Porady

Jak sprawdzić, jaki mam telefon?

  • 2 min
Jak sprawdzić, jaki mam telefon?

Pytanie może wydawać się proste, ale w rzeczywistości czasem trudno na nie znaleźć odpowiedź. Szczególnie, gdy goni czas, a to zazwyczaj wtedy potrzebne jest szybko sprawdzenie modelu posiadanego telefonu. Jak to sprawdzić?

W ustawieniach telefonu

W ramach każdego modelu istnieją poszczególne serie, a do nich często przypisane są różne wersje systemu operacyjnego. To ważne czynniki, które są potrzebne np. przy pobieraniu aktualizacji czy programów. Dlatego większość producentów umieszcza informację o modelu telefonu w ustawieniach. Taki dział zazwyczaj może się nazywać np.: informacje o telefonie, dane telefonu, model telefonu itp.

Na pudełku i w instrukcji

Na co dzień nie każdy pamięta, jaki ma telefon. Jednak taka informacja zawsze znajduje się na pudełku od telefonu i w instrukcji. Wystarczy je odnaleźć i sprawdzić.

W umowie kupna

Jeśli telefon był kupowany u operatora i jest w abonamencie, nawet na rachunku za telefon może być wyszczególnione, za jaki model płaci użytkownik. Jeśli telefon nie jest objęty abonamentem, to i tak dane modelu znajdują się w umowie kupna. Podobnie w przypadku zakupu w lombardzie czy niezależnym sklepie – dane powinny być na rachunku, gwarancji czy fakturze.

Na baterii

Nazwa modelu zazwyczaj znajduje się na baterii obok innych danych, takich jak rok produkcji, marka czy pojemność baterii. Wystarczy otworzyć telefon. Czasem trzeba wyjąć baterię, bo informacja znajduje się pod nią na tylnej ściance telefonu.

Po zdjęciu

Gdy nie ma możliwości, by skorzystać z którejkolwiek  z tych metod, można jeszcze spróbować wyszukać po zdjęciu w Google. Wystarczy, że użytkownik wpisze nazwę swojego modelu. Następnie musi szukać po zdjęciach modelu, który wygląda jak najbardziej podobnie. Można też szukać po cechach telefonu, wpisują np. “nokia lumia z dwoma kartami sim”. Czasem tylko jeden model danego telefonu miał taką funkcję i łatwo będzie można go odszukać.

W nazwie hotspotu

Niektóre telefony, gdy tworzą hot-spot np. dla laptopa, mają automatyczną nazwę hot-spotu taką samą, jak nazwa modelu telefonu, np. “Huawei Y2018”.

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply