Kto wynalazł telefon?

Przy połączeniu słów telefon oraz historia, u większości ludzi niemal automatycznie pojawia się nazwisko Bell. To właśnie Alexander Graham Bell oficjalnie uznawany jest za wynalazcę telefonu. Opierając się jednak o historię powstania tego urządzenia, można by napisać scenariusz niezłego dramatu, z elementami rywalizacji i podstępu.

Bell + telefon = historia

Zacząć tą historię należy trochę od końca. W 2002 roku, po długich badaniach historycznych, Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała specjalną uchwałę dotyczącą pierwszego połączenia telekomunikacyjnego. Zapisy tej uchwały wskazują, że Włoch Antonio Meucci „stworzył w swoim domu na Staten Island zaczątkowe połączenie telekomunikacyjne, łączące piwnicę z pierwszym piętrem (…) zademonstrował swój wynalazek w 1860 roku i opublikował jego opis w nowojorskiej gazecie włoskojęzycznej (…) nie udało mu się zebrać wystarczających funduszy aby opłacić całą procedurę patentową (…).” (Uchwała Izby Reprezentantów U.S.)

 

William Bel wykonujący pierwszy telefon do Chicago w 1892 roku. (źródło: http://www.americaslibrary.gov/jb/recon/jb_recon_telephone_1_e.html

Kto wynalazł telefon?

Alexander Bell opatentował natomiast swój telefon elektryczny w 1876 i to właśnie on, a nie Włoch zebrał wszelkie honory z tego tytułu. W tej historii przewija się jeszcze nazwisko Elisha Gray, który przybył do Urzędu Patentowego z własnym projektem telefonu, w tym samym dniu co Bell, lecz kilka godzin później. Ponadto jego telefon był sprawny i działał, w przeciwieństwie do tego zgłoszonego przez Bella.

Alexander Graham Bell był logopedą i nauczycielem głuchoniemych. Pragnął skonstruować urządzenie, dzięki któremu głuchoniemi mogliby słyszeć. Wieloletnia praca w laboratorium, badania, próby i eksperymenty nie przyniosły pożądanego rezultatu. Nie pomógł głuchoniemym słyszeć, lecz przy okazji wymyślił telefon. Nie było to urządzenie idealne i na moment zgłoszenia do Urzędu nie działało, natomiast ówczesne przepisy nie wymagały przedstawienia działającego wynalazku, wystarczyła jego dokumentacja. Dopiero kilka dni po zgłoszeniu padły słynne słowa Bella wypowiedziane przez telefon do swojego asystenta „Panie Watson, proszę tu przyjść, potrzebuję Pana”.

Rok później Thomas Edison opatentował mikrofon węglowy i od tego momentu dość szybko potoczył się rozwój samego urządzenia. Początkowo połączenia mogły odbywać się wyłącznie z udziałem operatorów, jednak w niedługim czasie wynaleziono automatyczne centrale telefoniczne. Również sam aparat ulegał znacznym modyfikacjom i już 10 lat po opatentowaniu telefonu zaopatrzono go w tarczę do wybierania numerów. Natomiast słynna klawiatura zamiast tarczy pojawiła się dopiero w 1963 roku.

Telefon – wynalazek ponadczasowy

Odkrycie układów scalonych czyli zminiaturyzowanych układów elektronicznych, spopularyzowało bezprzewodową łączność radiotelefoniczną i przyczyniło się do powstania telefonu komórkowego. Pierwszy taki telefon został stworzony w 1956 roku przez szwedzką firmę Ericsson. Wyglądem przypominał walizkę i kosztował tyle, co samochód. Następnie w 1973 roku firma Motorola zaczęła sprzedawać telefony komórkowe wielkości cegły. Co zaskakujące, dopiero na początku lat 90-tych zaczęto wysyłać krótkie wiadomości tekstowe, tzw. smsy, jednak od tego czasu rozwój technologii komórkowej jest niesamowicie szybki. Dziś firmy prześcigają się w nowinkach i udogodnieniach, a telefon stacjonarny powoli odchodzi do lamusa.

Ana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Produkty Revitalash - jak odmłodzić twarz

pon Mar 25 , 2019
Odżywka Revitalash EyeLash Conditioner została stworzona w trosce o brwi i rzęsy. Produkt stymuluje ich wzrost, sprawia że stają się mocniejsze i grubsze. Pomaga w odbudowie i regeneracji, pozwalając im przy tym na osiągnięcie pełnego potencjału ich wzrostu.
revitalash