Muzyczny smartfon

Muzyka towarzyszy człowiekowi od bardzo, bardzo dawna. Kiedyś, w zamierzchłych czasach obcowanie z muzyką ograniczało się do jej słuchania na żywo. Brak możliwości rejestrowania dźwięku, powodował, jedynym źródłem muzyki były koncerty lub na przykład spotkania rodzinne podczas których grano na instrumentach i śpiewano. Wynalezienie urządzeń odtwarzających muzykę zmieniło ten stan rzeczy diametralnie.
Aparat, procesor, bateria – te rzeczy są bardzo ważnym kryterium przy zakupie telefonu. Jednak wiele osób zadaje sobie inne pytanie: „który telefon gra najgłośniej”, „który smartphone odtwarza najlepiej muzykę”?
Muzyka „mechaniczna”
Pierwsze gramofony czy radioodbiorniki spowodowały, że muzyka zawitała do domów. Możliwe stało się odtwarzanie ulubionej piosenki wielokrotnie, o dowolnej porze dnia i nocy. Możliwe stały się potańcówki i spotkania przy muzyce bez konieczności angażowania zespołu muzycznego. Od tego czasu ewolucja źródeł (nośników) muzyki tylko przyspieszała. Ogromne i ciężkie urządzenie stawały się coraz bardziej mobilne i wygodne. Płyty gramofonowe były zastępowane przez kasety i płyty CD. Muzyka była coraz bardziej dostępna, także poza domem i przy wykonywaniu wszelkich czynności, także na świeżym powietrzu.
Aż wreszcie nastał moment, gdy muzyka stała się „niematerialna”. Ewolucja stała się rewolucją. Pliki muzyczne zastąpiły płyty. Muzykę zaczęliśmy „ściągać” i zgrywać, a nie tłoczyć. W tym momencie wydawało się, że mobilność nośników muzyki osiągnęła szczyt. Miniaturowe odtwarzacze MP3, malutkie słuchawki i głośniki umożliwiały słuchanie muzyki już naprawdę zawsze i wszędzie. Ale cały czas trzeba było pamiętać o „zaopatrzeniu” się w ulubione piosenki. Kupno (a nierzadko także kradzież) plików MP3 stawały się coraz powszechniejsze. Pojemność pamięci odtwarzaczy rosła, ale zawsze była jednak ograniczona. Mogliśmy mieć przy sobie mniejszą lub większą, ale określoną ilość ulubionych utworów. Aż nadeszła kolejna rewolucja.
Muzyka w telefonie
To wszystko tak zależy od procesora odpowiedzialnego za przetwarzanie dźwięku w telefonie.
Kilka lat temu najlepszą jakość muzyki dostarczało HTC. To HTC było wyposażone w niesamowite głośniki BoomSound, które wzmacniały dźwięk dostarczając niesamowitych wrażeń.
Dzisiaj prym wiodą iPhone oraz flagowe modele Samsung Galaxy.
Nowa seria Galaxy wyposażona jest w przetwornik muzyczny DAC, podobnie jak seria V od LG.
Dzięki temu możliwe jest wydobycie zakresu i czystości dźwięków, co niemożliwe jest przy innych modelach.
Streaming – muzyka bez ograniczeń
Coraz łatwiejszy dostęp do Internetu, coraz szybsze łącza i doskonalsze urządzenia mobilne umożliwiły powstanie pierwszych serwisów streamingowych. Co to jest streaming muzyki? W najprostszych słowach to możliwość odtwarzania muzyki prosto z Internetu. A ponieważ w Internecie jest niemalże wszystko to także ograniczenia dotyczące dostępu do muzyki przestały prawie istnieć. Odtwarzacze MP3 zostały definitywnie zastąpione smartfonami, a ponieważ te urządzenia mamy praktycznie zawsze przy sobie, to dostęp do dowolnej muzyki także stał się powszechny jak nigdy w historii. Smartfon jako odtwarzacz plików MP3 to kwestia ostatnich 8-10 lat. Ale od kilku lat rola plików MP3 sukcesywnie maleje. Serwisy streamujące muzyką (najpopularniejsze to Spotify, Tidal, Google Music czy Apple Music) zawładnęły rynkiem. Za ułamek ceny przeciętnej płyty każdy może mieć miesięczny dostęp do ulubionych wykonawców, płyt i playlist. Możliwości odkrywania nowych zespołów stały się prostsze niż kiedykolwiek. Algorytmy serwisów streamingowych dbają o to, aby ulubionej muzyki nigdy nam nie zabrakło. Niektórzy twierdzą, że prawdziwa muzyka to nadal tylko koncert lub płyta. Jednak dla większości słuchaczy możliwość słuchania czego dusza zapragnie w dowolnym miejscu i czasie jest warta stanowczo więcej.
Należy pamiętać, że aby cieszyć się najwyższa jakością muzyki, należy dokupić także dobre słuchawki nauszne do telefonu.
