Najlepszy telefon dla seniora

Telefon dla seniora powinien być dostosowane dla osób starszych, a to oznacza, że powinien być prosty w obsłudze. Z tego powodu najczęściej kupowane są zwykłe telefony na klawisze. Czy słusznie?
Przy zakupie telefonu dla osoby starszej trzeba zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Telefon dla babci i dziadka jest dość specyficznym produktem. Przede wszystkim należy wczuć się w osobę, która będzie korzystać z tego telefonu. Czy menu jest wystarczające czytelne? Czy klawisze wygodne? Czy telefon jest wystarczająco głośny a dźwięk wyraźny? To tylko kilka z wielu pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć kupując telefon dla seniora.
Pierwszy element – wygoda obsługi
Jedną z pierwszych rzeczy, na które osoba starsza zwraca uwagę wybierając telefon, to wielkość klawiszy. Oczywiście nie każda osoba starsza potrzebuje wielkich klawiszu, ale takie osoby najczęściej wiedzą, czego chcą i są odpowiednio zorientowane.
Duże klawisze są ułatwieniem dla osób słabo widzących. Małe klawisze w klasycznych telefonach są nieczytelne i wymagają wysiłku. Większe litery i cyfry a także wygodniejsze trafienie w prawidłowy przycisk są największym argumentem idącym za zakupem konkretnego modelu.
Duże i czytelne klawisze to główny powód, wybór tego typu telefonów przez osoby starsze. Można spotkać gumowe i wypukłe klawisze, a także wklęsłe. Najchętniej wybierane są te pierwsze, jako że da się je wyczuć w ciemnościach. Jednak pamiętaj, że nie każdy potrzebuje takich klawiszy.
Z tyłu telefonu znajduje się przycisk SOS, który można ustawić, aby po jego przytrzymaniu telefon wydobywał głośny dźwięk alarmowy, zadzwonił pod numer awaryjny lub do kogoś z rodziny. Czasami można kupić telefon z opaską SOS, aby nosić taki przycisk zawsze przy sobie.
Ekran telefonu dla seniora
Nie każdy potrzebuje dużych klawiszy, być może bardziej przyda mu się większy wyświetlacz. Najczęściej wyświetlacz w telefonach dla osób starszych jest podobnych rozmiarów, zazwyczaj 1,8 cala lub odrobinę więcej. Występują również jako telefon dla seniora z klapką. Te najczęściej maja większe wyświetlacze.
Osoby starsze poza dzwonieniem, wykorzystują telefon do odczytania wiadomości SMS. Większy wyświetlacz pozwoli na powiększenie czcionki. Sprawdź w ustawieniach, czy jest to możliwe.
Menu i obsługa
Wszystko opiera się na jego obsłudze. Testuj go najpierw, jeżeli menu telefonu jest czytelne, to możesz dalej sprawdzać dany model. Jeżeli obsługa sprawia ci trudności to wiedz, że prawdopodobnie to samo spotka przyszłego użytkownika tego telefonu.
Menu powinno być czytelne i wyraźne, jednocześnie intuicyjne. Osobie starszej wystarczy szybki dostęp do kontaktów, telefonu, czasami dyktafon. Pozostałe funkcje są mniej istotne.
Głośność telefonu
Zwróć uwagę na głośność dzwonka. Niektóre modele, zwłaszcza tych nieznanych producentów mają ledwo słyszalny dźwięk. Najlepiej, aby głośność dzwonka oceniła osoba, która będzie go obsługiwać. Wejdź w ustawienia telefonu, możliwość sprawdzenia dzwonków powinna znaleźć się w Profilach. Ustaw najgłośniej jak się da i testuj każdy dzwonek po kolei. Zobacz, czy telefon umożliwia obsługę kart pamięci, aby można było wgrać głośniejszy dzwonek. Pamiętaj, że w warunkach sklepowych dźwięk dzwonka może wydawać się cichszy, niż jest w rzeczywistości!
Zawartość opakowania
W opakowaniu powinna znaleźć się również podstawka ułatwiająca ładowanie a jednocześnie imitująca telefon stacjonarny. Jest to bardzo wygodne i często decydujące o zakupie rozwiązanie. Tak podstawka pozwala na pozostawienie telefonu w pozycji stojących. Ładując się, jednocześnie pozwoli na zobaczenie, czy ktoś dzwoni.
Każdy z tych telefonów można używać jako telefon stacjonarny na kartę SIM. Tego typu telefony są także sprzedawane u operatorów jako telefony stacjonarny, właśnie ze względu na dołączoną do zestawu podstawkę.
Na każdym pudełku jest napisane, co powinno być zawarte. Czasami producenci dają dodatkowe gratisy, jak. Na przykład etui, słuchawki (niestety niskiej jakości) oraz wspomniana stacja dokująca (plus ładowarka osobno).
