Jaki telefon z klawiszami

W erze smartfonów, czy klasyczne telefony z klawiaturą mają jeszcze swoje miejsce? Odkryjmy zalety i wady obu rodzajów telefonów.
Spis treści:
- Klasyczne telefony vs. telefony dotykowe
- Jaki telefon z klawiaturą warto kupić?
- Przeznaczenie klasycznych telefonów
- Bateria w telefonie z klawiaturą
- Zalety – nie tylko rozmiar to plus
- Nokia i klawiatura
- Podsumowanie
Klasyczne telefony vs. telefony dotykowe
Telefony dotykowe niemal całkowicie wyparły modele z klawiszami, które często są określane jako „stare”, czy „antyki”. Jednak wiele osób w dalszym ciągu woli klasyczne telefony z fizyczną klawiaturą. Najczęściej z przyzwyczajenia, czasem ze strachu przed nową technologią. Czy jednak warto całkowicie skreślać klasyczne telefony z klawiaturą?
Telefon klawiszowy, w przeciwieństwie do dotykowego, da się obsługiwać w rękawiczkach i z mokrymi dłońmi bez żadnych niemiłych konsekwencji czy utrudnień. Wyświetlacz smartfona nie będzie reagował na dotyk, jeżeli ekran będzie zachlapany. Często wystarczy nawet jedna kropla, aby się o tym przekonać. Ekran w tym przypadku albo nie będzie reagować, albo będzie robić wszystko, tylko nie to, co użytkownik chce. Wystarczy, że smartfon odrobinę zamoknie, by osadzone na powierzchni dotykowego ekranu cząsteczki wody zakłamywały detektory dotyku ukryte pod szkłem. Z oczywistych powodów, telefon na klawisze nigdy nie spotka się z takim problemem. Z tego też powodu bardzo często jest wybierany jako telefon na budowę, do pracy w lesie lub w podobne miejsca.
Jaki telefon z klawiaturą warto kupić?
W obecnych czasach posiadanie telefonu komórkowego jest czymś oczywistym. Zarówno młode pokolenie jak i starsze korzysta z nowoczesnej technologii. Na rynku pojawia się coraz więcej telefonów typu „smartfon”. W tym miejscu pojawia się pytanie co z telefonami klasycznymi z klawiszami? Czy ich już nie będzie można niedługo kupić? Spokojnie, nie ma powodów do obaw. Jak najbardziej takie aparaty nadal są dostępne na rynku i ciągle będą w sprzedaży, ponieważ klasyka tak łatwo nie odejdzie. Telefony z klawiszami cieszą się wciąż dużą popularnością i mają swoich zwolenników. Klasyczne urządzenia posiadają ogrom plusów. Przede wszystkim podstawową ich zaletą jest prostota, ale o tym za chwilę.
Przeznaczenie klasycznych telefonów
Podstawową funkcją telefonu jest dzwonienie, ewentualnie pisanie sms-ów i klasyczne telefony te funkcje w 100% spełniają. Bardzo duża liczba osób chce korzystać wyłącznie z tych możliwości i nie potrzebuje skomplikowanych rozwiązań, które prezentują obecnie firmy produkujące smartfony. Telefony z klawiaturą wybierają osoby, które oczekują od telefonu tylko podstawowej funkcji – dzwonienia. Z uwagi na to, że w klasycznych telefonach jest zdecydowanie mniej elementów podatnych na uszkodzenia, jest on kupowany w celu używania w bardziej ekstremalnych warunkach, jak np. na budowie, gdzie jest pełno pyłu, a klawiatura daje kolejną korzyść w porównaniu ze smartfonem, gdzie istnieje konieczność pracy w grubych rękawiczkach. Ale nie tylko. Telefon z klawiszami jest kupowany przez osoby starsze. Tradycyjne modele telefonów spełniają funkcję telefonu dla seniorów, nie tylko z powodu fizycznych klawiszy, ale również prostego menu.
Bateria w telefonie z klawiaturą
Ogromnym plusem telefonów ze standardową klawiaturą jest fakt, że bateria zazwyczaj bardzo długo w nich trzyma, czego nie można powiedzieć o telefonach typu smartfon. W nowoczesnych telefonach bateria trzyma przeważnie 1-2 dni, i to wtedy, gdy urządzenie jest w stanie spoczynku, gdy się z niego prawie w ogóle nie korzysta. Standardowe telefony mają bardzo mocną baterię, która często wytrzymuje nawet do dwóch a nawet trzech tygodni. Jest to bardzo komfortowe, ponieważ nie trzeba non stop ładować urządzenia.
Zalety – nie tylko rozmiar to plus
Następną pozytywną stroną telefonów z klawiszami jest to, iż są one zazwyczaj małych rozmiarów, dzięki czemu z łatwością mieszczą się w kieszeni. Oczywiście nie można powiedzieć tego samego o smartfonie, który jest dużych rozmiarów i nie ma możliwości, aby zmieścił się do kieszeni spodni. Telefon komórkowy o niewielkich rozmiarach i tak dobrej baterii idealnie nada się na wyjścia za miasto, wycieczkę czy dłuższy wyjazd, gdzie utrudniony będzie dostęp do ładowarki. Następną zaletą jest kwestia ceny. Oczywistym jest, że klasyczne telefony są tanie i nawet, gdy się zepsują lub zużyją, spokojnie można kupić następny model nie wydając przy tym fortuny. Jednak warto w tym miejscu podkreślić, że klasyczne telefony mają zazwyczaj mocną obudowę, często odporną na zarysowania czy nawet upadki. Kolejną zaletą jest fakt, iż telefony z klawiszami mają zazwyczaj dużą klawiaturę i dzięki temu pisanie sms-ów jest niezwykle komfortowe. Ponadto, klasyczne telefony są eleganckie i ładnie wyglądają, także dzięki swoim stosunkowo małym gabarytom. Obsługa takich telefonów jest prosta, dzięki czemu osoba, która kompletnie nie zna się na technologii, bez problemu sobie z nimi poradzi.
Przykładem klasycznego telefonu z klawiaturą jest na przykład model Samsung S5610. Urządzenie posiada klasyczny wygląd, jest eleganckie. Aparat jest przyzwoity, jego rozdzielczość wynosi aż 5 Mpix. Na forach internetowych wielu użytkowników deklaruje, iż bateria w telefonie bardzo długo wytrzymuje, bo około 6 dni. Kolejny przykład od Samsunga to Solid B2710, który ma bardzo trwałą budowę, wzmocnioną odpowiednią konstrukcją.
Nokia i klawiatura
Klienci często pytają sprzedawców w sklepie o klasyczne Nokie z klawiaturą, gdyż cenią je za bardzo intuicyjny interfejs. Telefonów od Nokii jest coraz mniej, jednak popularne modele są łatwo dostępne i cieszą się dużą popularnością. Szczególnie modele 230 i 225. Te klasyczne Nokie z klawiaturą różnią się ze sobą tylko wielkością wyświetlacza. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, ale najważniejsze jest to, że zachowały swoją łatwość obsługi.
Podsumowanie
Telefon na klawisze jest idealny dla ciebie, jeżeli:
- Potrzebujesz telefonu tylko do podstawowej komunikacji (telefon/sms),
- Nie chcesz ładować telefonu codziennie,
- Potrzebujesz modelu o niewielkich rozmiarach,
- Pracujesz na budowie, w polu, w lesie lub innym miejscu, gdzie występują trudne warunki.
