OLED czy LED – który telewizor jest lepszy?

Po erze telewizorów kineskopowych przyszedł czas na technologię LED, znacznie mniejszą a zarazem lepszej jakości, podobne zmiany zachodzą na naszych oczach z technologią OLED. Która jest następcą technologii LED, jest o wiele bardziej elastyczna i uzyskuje lepsze efekty. Jakie cechy mają telewizory OLED? Czy warto je kupić?

W tradycyjnej technologii LED obraz powstaje poprzez podświetlenie pikseli od lamp umieszczonych w krawędziach telewizora (Edge LED), lub od tyłu (FullLED / BackLED). Piksele świecą odpowiednim kolorem, dzięki temu uzyskujemy barwy. Sprawa komplikuje się przy kolorze czarnym. W telewizorach LED, z racji tego, że piksele zawsze są podświetlone, zachodzi konieczność zastosowania odpowiednich filtrów. Mimo, że kolor czarny jest kolorem czarnym to nie jest on czernią idealną, ale bliżej mu do szarości.  Te oraz wiele innych problemów rozwiązuje natomiast stosowanie technologii OLED.

Spis Treści:

  1. Czym jest OLED?
  2. Kąty widzenia w technologii OLED
  3. Matryce w telewizorach OLED
  4. Czym jest odświeżanie Hz w telewizorach
  5. Telewizor OLED – jego grubość
  6. Ranking OLED

Czym jest OLED?

Technologia OLED jest oparta o diody wykonane organicznie, stąd też przedrostek O, od „Organic”. Samo zjawisko przyrodnicze zostało zaobserwowane już w 1998 roku, jednak pierwsze urządzenie pojawiło się dopiero w 2007 r. Technologia ta pozwala uzyskiwać praktycznie każdy kolor, dodatkowo przewyższa diody LED przy wyświetlaniu koloru czarnego, ponieważ w chwili wyświetlania czerni diody się wyłączają tworząc nieosiągalną czerń dla technologii LED. Jest to też jeden z powodów, dla których nie ma konieczności stosowania specjalnych filtrów jakie są stosowane w technologii LED. Wpływa to jednak na cenę jak i trudność produkcji.

 

Kąty widzenia w technologii OLED

Telewizory wykonane w technologii LED na przestrzeni lat uzyskały dość dobre kąty widzenia w porównaniu z tymi kątami, które były osiągalne na początku. Jednakże nigdy nie osiągną takiej perfekcji, jaką ma technologia OLED. W jej przypadku kąty widzenia osiągają 180 stopni, a więc osiągnęły perfekcję. Takie duże kąty widzenia powodują, że nie ma znaczenia czy patrzymy na wprost, czy z boku, obraz zawsze jest takiej samej jakości.   W przypadku tradycyjnych telewizorów LED, gdy oddalamy się od środka obrazu, kolory stają coraz bardziej wyblakłe.

 

 

 

Matryce w telewizorach OLED

Kolejną bolączką technologii LED był czas reakcji matrycy, parametr bardzo ważny, choć nie aż tak jak w pierwszych urządzeniach wykonanych w technologii LED. Duży czas reakcji matrycy powodował efekt smużenia i rozmywania dynamicznego obrazu, jest to efekt spowodowany czasem jaki potrzebują diody by zareagować na zmiany. Technologia OLED natomiast ma rewelacyjny czas matrycy dzięki temu obraz w technologii OLED jest żywy, bez smużenia czy rozmycia powstałego na skutek niedoskonałości matrycy. Są też pod tym względem bezkonkurencyjne z innymi technologiami stosowanymi obecnie.

Częstotliwość odświeżania obrazu wyrażana jest za pomocą herców (Hz). Jest to jednostka miary częstotliwości w układzie SI definiowana jako liczba cykli na sekundę. Generalnie przyjmuje się, że im większa ilość Hz, tym płynniejszy obraz, gdyż zwiększa się liczba wyświetlanych klatek na sekundę.

 

Czym jest odświeżanie Hz w telewizorach – technologia dla osób szukających płynności obrazu

Aktualnie najniższą częstotliwość odświeżania, jaką w ogóle powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie telewizora, jest 100 Hz. Nie warto bowiem inwestować pieniędzy w odbiorniki o niższych parametrach, gdyż raczej nie będziemy zadowoleni z oferowanej przez nie jakości obrazu. Jeżeli więc chcemy bez zakłóceń oglądać programy i filmy w jakości DVD, Blu – ray wybierzmy odbiornik o częstotliwości powyżej 100 Hz.

Parametr ten jest istotny, nie tylko jeśli chodzi o sam komfort oglądania obrazu. Ma on także znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a w dłuższej perspektywie także na zdrowie. Długotrwałe korzystanie z telewizorów, których częstotliwość odświeżania nie przekracza 85 Hz może bowiem powodować u nas bóle głowy, zmęczenie oczu i inne nieprzyjemne objawy. Nie mówiąc już o tym, że oglądanie telewizji zamiast być dla nas przyjemnością, stanie się po prostu męczące.

Podstawową wadą telewizorów z wyższą częstotliwością odświeżania obrazu jest jednak ich znacznie wyższa cena. Jeśli więc mamy mocno ograniczony budżet będziemy skazani niestety na wybór telewizora o niższej liczbie herców. Jeśli jednak jesteśmy gotowi nieco dopłacić, by w zamian cieszyć się większym komfortem oglądania, warto jest rozważyć zakup telewizora o większej częstotliwości odświeżania. Ta sytuacja podobnie się tyczy telewizorów OLED, jednak w tym przypadku, ważniejsze od ilości herców jest rodzaj zastosowanej matrycy. Najtańsze telewizory OLED oferują matrycę 50/60 Hz. Ten parametr nie jest parametrem podanym na opakowaniu (marketingowe 200, 500 czy nawet 100Hz).

Matryca powinna mieć 100Hz, by móc cieszyć się najwyżej jakości obrazem. Niestety, tej informacji nie podaje producent wprost. Najszybciej można otrzymać informację na branżowym forum.

Oglądanie filmów czy codziennych programów na matrycy 100Hz stanie się prawdziwą przyjemnością, której nie będą zakłócać żadne irytujące spowolnienia. Pamiętajmy także, że jest to zakup, który posłuży nam kilka ładnych lat, dobrze więc by było, gdyby całkowicie spełniał nasze oczekiwania.

 

Telewizor OLED – jego grubość

Technologia OLED to również znaczna redukcja grubości matrycy w telewizorach, więc ich grubość jest znacznie mniejsza. Kolejna zaleta ucieszy za pewne osoby dbające o ekologię, ponieważ telewizory wykonane w technologii OLED mają dużo mniejsze zapotrzebowanie na prąd, dzięki czemu mamy oszczędność i dbamy o środowisko. Telewizory wyposażone w ekrany OLED stają się dzięki temu coraz bardzie popularne, dodatkowo najczęściej widząc zakrzywiony wyświetlacz widzimy również informację, że został on wykonany w technologii OLED, jest to spowodowane powyższymi zaletami tej technologii. Dalsze zakrzywianie wyświetlaczy może również spowodować, że już za kilka lat telewizory jakie znamy dziś przestaną istnieć i zastąpią je telewizory które będą niemalże nas otaczać.

 

Ranking OLED

 

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Zakrzywiony ekran i 4K. Zalety nowej generacji telewizorów

pt Sie 30 , 2019
Model telewizora z zakrzywionym ekranem to cały czas trend innowacyjny. Najpierw traktowany jako ciekawostka, wybryk techniki budził ciekawość odwiedzających targi branżowe. Z czasem jednak okazuje się, że mają one wiele zalet, które trzeba się tylko nauczyć wykorzystywać. 
zakrzywiony telewizor