Bez kategorii

Laptop czy komputer

  • 4 min
Laptop czy komputer

Laptop czy komputer? To pytanie zadajemy sobie coraz cześciej. Jeszcze dekadę temu najpopularniejszą drogą wstępu do cyfrowego świata były typowe komputery stacjonarne, zwykle kupowane po pierwszej komunii lub z okazji okrągłej rocznicy urodzin dziecka, używane później przez całą rodzinę. Mama czytająca serwisy plotkarskie, tata szukający w ogłoszeniach wymarzonego samochodu, dziecko grające w gry wideo i nieustanne kłotnie o to, czyja teraz kolej.

Świat się zmienia

Z czasem pojawiły się pierwsze telefony dotykowe, dostęp do internetu stał się znacznie szybszy i łatwiej dostępny. Wydawało się, że laptopy podzielą los tabletów, które po chwilowej popularności odeszły na drugi plan.

Laptopy doceniane głownie za zastosowania biurowe i mobilność, były zawsze uważane za urządzanie słabsze, nie nadające się do bardziej wymagających zastosowań Czy tak jest naprawdę?

Największe różnice między komputerem PC a laptopem

Pierwszą i prawdopodobnie największą różnica miezy oboma typami urządzeń jest moc obliczeniowa.

W danej półce cenowej komputer stacjonarny będzie posiadał dwa, trzy razy większą moc obliczeniową niż laptop, pozwalając na dużo bardziej zaawansowaną pracę np. przy projektowaniu grafiki, animacji komputerowej, edytowaniu materiałów wideo, graniu w gry komputerowe.

Laptopy sa projektowane pod kątem oszczędzania energii, dlatego podsezpoły celowo są słabsze, aby genererowały mniejsze zapotrzebowanie na energię. Jedną z innych wad laptopów jest skłonność do łatwiejszego przegrzewania się w porównaniu do komputerów stacjonarnych, częściowo przez zwartość ich budowy, a częściowo przez używanie laptopa w różnych miejscach, w tym na zewnątrz, co powoduje zbieranie zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych obudowy i wentylatorach.

Komputery stacjonarne mają jednak kilka wad, wśród których najbardziej oczywistym jest rozmiar i stacjonarność, zawarta w ich nazwie. Komputer stacjonarny wymaga wuodrębnienie pewnej przestrzeni na biurko, na co nie każdy może sobie pozwolić. Komputer PC to również wieksze zużycie energii elektrycznej, chociażby przez konieczność posiadania monirora (a często nawet kilku) czy hałas generowany przez wentylatory.

Mobilność laprotów jest w cenie

Największą zaletą laptopów jest ich mobilność, możemy taki komputer spakować do torby czy nawet reklamówki i zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Wymagają niewielkiej ilości miejsca do używania, mogą pracować pewną ilość czasu bez dostępu do sieci elektrycznej, a nawet jeśli skończy nam się energia zmagazynowana w akumulatorze urządzenia wystarczy nam jeden przewód i jedno gniazdko elektryczne, by kontynuować pracę.

Laptop to podstawowe narzędzie pracy w biurze, jeszcze wyżej ceniony w okresie coraz popularniejszej hybrydowej pracy, kiedy można komputer służbowy spakować do torby i dokończyć pracę w domu.

Zwykle laptopy nie potrzebują żadnych urządzeń peryferyjnych poprzez zintegrowanie z obudową klawiatury i touchpada zastępującego myszkę, a także głośników i mikrofonu.

Modularność komputera PC

Komputer PC to przede wszystkim modularność. Każdy podzespół to osobny element, który można dowolnie wymianiać – w granicach kompatybilności ze sobą.

Jeżeli karta graficzna będzie za słąba lub zepsuje się, można kupić nową zostawiajac inne elementy. Komputer PC starzeje się wolniej jeżlei wziąć pod uwagę, że co jakiś czas któryś z elementów któryś wymieniany na nowszy i szybszy.

Wyjątkiej są sytuacje, gdy chcemy zrobić duży przeskok wydajnościowy, jak w przypadku kart GTX4000 wymagajaće nowej płyty głównej.

Dla kogo latpop, dla kogo PC

Laptopy cechują się mniejsza moca obliczeniową, któa wzrasta proporcjonalnie do ceny. Mając laptop i komputer PC w tej samej cenie, ten drugi będzie znacznie bardziej wydajny.

Lapto jest przede wszystkim dla osób nie mających miejsca na komputer stacjonarny, nie chcących zagracać swojego domu dodatkowym biurkiem, często podróżujących lub pracujących hybrydowo w biurze.

Dla wszystkich innych zdecydowanie lepszy będzi ekomputer PC. Nie uwzględniając monitora, cena jest niższa przy tej samej wydajności. Możliwość konfigurowania podzespołów pod szczeólne wymagania, np, dla gracza, grafika lub GameDevu daje ogromną przewagę nad laptopem.

O autorze

Michał