Odtwarzacz blu ray, na co zwracać uwagę?

Postęp cywilizacyjny to wymagający pracodawca. Już jakiś czas temu zaczął grupowe zwolnienia odtwarzaczy Blue Ray. Wraz z nimi w pewnym sensie i do pewnego stopnia, na bruk poszedł klasyczny krążek optyczny. Ich miejsce, zajęły telewizory smart podłączone do Internetu i strumieniowe przesyłanie plików na żądanie. Nastała kolejna era przechowywania i dystrybucji zasobów cyfrowych. Przy czym, częstokroć wyborom sprzętu do odtwarzania ulubionych filmów i muzyki towarzyszy brak rozsądku i stosownej wiedzy.

odtwrzacz blu rayW wielu przypadkach, współczesnym urządzeniom typu smart, nie można odmówić rzetelnej jakości świadczonych „usług”. Jednak mimo cywilizacyjnego postępu i „smugi cienia” padającej na odtwarzacze typu Blue Ray, nadal spełniają one swoją funkcję. Do ich niewątpliwych zalet należą dedykowane płyty gwarantujące wysoką jakość obrazu i dźwięku, intuicyjna obsługa i co najważniejsze, charakterystycznym skrótem HD w praktyce, można cieszyć się bez posiadania internetu.  

 

Spis treści

 1. Wstęp
 2. Na co zwracać uwagę przy kupnie
 3. Ranking

Jak każdy fenomen w biznesie, wspomniana era swój fundament oparła na chłodnej arytmetyce. Jednak najbardziej krystaliczna wizja i fonia zamknięte w pewnym urządzeniu, to wciąż wyłącznie produktowy statysta. Tylko jedno z wielu zjawisk poszukujących we współczesnym świecie nabywców i w zestawieniu z nową technologią, metafora obrazująca, jak działa fenomenalna era w trzebieniu kieszeni z konsumenckiego grosza. W jej myśl, nie szeroko rozumiany interes odbiorców, a olbrzymia konkurencja na rynku wyostrza apetyt na zarobek. Ten zaś, wymaga jeśli nie daleko idącej innowacji w jakości, to przynajmniej kreatywności w przykuwaniu uwagi klientów. Część z nas czuje się doceniona, choćby przez siebie – tytułem odruchu własnego sprytu do korzystania z promocji i wyprzedaży. Są również tacy, którzy sztukę iluzji sprzedawców interpretują jako wypełnianie deficytu atencji ze strony reszty świata. Słowem – w końcu ktoś poświęcił nam uwagę na jaką zasługujemy. Ale wśród ogółu figuruje wyimek, mający nieodparte wrażenie, że mimo cywilizacyjnych rewolt i wytrwałości marketingowych spin doktorów, producenci oddają do dyspozycji szereg wybitnie konkurencyjnych – żeby nie powiedzieć takich samych – produktów i tym samym wmawiając ich wyjątkowość, nabijają nas w butelkę.

Postęp cywilizacyjny powinien nie tylko narzucać standardy obowiązków, ale i klasykę praw. Wybór spełniający osobiste kryteria, to rzecz podstawowa. Aczkolwiek w warunkach bezpardonowej walki o udział w rynku, nabywca, to często ofiara bezliku podobnie brzmiących ofert. Jeśli wystarczającym wsparciem przy podjęciu decyzji nie są dotychczas nabyte doświadczenie i logika lub zwyczajnie chcemy uzupełnić posiadaną już wiedzę, z pomocą przychodzi argument, że to, co nowe nie zawsze musi być lepsze, a wcześniejsze koncepcje techniczne wciąż mogą zachwycać jakością. Dlatego też rzetelna informacja na pustyni chaosu, jawi się niczym oaza rozsądku. To najlepsza sprzedażowa oferta, którą może stworzyć sobie każdy szanujący się konsument. Bo kto zadba nas lepiej, jak nie my sami… i garść obiektywnych danych.

Czym zatem sugerować się przy wyborze odtwarzacza Blue Ray? 

Sugestia pierwsza: formaty plików

Różnorodność obsługiwanych formatów plików multimedialnych: filmów, dźwięku i zdjęć. Słowem, im więcej formatów obsługuje urządzenie, tym praktyczniejsze jego zastosowanie.

 • film – Blu-ray, DivX, Xvid, avi, wmv, mkv
 • zdjęcia – jpeg
 • dźwięk – mp3

Sugestia druga: dźwięk przestrzenny

W przypadku chęci zintegrowania odtwarzacza z kinem domowym, warto zwrócić uwagę na obsługiwany system dźwięku przestrzennego.

 • Dolby Digital (5.1)
 • Dolby True HD (7.1)
 • DTS (5.1)
 • DTS-HD (5.1)

Pierwsza cyfra oznacza liczbę zwykłych głośników tzw. satelit. Z kolei kolejna cyfra następująca po kropce, to obsługa głośnika niskotonowego tzw. subwoofera.

Sugestia trzecia: złącza

Odtwarzacz Blue-Ray rzecz jasna wymaga sparowania go z telewizorem. Tym samym, należy sprawdzić typ, w które został wyposażony. Większość współczesnych odbiorników posiada większość lub wszystkie z wymienionych, aczkolwiek solidna weryfikacja powyższych nie zawadzi.

 • HDMI – port gwarantujący wysoką jakość zarówno obrazu jak i dźwięku.
 • gniazdo Euro – standard jakości niższy od HDMI
 • gniazdo sieciowe(port Ethernet) – umożliwia podłączenie odtwarzacza do routera i korzystanie z Internetu.
 • USB– prócz odtwarzania materiałów z płyt, ta funkcja pozwala na odczyt ich zapisu z dysków zewnętrznych.

Alternatywnie, odtwarzacze Blue Ray mogą być wyposażone w tryby smart view pozwalające na projekcję filmów na smartfonie, dostęp do portali społecznościowych, konwersje plików do rozdzielczości HD i 4K, co wydatnie poprawia obraz o niższej jakości.

Sugestia czwarta: cena

Wysoka nie zawsze oznacza… wysoki standard. Mimo wszystko zwracajmy uwagę na promocje. To nie na wyłączność marketingowy wabik, ale przy zachowaniu rozsądku i dystansu wobec zakusów sprzedawców, realna szansa na dobry zakup.

 

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Gotowanie na parze, dlaczego jest zdrowe?

nie Cze 2 , 2019
Dietetycy oraz inne osoby, które zajmują się zdrowym odżywianiem często powtarzają, że najzdrowiej jest gotować na parze. Czym różni się ta metoda od smażenia oraz dlaczego jest taka zdrowa?
gotowanie na parze

Może ci się spodobać