Najlepszy tani telefon

Najlepszy tani telefon

30 października 2018 0 przez Maciej Garlikowski

Chcesz kupić tani smartfon? Jest to możliwe, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Większość opinii o tanich telefonach jest bardzo niepochlebna – są wolne, często się psują itp – jednak w obecnych czasach nie do końca jest to prawda. W ciągu kilku ostatnich lat wszystko bardzo mocno się zmieniło. Dlatego też kupując tani smartfon warto wiedzieć na co warto zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze konkretnego telefonu.

Zestawienie dla osób nie tylko poszukujących tani telefon z Androidem, który swoimi parametrami dorówna dużo droższym modelom

Nie każdy chce wydawać wszystkie swoje oszczędności na zakup telefonu, który posłuży rok, czasami nawet dwa. Nie każdy tez potrzebuje wszystkie cechy telefonu flagowego jak najlepszy i najszybszy procesor, aparatu z możliwością nakładania trójwymiarowych animacji w czasie rzeczywistszym czy termometra (ukłon w stronę Samsunga).
Poniższe telefony muszą spełnić 4 warunki:

  • Kosztować w przedziale 400zł do 700 zł i być produktem znanej i cenionej marki, z dobrym wsparciem technicznym.
  • Rozdzielczość wyświetlacza nie mniej niż 1280×720 aby mieć ostry obraz o naturalnych kolorach.
  • Pamięć przynajmniej 8GB pamięci na aplikacje, zdjęcia, muzykę. Przeważająca większość telefonów w tej cenie ma 4GB, z czego 3 GB zajmuje system.
  • Przedni aparat musi mieć 7MPx, aby robić wyraźne zdjęcia sobie i znajomym.

Prędkość działania taniego telefonu

Większość zarzutów związanych z tanimi telefonami związana jest z prędkością działania. Jeżeli chodzi o telefony oparte o androida to na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych modeli. Jeśli chodzi o najtańsze rozwiązania to zwykle są one obecnie wyposażone w 1 GB pamięci operacyjnej RAM i wyposażone w Androida w wersji 4.0. Niestety taka kombinacja rzeczywiście jest dość wolna, jednak do większości podstawowych zastosowań powinna spokojnie starczyć. Przez podstawowe zastosowania należy rozumieć używanie internetu, odpalenie niewymagających gier czy też standardowe korzystanie z telefonu do dzwonienia i smsowania.

Flagowce

Opinia, aby jedynym rozwiązaniem zapewniającym dobrą płynność i jakość były telefony flagowe jest znacznie przesadzone. Co prawda oczywiście tego rodzaju rozwiązania zapewniają o wiele lepszą wydajność niż konkurencja, jednak niektóre tańsze smartfony również spokojnie poradzą sobie z większością powierzanych im zadań. Obecnie nawet tanie telefony używają stosunkowo wydajnych rozwiązań oraz są wyposażone w pamięć pozwalającą na odpowiednią wydajność.

Tani smartfon – sprawdź przed zakupem

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej by było, aby telefon posiadał parametry nie gorsze, niż wcześniej wskazane. Zorientuj się, czy ekran wyświetlacza jest pokryty szkłem, czy jest plastikowy. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejechać po nim paznokciem. Nie kupuj telefonu, jeżeli bateria nie jest wymienna. Wbudowana jest zaletą przy telefonach z wyższej półki. Te tańsze nie produkują tyle ciepła, aby warstwa powietrza pomiędzy baterią a klapka była wadą. W razie czego zawsze będziesz mógł kupić nową na allegro.

Najtańsze smartfony mogą mieć nie do końca spolszczone oprogramowanie. Jeżeli wejdziesz w ustawienia i zobaczysz, że połowa tekstu jest w obcym języku, lepiej wybierz inny telefon. Jest to oznaka, że producent nie przykłada większej wagi to tego modelu i nie ma co liczyć na dobre wsparcie techniczne. Nie dotyczy to języka w aplikacjach. Bardzo często w zainstalowanych programach jest obcy język i jest to normalne.

Włącz aparat i spróbuj zrobić zdjęcie pod światło. Zwróć też uwagę, czy smartfon ma autofocus, tj. po dotknięciu palcem w danym miejscu, obraz się tam wyostrzy. Jest to bardzo przydatna funkcja w aparatach fotograficznych.

Na co patrzeć przy wyborze taniego smartfona?

Jeśli chce się cieszyć telefonem przez dłuższy czas to powinien on posiadać co najmniej 2GB pamięci, jeśli szukamy kompletnie podstawowego modelu to opcja 1GB to absolutne minimum. Na rynku można jeszcze czasami znaleźć rozwiązania wyposażone w 512 MB ramu, ale zakup takich urządzeń mija się z celem. Kolejną istotną kwestią jest procesor. Obecnie smartfon, który ma być odpowiednio wydajny musi posiadać co najmniej procesor MT6589, który za znośną cenę zapewnia akceptowalną wydajność. Kolejną rzeczą, która ma znaczenia zwłaszcza dla osób chcących wykorzystać smartfona do grania jest układ graficzny. Najpopularniejsze obecnie są telefony wyposażone w układy Mali, Ardeno oraz PowerVR. Najbezpieczniej zawsze jest sprawdzić wydajność konkretnego układu według recenzji użytkowników. Są to najbardziej wiarygodne testy ponieważ nawet jeśli na papierze dany układ czy też procesor jest dobry to w praktyce nie zawsze musi tak być.I Inną bardzo istotną kwestią jest fakt, że tańsze smartfony w większości przypadków są o wiele gorzej wyposażone niż flagowa konkurencja. Dodatkowo niestety sama dostępność akcesoriów i części zamiennych jest dużo mniejsza. Jeżeli urządzenie ma być używane w trudnych warunkach i mogą być potrzebne różnego rodzaju akcesoria to warto na to zwrócić uwagę.

Jednak ogólnie telefony z niższej półki tak się poprawiły, że spokojnie mogą być użytkowane nawet przez nieco bardziej wymagających użytkowników. Oczywiście Ci najbardziej wymagający mogą nie być z nich zadowoleni.