Konsole

PS5 czego nie wiesz, a powinieneś już wiedzieć

  • 3 min
PS5 czego nie wiesz, a powinieneś już wiedzieć

18 marca 2020 roku Sony po raz pierwszy powiedziało nam wprost kilka rzeczy o swojej konsoli nowej generacji, mającej być bezpośrednim konkurentem Xbox Series X. Od tego czasu kolejne informacje stopniowo docierały do konsumentów dając coraz lepszy obraz nextgena. Co już wiemy o PlayStation 5?

Futurystyczny wygląd 

Microsoft postanowił konsolę nowej generacji wyposażyć w skromną obudowę o prostej bryle. PS5 to natomiast skok w przyszłość i futurystyczna wizja konsoli do gier przedstawiona oficjalnie 11 czerwca – i nie mająca nic wspólnego z wyglądem modeli deweloperskich. Ostry kształt przywodzący na myśl statek kosmiczny i połączenie kolorów czarnego i białego można kochać, albo nienawidzić.

Nowy kontroler DualSense

Kontrolery DualShock są z nami od ponad 20 lat i… to najwidoczniej już koniec. PlayStation 5 posiadać bowiem będzie w zestawie nowego gamepada nazwanego DualSense. Wizualnie zmiany nie są drastyczne – ot sprzęt jest nieco większy i prawdopodobnie bardziej ergonomiczny. I oczywiście w dopasowaniu do konsoli dwukolorowy.

Touchpad umieszczony centralnie został nieco powiększony. Sporą nowością jest jednak funkcjonalność pada. DualSense wyposażony został bowiem w haptyczne wibracje czy też adaptacyjne spusty, które mogą dać spore pole do popisu twórcom gier. Czy zostanie to wykorzystane? Miejmy nadzieję, że w przeciwieństwie do płytki dotykowej w DualShocku 4, tak.

Delikatna zmiana w wyglądzie pudełek

Sony postanowiło nam także pokazać oficjalne pudełko nowej części swojego eksluzywnego tytułu Spider-Man. Tym samym otrzymaliśmy nieco wglądu w design pudełek. Co ciekawe Japończycy zrezygnowali z niebieskiego paska w górnej części – zastąpił go biały. Bardzo możliwe, że miało to nawiązywać do kolorystyki konsoli.

Specyfikacja PlayStation 5

Jednak wygląd konsoli nie wpływa na rozgrywkę. Rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku podzespołów. A co siedzi w sercu PS5?

Przede wszystkim (a przynajmniej według Sony) superszybki dysk SSD. O moc obliczeniową zadbają układy od AMD, a wynosić ma ona 10,28 teraflopów (dla porównania: PS4 Pro osiąga około 4,2 TFLOPS, a Xbox Series X ma zapewnić 12,16 TFLOPS). Układ graficzny (także od AMD) będzie obsługiwać ray-tracing, a o odpowiednie działanie zadba 16 GB pamięci RAM GDDR6 o przepustowości rzędu 448 GB/s.

A co ze starszymi grami?

Według zapewnień włodarzy Sony, PS5 ma bez problemu oferować wsteczną kompatybilność dla gier z PlayStation 4. W przypadku starszych konsol nie dostaliśmy żadnego zapewnienia, a jedynie sugerację, iż odpalimy je tylko poprzez usługę streamingową (najpewniej chodzi o PlayStation Now).

W jakie gry zagramy na PS5?

Już na starcie konsola nowej generacji ma zapewnić obsługę biblioteki około 100 tytułów z PS4, a z czasem liczba ta ma wzrastać. 

Wśród tytułów dużych wydawców, które ukażą się także na PS5 wymienić możemy chociażby Cyberpunka 2077, Watch Dogs Legion czy też nową markę Ubisoftu: Gods and Monsters. 

A co z tytułami ekskluzywnymi od Sony? Nie musimy się martwić o ich brak. Firma zapowiedziała już Sackboy: A Big Adventure, Ratchet & Clank: Rift Apart, Marvel’s Spider-Man Miles Morales, Horizon: Forbidden West, a także Gran Turismo 7.

Kiedy premiera PlayStation 5?

Sony wymijająco informuje o tym, że nowa konsola trafi do graczy w okresie jesienno-zimowym 2020 roku. Bardzo prawdopodobną datą wydaje się być 20 listopada. Historia pokazuje, że ostatni piątek przed Świętem Dziękczynienia to bardzo lubiany przez Japończyków termin na premiery konsol.

O autorze

Michał