Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

1

Nadmierna potliwość skóry, pach i stóp to udręka dla osoby, która tego doświadcza. Ta przykra przypadłość dotyka również osób postronnych. Dlatego od wielu lat medycyna oraz kosmetologia poszukują wszystkich możliwych rozwiązań, aby odpowiedzieć na pytanie, jak poradzić sobie z tym wstydliwym problemem.

Nadmierna potliwość skóry, pach i stóp to udręka dla osoby, która tego doświadcza. Ta przykra przypadłość dotyka również osób postronnych. Dlatego od wielu lat medycyna oraz kosmetologia poszukują wszystkich możliwych rozwiązań, aby odpowiedzieć na pytanie, jak poradzić sobie z tym wstydliwym problemem.

Nadmierna potliwość stóp  w większym lub mniejszym stopniu dotyka nas wszystkich, szczególnie latem. Moda na plastikowe buty, tenisówki klejone dziwnymi klejami rozpuszczającymi się pod wpływem ciepła,  uprawianie sportu, to główne czynniki wpływające na dyskomfort nas wszystkich.

Ale jest pewna grupa osób, gdzie nadmierna potliwość  zupełnie nie zależy od okoliczności zewnętrznych, takich jak pogody, czy buta. Aby można im było skutecznie pomóc, w pierwszej kolejności należy dojść przyczyn takiego stanu rzeczy. A tkwi ona w fizjologii.

Nadmierne pocenie się – przyczyny

Pocenie się naszego ciała to naturalny proces fizjologiczny. Na stopach i na dłoniach znajduje się najmniej gruczołów odpowiadających za pocenie, dlatego gdy nasze stopy tak intensywnie się pocą, może to być oznaką wielu chorób i wtedy warto udać się z tym problemem do lekarza.spocone stopy

Nadmierna potliwość stóp może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi: nieodpowiednią dietą zawierającą ostre przyprawy,

  • noszeniem skarpet wykonanych ze sztucznych włókien (takie skarpety, nawet pomimo prania przechowują zapach właściciela),
  • noszeniem obuwia wykonanego ze sztucznych i nieprzyjaznych tkanin,
  • a na końcu oczywiście powodem nieprzyjemnego zapachu może być brak, lub niewłaściwa higiena.

Czynnikami wewnętrznymi powodującymi zjawisko nadmiernej potliwości mogą być: zaburzenia metabolizmu,

  • choroby metaboliczne, np. cukrzyca, czy nieprawidłowe działanie hormonu tarczycy,
  • choroby neurologiczne,
  • a także zaburzenia hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania i przekwitania.

W jaki sposób zadbać o pocące się stopy i pachy?

Po pierwsze myjemy się, a w trakcie mycia używamy pumeksu. Celem jest pozbycie się nadmiaru naskórka. Kąpiemy się rano i wieczorem, lub częściej. Po każdej kąpieli używamy dezodorantów do stóp i pod pachy. W drogeriach można kupić kremy do peelingu stóp, warto stosować je chociaż dwa razy w tygodniu. Jednym z domowych sposobów jest wkładanie do skarpet gałązki ziół, lawendy, mięty etc. W aptekach dostępne są blokery potu w postaci kremu.

Bloker potu – ratunek dla nadmiernej potliwości?

Bloker potu to rodzaj antyprespirantu, który w swoim składzie zawiera znacznie więcej stężenia chloru glinu odpowiedzialnego za blokowanie przewodów wyprowadzających pot z organizmu. Stąd tez nazwa „bloker”.

Mają one właściwości całkowitego zablokowania wydzielania się potu spod pach. Ich minusem jest  konieczność stosowania na skórę, która nie może być bezpośrednio po depilacji. Czasem też zbyt sztuczne ubranie wywołuje szczypanie w tak delikatnych miejscach, jakimi są pachy. Jednak ma najbardziej skuteczne działanie blokowania potu, dlatego często okazuje się jedynym ratunkiem dla osób cierpiących na nadmierną potliwość. Kolejną zaletą jest to, że nie wymaga codziennego stosowania. Wystarczy go aplikować 2 razy w tygodniu.

Lekarz ostatnim ratunkiem

Gdy nadmierna potliwość stóp czyni nasze życie koszmarem warto udać się do dermatologa lub kosmetologa.  Mogą oni wykonać zabieg obstrzykiwania stóp toksyną botulinową, która hamuje on w sposób skuteczny wydzielanie potu. Jednorazowy zabieg wystarcza na kilka miesięcy. Koszt zabiegu to ok. 2000 zł. Jednak czasami wystarczą przepisane przed dermatologa maści przeciwgrzybicze, czy antybakteryjne.

W każdym bądź razie potliwość pach, a także nadmierna potliwość stóp jest do opanowania. Trzeba tylko konsekwentnie najpierw dociec przyczyn, a potem poddać się zabiegom.

Ana

One thought on “Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

  1. Zdecydowałam się faktycznie na botulinę, mimo że trochę się bałam. Zabieg nie był bolesny! No i trochę taniej zapłaciłam, a robiłam w Krakowie w Bielendzie. Teraz po roku idę na następny zabieg. Zdecydowanie lepiej tak niż wydawać krocie na medykamenty, które niestety w moim przypadku nie zadziałały…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Dobry smartfon na dwie karty sim

pt Mar 1 , 2019

Może ci się spodobać