbycie się niepotrzebnego, oddzielnego sprzętu do nawigacji? Przyjrzyjmy się pokrótce zaletom takiego rozwiązania.

Przede wszystkim: wygoda. Nie musimy już pamiętać o zabieraniu w trasę dwóch urządzeń. Wydajny smarfton z wystarczająco dużym i czytelnym wyświetlaczem bez problemu wypełni zadania obu sprzętów. Oznacza to również mniej ładowania, a więc oszczędność czasu i środowiska. Komfort użytkowania smartfona wynika również z jego wielozadaniowości, niedostępnej dla zwykłej nawigacji.

Kolejną przewagą są niższe koszty. Smartfon posiada już większość z nas, więc nie musimy kupować oddzielnego urządzenia. Jeszcze więcej zaoszczędzimy, wybierając bezpłatne mapy. Do najpopularniejszych darmowych nawigacji należą między innymi HERE WeGO, Sygic czy MapFactor, które nie tylko wskażą nam drogę do celu, ale podpowiedzą gdzie zaparkować, jak ominąć korki lub uniknąć fotoradarów. Aplikacje, takie jak Google Maps dodatkowo doradzą nam gdzie zjeść, co zobaczyć, a nawet zamówią dla nas taksówkę.

Zabierz nawigację ze sobą

Niewątpliwą zaletą smartfonów jest też ich poręczność. Możemy zabrać je na pieszą wędrówkę lub łatwo przypiąć do roweru. Klasyczne nawigacje GPS tworzone są głównie z myślą o kierowcach aut, dlatego też są mało praktyczne dla pieszych lub rowerzystów. Dzięki temu w cenie jednego urządzenia dostajemy nawigację wielofunkcyjną, która sprawdzi się zarówno w lesie, jak i na autostradzie.

Nawigacja w telefonie zawiera sobie taki informacje jak najbliższe restauracje, stacje benzynowe i miejsca rozrywek.

Mapy offline

Na koniec warto rozprawić się również z kilkoma popularnymi mitami na temat nawigacji GPS w telefonie. Niektórym osobom wydaje się, że do korzystania z map w telefonie potrzebujemy stałego i względnie szybkiego dostępu do Internetu. Jest to oczywiście nieprawda. Użytkownicy smartfonów mogą pobierać interesujące ich obszary oraz mapy i korzystać z nawigacji offline. Dane wystarczy zapisać w pamięci telefonu. Inną skargą jest rzekome szybsze zużycie baterii. To prawda, używanie GPS w telefonie jest energochłonne, ale nowoczesne smartfony mogą pracować bardzo długo. Dodatkowo coraz powszechniejsze i tańsze są dostępne na rynku powerbanki, czyli przenośne akumulatory, które śmiało możemy zabrać do auta lub na spacer.

 

Które telefony warto kupić, by mieć nawigację GPS?

Poniższe modele smartfonów opierają się wg. największej popularności i zostały docenione przez użytkowników.

 

Podsumowując: wydaje się rzeczą oczywistą, że współczesne smartfony z GPS deklasują, trącące nieco myszką klasyczne urządzenia nawigujące. Nawigowanie za pomocą telefonu jest nie tylko tańsze, wygodniejsze, ale często również dokładniejsze. Dlatego też, bez wyrzutów możemy pozbyć się zbędnej, starej nawigacji GPS.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *