Niedrogi i dobry smartfon

Chcesz kupić tani smartfon? Jest to możliwe, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Większość opinii o tanich telefonach jest bardzo niepochlebna – są wolne, często się psują itp. – jednak w obecnych czasach nie do końca jest to prawda. W ciągu kilku ostatnich lat wszystko bardzo mocno się zmieniło. Dlatego też kupując niedrogi smartfon warto wiedzieć na co warto zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze konkretnego telefonu.

Telefon do 1000 zł to najchętniej kupowanym telefonem w dzisiejszych czasach. Urządzenia w tej cenie spełniają większość wymagań użytkowników, charakteryzują się niską, ceną a z drugiej strony są pozbawione wad tanich budżetowców.

W obecnych czasach, gdy dostęp do elektroniki jest nieograniczony, często nie mamy pojęcia o tym, jaki sprzęt rzeczywiście jest dobry. Oczywiście tyczy się to szerokiej gamy tych produktów, nie tylko telefonów. Aczkolwiek niniejszy artykuł będzie właśnie o nich.

 

Bez telefonu jak bez ręki

W dobie dzisiejszych lat życie bez telefonu jest praktycznie nie możliwe. Stał się on podstawowym nośnikiem informacji. Jeszcze dwadzieścia lat temu był to produkt deficytowy, którym uważano, iż warto się chwalić i wszystkim pokazywać. Był to swoistego rodzaju wyznacznik zamożności. Natomiast czy w dzisiejszych czasach coś się pod tym względem zmieniło?

Otóż nie… Aczkolwiek może bardziej dyskretnie się z tym obnosimy. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie naszym oczekiwaniom odnośnie telefonów to na pierwszym miejscu wysuwa się myśl popisu przed innymi. Chodzi tu przede wszystkim o pokazanie innym, iż stać nas na pewną markę telefonu, która jest preferowana przez tak zwane wyższe warstwy społeczne. Natomiast należałoby zadać sobie pytanie czy wydawanie dwu, bądź trzykrotności pieniędzy na dany telefon jest tak naprawdę potrzebny, gdy telefon o praktycznie takich samych parametrach możemy nabyć o dwa lub trzy tysiące mniej. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i preferencji, aczkolwiek warto się nad tym zastanowić.

Czasy, kiedy tanie telefony zawieszały się i robiły złe zdjęcie odeszły w niepamięć.

Kolejnym czynnikiem, dla którego często decydujemy się nabyć droższy telefon jest myśl, iż będzie nam on dłużej służył. Otóż jest to kolejny błąd w myśleniu, gdy telefon, jak i inne sprzęty elektroniczne są już na płaszczyźnie produkcyjnej ukierunkowywane na działanie tak, aby służyły nam dany okres czasu. Ten okres wynosi zazwyczaj od dwóch do trzech lat. Jest to specjalny chwyt stosowany przez producentów i marki telefonów, aby użytkownicy po tym wyznaczonym okresie dalej decydowali się na kupno towarów, a tym samym poszerzali majątek firm. W przypadku tym nie żadnego znaczenia czy jest to telefon marki za cztery tysiące, czy zwykły smartfon za dwa tysiące. Wszelkie firmy, które istnieją na rynku prowadzą podobną politykę marketingową.

Istotną tendencją, która skłania nas ślepo do zakupu telefonów droższych jest to, iż dane firmy mają lepsze reklamy. Może się to wydać błahe, aczkolwiek na nasz mózg właśnie tak to działa. Im większa reklama, im większe lokowanie danego produktu w różnych filmach czy klipach muzycznych, jak również stosowanie danego modelu przez gwiazdy dużego formatu – zwiększa szanse szerszego grona potencjalnych nowych użytkowników. Jest to nie dobra tendencja, iż te telefony w rzeczywistości nie muszą wcale odbiegać swoją znakomitością od innych, mniej reklamowanych modeli telefonów.

 

Prędkość działania taniego telefonu

Większość zarzutów związanych z tanimi telefonami związana jest z prędkością działania. Jeżeli chodzi o telefony oparte o androida to na rynku znaleźć można bardzo wiele różnych modeli. Jeśli chodzi o najtańsze rozwiązania to zwykle są one obecnie wyposażone w 1 GB pamięci operacyjnej RAM i wyposażone w Androida w wersji 4.0. Niestety taka kombinacja rzeczywiście jest dość wolna, jednak do większości podstawowych zastosowań powinna spokojnie starczyć. Przez podstawowe zastosowania należy rozumieć używanie Internetu, odpalenie niewymagających gier czy też standardowe korzystanie z telefonu do dzwonienia i SMSowania.

Tani telefon a „flagowce”

Opinia, aby jedynym rozwiązaniem zapewniającym dobrą płynność i jakość były telefony flagowe jest znacznie przesadzone. Co prawda oczywiście tego rodzaju rozwiązania zapewniają o wiele lepszą wydajność niż konkurencja, jednak niektóre tańsze smartfony również spokojnie poradzą sobie z większością powierzanych im zadań. Obecnie nawet tanie telefony używają stosunkowo wydajnych rozwiązań oraz są wyposażone w pamięć pozwalającą na odpowiednią wydajność.

 

Tani smartfon – sprawdź przed zakupem

Jak już wspomnieliśmy, najlepiej by było, aby telefon posiadał parametry nie gorsze niż wcześniej wskazane. Zorientuj się, czy ekran wyświetlacza jest pokryty szkłem, czy jest plastikowy. Aby się o tym przekonać, wystarczy przejechać po nim paznokciem. Nie kupuj telefonu, jeżeli bateria nie jest wymienna. Wbudowana jest zaletą przy telefonach z wyższej półki. Te tańsze nie produkują tyle ciepła, aby warstwa powietrza pomiędzy baterią a klapka była wadą. W razie czego zawsze będziesz mógł kupić nową na allegro.

Niedrogie smartfony mogą mieć nie do końca spolszczone oprogramowanie. Jeżeli wejdziesz w ustawienia i zobaczysz, że połowa tekstu jest w obcym języku, lepiej wybierz inny telefon. Jest to oznaka, że producent nie przykłada większej wagi to tego modelu i nie ma co liczyć na dobre wsparcie techniczne. Nie dotyczy to języka w aplikacjach. Bardzo często w zainstalowanych programach jest obcy język i jest to normalne.

Włącz aparat i spróbuj zrobić zdjęcie pod światło. Zwróć też uwagę, czy smartfon ma autofocus, tj. po dotknięciu palcem w danym miejscu, obraz się tam wyostrzy. Jest to bardzo przydatna funkcja w aparatach fotograficznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *