Jak wybrać odpowiednią lodówkę i czym się sugerować przy wyborze?

Zakup lodówki wydawać się może prozaicznie prostym zadaniem. Lecz dziś na rynku producenci oferują bardzo zróżnicowany sprzęt, począwszy od małych lodówek do niewielkiej kuchni poprzez średniej wielkości z dodatkowymi funkcjami oraz te do zabudowy. Właśnie te wszystkie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki. Przecież to duże AGD każdego dnia jest otwierane i zamykane kilkanaście lub nawet kilkaset razy.

Zakup lodówki wydawać się może prozaicznie prostym zadaniem. Lecz dziś na rynku producenci oferują bardzo zróżnicowany sprzęt, począwszy od małych lodówek do niewielkiej kuchni poprzez średniej wielkości z dodatkowymi funkcjami oraz te do zabudowy. Właśnie te wszystkie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki. Przecież to duże AGD każdego dnia jest otwierane i zamykane kilkanaście lub nawet kilkaset razy.

Czym sugerować się przy zakupie lodówki?

Lodówka  potrzebna jest w każdym domu, dziś przyzwyczailiśmy się do niej na tyle, że nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Jednak w sytuacji kiedy trzeba „jakąś” lodówkę wybrać pojawia się przed kupującym wiele dylematów.

Przede wszystkim należy stwierdzić ile osób będzie z niej korzystało. Inną lodówkę kupi „singiel” a inną kilkuosobowa rodzina. Jest to jakby naturalne, lecz nie każdy dobrze to ustala. Błędy popełnione przy wyborze lodówki będą z nami kilka lat…bo przecież lodówka to nie zakup pary butów na jeden sezon. Lodówka towarzyszy nam przez wiele lat. Przemyśleć też trzeba, w jakiej kuchni czy innym pomieszczeniu będzie ona stała. Czy pomieszczenie jest małe, ciasne, średniej wielkości czy duże przestronne. Weźmy tez pod uwagę lodówki do zabudowy jeśli akurat przeprowadzamy remont w kuchni. To bardzo dobre rozwiązanie wkomponowania AGD w kolorystykę mebli kuchennych.

Ważna jest wysokość lodówki jaki i jej szerokość. Należy dokładnie wymierzyć miejsce w którym będzie stała lodówka. Zwrócić trzeba uwagę by nie stała bezpośrednio przy źródle ciepła np. kaloryferze. Może to wpłynąć na jakość pracy lub doprowadzić do jej uszkodzenia. Dziś zwracamy dużą uwagę na estetykę wykonania wewnętrznego i zewnętrznego oraz kolory. Producenci prześcigają się w kolorystyce, od tradycyjnie białych, poprzez szare, srebrne, matowe, błyszczące, czarne. Spotyka się również lodówki z konkretnymi wzorami fabrycznie wykonanymi. Choć samemu również można okleić lodówkę, to o oryginalną powłokę należy dbać, by służyła jak najdłużej. Kiedy już wiemy gdzie lodówka będzie stała, wymierzyliśmy wysokość, szerokość, głębokość, zdecydowaliśmy się na kolor – możemy zastanowić się nad cechami i funkcjami dodatkowymi.

Natomiast podstawowym pytaniem jest to, czy lodówka ma zawierać w swoim wnętrzu zamrażalnik (lodówki jednodrzwiowe) , czy ma to być lodówka z dwoma drzwiami osobno otwieranymi do chłodziarki i zamrażarki. Pod uwagę można wziąć również lodówki dwudrzwiowe otwierane pionowo, nowoczesne, coraz chętniej kupowane do większych pomieszczeń. Właśnie od tego zależą wymiary lodówki. A może mamy osobną zamrażarkę i wystarczy nam tylko sama chłodziarka? Taką kwestię należy dobrze przemyśleć.

Jakie cechy ma dobra lodówka?

Przy zakupie lodówki, dziś niemalże standardem jest posiadanie przez nią kilku podstawowych, ale jakże ważnych dla użytkownika cech: jak najmniejsza ilość pobieranego prądu, cicha praca, powłoka antybakteryjna wewnątrz lodówki, strefa niskich temperatur do przechowywania wędlin, system No Frost – czyli system który zapewnia długotrwałą świeżość przechowywanych produktów i zapobiega powstawaniu oszronień w górnej części lodówki, szuflada w dolnej części, możliwość regulacji chłodzenia i system szybkiego schładzania.

Dodatkowymi atutami są specjalne uchwyty na butelki pod półkami, przegródki do przechowywania butelek w półkach na drzwiach lodówki, które zapobiegną przewróceniu się np.otwartego mleka  podczas energicznego otwierania drzwi lodówki. Estetyczne wnętrze, kontrolki ostrzegawcze i informacyjne, cyfrowe wyświetlacze temperatury i inne udogodnienia są bardzo pomocne na co dzień. Będą nas informować sygnałem świetlnym i / lub dźwiękowym, że coś jest nie tak np. przy rozmrożeniu się zamrażalnika. W lodówce z oddzielnym zamrażalnikiem – który może być na górze lub na dole – dziś już są montowane dwa oddzielne termostaty do regulacji temperatur. Sprawdźmy też możliwość łatwej wymiany żarówki oświetlającej środek.

Najnowocześniejsze lodówki posiadają oświetlenia krystaliczne LED oraz oświetlenia sufitowe. Policzmy też, ile półek szklanych czy plastikowych, producent umieścił w środku 2-3 sztuki czy jest ich więcej np.4-5 oraz to ile mamy możliwości ich rozmieszczenia w celu uzyskania różnych wysokości pomiędzy półkami. Czy jest kilka półek na drzwiach wewnątrz lodówki do przechowywania. Takie pozornie błahe rzeczy w trakcie użytkowania okazują się ważne, zwróćmy więc na nie uwagę przy zakupie.

Bardzo ważną rzeczą przy zakupie sprzętu AGD, takiego jak lodówka jest długość (w latach) gwarancji producenta i lokalizacja serwisu.

 

Czy dodatkowe funkcje lodówki są nam niezbędne?

Coraz większe zapotrzebowanie na wysublimowane funkcje lodówki spowodowało, iż na rynku pojawiły się już lodówki z kostkarkami do lodu, dystrybutorem wody, funkcją „wakacje”, mini barkiem, winiarką czy systemem Multiflow. Każda z tych funkcji „kosztuje” i cena lodówki od niej ściśle zależy. Rozważmy, czy one są nam niezbędne, czy posiadanie ich będzie tylko odpowiednim prestiż dla nas, czy faktycznie na co dzień będziemy z nich korzystać.

Kostkarka najbardziej przydatna jest latem, funkcja „wakacje” wtedy gdy wyjeżdżamy i włączamy lodówkę w tryb spoczynku. Mini barek, winiarka to już bardziej ekskluzywne wyposażenie dla wymagających. Jest też pewna nowość – to coś co dla Pani domu jeszcze obecnie jest kłopotliwe. Otóż są już produkowane lodówki z pokryciem zewnętrznym dzięki któremu na lodówce nie pozostają odciski palców tzw. powłoka SmartSteel. Ale to nie wszystko. Producenci idą na przód i montują już szuflady na wysokiej jakości szynach teleskopowych, co znacznie ułatwia wyciąganie ciężkiej szuflady z zamrażarki.

Inne dodatki mile widziane?

Często przy zakupie otrzymamy gratis dodatkowe wyposażenie np. ściereczkę do mycia wnętrza, pochłaniacz zapachów, dodatkowe pojemniki na żywność, coraz popularniejsze lunch-boxy, filtr lodówkowy, termometr lub inne przydatne akcesoria.

 

Kupujemy i co dalej?

Sieci sprzedażowe, sklepy online oraz prywatni właściciele sklepów, proponują dziś swoim Klientom dowóz zakupionego sprzętu gratis na terenie miasta lub za odpłatnością, także w dowolne miejsce. Wniesienie i ustawienie lodówki również pracownicy mogą zrealizować na życzenie Klienta za odpłatnością. Należy pamiętać, że po przywiezieniu lodówki do domu powinna ona postać około 24 godzin by uzyskać temperaturę otoczenia. W tym czasie zaleca się umycie lodówki wewnątrz wodą z octem lub innym detergentem i pozostawienie jej otworzonej  bez włączenia, aby ulotnił się fabryczny zapach. Po tym czasie można włączyć lodówkę, poczekać aż uzyska odpowiednią temperaturę i stopniowo ją zapełnić produktami.

Odpowiednia lodówka zatem, powinna być dopasowana do naszych możliwości, potrzeb i wymagań, które należy ściśle określić aby nie przepłacać za nieużytkowane funkcje lub żałować, że którejś się nie wybrało.

 

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Rodzaje i zastosowanie balsamów do ciała

pt Lut 8 , 2019
Odpowiednia pielęgnacja ciała znacząco może poprawić wygląd skóry. Najczęściej używanym produktem, który służy do kosmetyki całego ciała, jest oczywiście balsam. Pod hasłem tym kryją się jednak rozmaite preparaty, które różnić mogą się nie tylko przeznaczeniem, rodzajem użytych składników, ale chociażby również i konsystencją. 
kobieta

Może ci się spodobać