Rodzaje wyświetlaczy w telefonach

Dość spora konkurencja na rynku telefonów komórkowych spowodowała, że producenci prześcigają się w tworzeniu najlepszych i najdoskonalszych podzespołów, które ich produktom nadają indywidualne cechy. Mowa tu również o wyświetlaczach, które produkuje Samsung, Nokia, HTC oraz Sony. Czym wyświetlacze tych firm różnią się od siebie?

 

Wyświetlacz w Nokiach

Pod lupę jako pierwszy idzie producent Nokia i Microsoft. Telefony tych producentów zostały wyposażone w ekrany w technologii PureMotion HD+. Ekran ten ma standardową rozdzielczość 1280 x 768 pikseli. Jednak, gdy porównamy go do wyświetlacza, który został wbudowany w telefonach marki Samsung można od razu zauważyć, że ma o wiele lepsze odwzorowanie barw. Ponadto wyświetlacze Nokia mają lepsze kąty widzenia, można je użytkować bez najmniejszego problemu w pełnym świetle. Co ciekawe ekrany PureMotion HD+ można swobodnie obsługiwać w rękawiczkach, za co wdzięczni będą miłośnicy rękawiczek.

Model (Smartfony Nokia i Microsofta) Cena telefonu
1Microsoft Lumia 950 XL Dual Sim BiałyAktualna cena
2Nokia 8 64GB Dual Sim SrebrnyAktualna cena
3Nokia 8 64GB Dual Sim NiebieskiAktualna cena
4Nokia 8 64GB SzaryAktualna cena
5Nokia 8 64GB Dual Sim MiedzianyAktualna cena

Amoled w Samsungach

Koreański producent marki Samsung postanowił w swoich telefonach wbudować wyświetlacze AMOLED, z technologią PenTile. Ekrany tych telefonów mają o wiele dłuższą żywotność, niż w innych markach. Dzięki wyświetlaczom superAMOLED telefony marki Samsung są bardzo lekkie, co niekiedy może przekładać się na to, że ma się wrażenie jakby telefon był pozbawiony baterii. A więc ekran Amoled jest o wiele jaśniejszy i ma o wiele mniejsze odbicie światła słonecznego niż ekrany zamontowane w innych markach telefonów komórkowych.

Model (Smartfony Samsung) Cena telefonu
1Samsung Galaxy S6 Edge G925 32GB CzarnyAktualna cena
2Samsung Galaxy S6 G920 32GB CzarnyAktualna cena
3Samsung Galaxy S7 G930 32GB CzarnyAktualna cena
4Samsung Galaxy S7 Edge G935 32GB CzarnyAktualna cena
5Samsung Galaxy S6 Edge G925 128GB CzarnyAktualna cena

 Ekran iPhone

Retina, wyświetlacz w iPhone’ach cechuje się bardzo wysoką gęstością pikseli na cal, wynoszącą aż 300 ppi. Powoduje to to, że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec pojedynczego piksela. Retina daje jeden z najwyższej jakości obrazów.  Ma bardzo dobrą czerń zachowując jednocześnie stonowane barwy. Może poszczycić się również bardzo dużym kątem widzenia.

Inną cechą ekranu Retina jest wyświetlacz LCD wykorzystujący technologię IPS (In Plane Switching), zapewniający szerokie kąty widzenia bez straty jakości obrazu. Ponadto urządzenia wyposażone w ekran Retina mają wysoką rozdzielczość (najczęściej dwukrotnie wyższą niż w przypadku urządzeń Apple bez Retiny).

Nie ma jednak oficjalnej definicji dla wyświetlacza Retina, przez co sam termin jest nadużywany i wykorzystywany nawet dla określenia ekranów, w których zagęszczenie pikseli wynosi mniej niż 300 ppi. Dotyczy to przede wszystkim dużych urządzeń typu laptopy.

Model (Smartfony Apple) Cena telefonu
1Apple iPhone 7 32GB czarnyAktualna cena
2Apple iPhone 7 128GB czarnyAktualna cena
3Apple iPhone 7 Plus 32GB czarnyAktualna cena
4Apple iPhone 7 256GB czarnyAktualna cena
5Apple iPhone 7 Plus 128GB czarnyAktualna cena

Ekrany Triluminos

Teraz przyszła kolej na japońskiego producenta marki Sony. Oni także opatentowali własny, indywidualny rodzaj wyświetlaczy TRILUMINOS. Ta technologia użyta w telefonach jest bardzo jasna, ma odpowiednie kąty widzenia oraz odwzorcowanie kolorów. Co najważniejsze ten rodzaj wyświetlacza potrafi bez najmniejszego problemu przeanalizować akurat wyświetlaną treść, a nawet zmniejszyć bądź zwiększyć kontrast. Jest to niewątpliwie spore udogodnienie dla potencjalnego użytkownika.

Model (Smartfony Sony) Cena telefonu
1Sony Xperia M5 16GB CzarnyAktualna cena
2Sony Xperia XA Ultra czarnyAktualna cena
3Sony Xperia Z3 CzarnyAktualna cena
4Sony Xperia X CzarnyAktualna cena
5Sony Xperia Z CzarnyAktualna cena

Podsumowując. Jakość i trwałość wyświetlaczy w telefonach nie jest zależna tylko i wyłącznie od jego producenta. Dużą rolę odgrywa tu również cena. W dzisiejszych czasach smartfon jest swego rodzaju osobistym komputerem, centrum rozrywki i aparatem fotograficznym w jednym. Dlatego wybierając odpowiedni telefon dla siebie powinniśmy dokładnie przeanalizować jakie funkcje i cechy powinien on posiadać. Niewątpliwie dobry wyświetlacz to podstawa, przecież ten telefon będzie nam służył praktycznie każdego dnia. Im większą przekątną będzie miał nowy smartfon, który zakupimy tym łatwiej będzie się go obsługiwać. Warto również pamiętać o tym, aby przed zakupem wypróbować smartfona, którego mamy zamiar kupić. Sprawdź jak działa, jakie ma dane techniczne… Możesz także szybciej, u siebie w domu poczytać opinie o telefonie, jeśli wiesz już jakiej marki ma być. Zawsze możesz również zapytać sprzedawcy w sklepie jaki rodzaj wyświetlacza posiada dany model telefonu. Dzięki temu szybciej można podjąć decyzję o ewentualnym zakupie. Mamy nadzieję, że tekst okazał się pomocny i pomógł w podjęciu decyzji o zakupie smartfona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *