Porady

Polecane słuchawki do telefonu

  • 6 min
Polecane słuchawki do telefonu

Muzyka to forma sztuki, która towarzyszy nam na co dzień, w istotnym stopniu wpływając na nasze życie. Utworów ulubionych wykonawców słuchamy będąc w pracy, w domu czy w drodze pomiędzy dwoma lokalizacjami. Donośne dźwięki melodii unoszą się w przestrzeni dzięki pomocy głośników i kolumn, lecz mogą być także przeznaczone tylko dla naszych uszu z pomocą mniejszych przetworników. Jednym ze sposobów słuchania muzyki jest wykorzystanie słuchawek do telefonu, bądź odtwarzacza MP3 (dla ludzi lubiących old-school).

Wyróżniamy kilka rodzajów słuchawek, które znacznie różnią się określonymi cechami, choć ich przeznaczenie pozostaje takie samo – mają nas przenieść w wyjątkowy świat symfonii i sztuki.

Słuchawki nauszne

Istnieje kilka rodzajów słuchawek. Pierwszym z nich są słuchawki nauszne. Dzielą się one na słuchawki otwarte i zamknięte. Na czym polega różnica? W głównej mierze na sposobie przylegania słuchawki do ucha.

  1. Słuchawki w systemie otwartym będą luźniejsze, umożliwiające poprawną wentylację ucha, lecz doprowadzające dźwięki z zewnątrz. Otwarta konstrukcja może przepuszczać hałas generowany przez otoczenie, w którym się znajdujemy. Działa to również odwrotnie – muzyka w słuchawkach może przeszkadzać innym, na przykład w autobusie. Zalecane są do słuchania muzyki w cichym miejscu.

Słuchawki w systemie otwartym pozwalają na usłyszenie dźwięków z zewnątrz, więc są najbezpieczniejsze. Zalecane słuchawki na rower, jeżeli nie możesz oprzeć się pokusie obcowania z muzyką podczas każdej czynności.

  • Słuchawki w systemie zamkniętym cechują się szczelniejszym zamknięciem kanału usznego, nieprzepuszczalnością dźwięków, ale mniejszą wygodą. Słuchawki zamknięte potrafią bardzo szybko zmęczyć narząd słuchu, a szczególnie małżowinę uszną. Mimo to ten typ słuchawek może pochwalić się najwyższą jakością dźwięku. Nie dopuszczają żadnego dźwięku z zewnątrz, pozwalając cieszyć się szczegółem każdej nuty.

Słuchawki zamknięte pozwalają słuchać muzyki nawet w głośnym miejscu (np. w centrum miasta).

  • Słuchawki półotwarte to kompromis pomiędzy powyższymi wariantami. Dostatecznie dobrze izolują dźwięki z zewnątrz, jednocześnie gwarantują dobrą wentylację ucha. Są najchętniej wybieranymi słuchawkami ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Dobrej jakości słuchawki można dostać nawet za 50 zł.

Słuchawki douszne

Poza słuchawkami nausznymi, dostępne są również słuchawki douszne. Tutaj następuje kolejny podział, albowiem możemy wybierać spomiędzy słuchawek stricte dousznych lub dokanałowych.

Słuchawki douszne wprowadzane są do małżowiny, natomiast te dokanałowe umieszczamy głębiej w uchu, co pozwala na szczelniejsze zamknięcie konstrukcji. Oba rodzaje, poza różnicą w komforcie noszenia i otwartości na dźwięki zewnętrzne, określają podobne cechy: są one małe, wygodne, mobilne, a także dyskretne. Potrafią niestety być słabo wytrzymałe, a także szkodliwe dla słuchu.

  • Słuchawki douszne to najtańszy rodzaj słuchawek, które bardzo często są dołączane do najtańszych modeli telefonów komórkowych. Bardzo często wypadają z ucha i cechują się niskim poziomem głośności. Z tego też powodu są uznawane za bezpieczne słuchawki.
  • Słuchawki dokanałowe to najczęściej spotykane modele na ulicach. Nie ma co się dziwić. Są kompaktowe (zajmują niewiele miejsca) oraz dają dobrą jakość dźwięku. Grają zdecydowanie głośniej niż słuchawki nauszne, ale jest to spowodowane słabym wyciszeniem otoczenia. Są one tańsze niż słuchawki nauszne.

Słuchawki do smartfonu – bezprzewodowe czy przewodowe?

Słuchawki, niezależnie od tego czy mówimy o wariancie nausznym, czy dousznym łączy fakt, iż muszą się one jakoś komunikować ze źródłem wydawania dźwięku. Opcja przewodowa zakłada połączenie za pomocą kabla – najczęściej ogumowanego, lecz występują również warianty w oplocie materiałowym. Przewód jest swego rodzaju ograniczeniem, albowiem utrudnia nam wygodne korzystanie ze słuchawek, jako że jesteśmy „przykuci” do urządzenia generującego muzykę. Są one jednak zdecydowanie tańsze niż rozwiązania bezprzewodowe oraz przede wszystkim cieszą się lepszą jakością dźwięku. Przewaga jakości porównywalnych cenowo słuchawek zawszę będzie po stronie słuchawek z kablem.

Słuchawki bezprzewodowe cechuje połączenie niewymagających jakichkolwiek kabli. Najczęściej wiążemy telefon ze słuchawkami za pomocą technologii Bluetooth, której zasięg ok 10 metrów pozwala na wygodne korzystanie z małych i mobilnych głośników. Minusem tego rozwiązania, jest bez wątpienia cena i bateria, o której trzeba pamiętać.

Aspekty techniczne słuchawek do telefonu – na co patrzeć?

Zastanówmy się przez chwilę nad oznaczeniami, które znajdują się przy każdych słuchawkach.

W pierwszej kolejności krótko omówmy impedancję, którą oznacza się jako Om. Jest opór pozorny. Im wartość ta jest wyższa, tym słuchawki są bardziej odporne na szumy, ale wiąże się to ze spadkiem głośności. Słuchawki w przedziałem 16-64 Om cechują się najbardziej optymalnym oporem pozornym.

Pasmo przenoszenia wyrażone oznaczeniem Hz mówi, w jakim przedziale pasma dane słuchawki grają. Większość ludzi nie dostrzeże różnicy poza zakresem 16Hz do 20 Hz. Jeżeli słuchawki na półce mają większy zakres pasma, jest to albo chwyt marketingowy, lub słuchawki przeznaczone są dla audiofilów

Decybele (dB) odpowiadają za jakość redukcji szumów (zakłóceń). Im wartość jest wyższa, tym lepiej, ale nie więcej niż 80dB, gdyż powyżej tej wartości słuchanie muzyki staje się męczące.

SPL jest to wartością, która wpływa na moc słuchawek. Im wyższa ona jest, tym głośniej będą grać słuchawki.

Niezależnie od podjętego wyboru, słuchawki są idealnym rozwiązaniem dla ludzi podróżujących bądź takich którzy potrzebują urządzenia pozwalającego im na skupienie się, bądź wyciszenie. Można ich używać podczas uprawiania sportu, nauki, w drodze do pracy lub szkoły. Obecne technologie umożliwiają szeroki wybór słuchawek, przez co stają się one podstawowym sprzętem elektronicznym, posiadanym przez praktycznie każdego.

O autorze

Michał

Leave a Reply