Smartfon, który wytrzymuje cały dzień na jednym ładowaniu

Większość właścicieli smartfonu boryka się z tym samym problemem – słabą baterią. Podczas gdy stare, proste telefony komórkowe działały bez ładowania około tygodnia, obecnie większość osób musi ładować smartfon codziennie. Ponadto coraz częściej baterie odmawiają współpracy już nawet po kilku miesiącach użytkowania smartfonu. Warto zastanowić się czy za słabą baterię odpowiedzialni są wyłącznie producenci, czy też przyczyniają się do tego sami użytkownicy.

Na pewno wiele osób słyszało historię o wybuchającym Samsungu Note 7. Sytuacja ta pokazuje, co może się stać, jeżeli bateria będzie źle dobrana do urządzenia.

 

Spis treści:

  1. Bateria w telefonie
  2. Optymalizacja baterii
  3. Jak przedłużyć żywotność baterii?

Bateria w telefonie

Standardowo bateria w smartfonach z wyświetlaczem 5’ ma pojemność ok 3000 mAh, czasami więcej, czasami mniej, w zależności od zastosowanej technologii.
Baterie we flagowych telefonach Sony Xperia są z roku na rok coraz mniejsze, a mimo to czas ich działania jest dłuższy. Dlatego szukając telefonu o długim czasie działania, pojemność baterii to kwestia drugorzędna.bateria w telefonie

Optymalizacja baterii w smartfonie

Istotnym elementem, który wpływa na czas działania telefonu to jego optymalizacja. Jeżeli smartfon z dobrą baterią jest źle zoptymalizowany, usługi działające w tle mogą szybko taką baterię rozładować. Z tego powodu, wszystkie wodotryski w systemie wpływają negatywnie na czas pracy telefonu na jednym cyklu ładowania.

 Jak powinno się zatem ładować telefon, tak aby przedłużyć żywotność baterii?

Należy unikać zabiegów, które do niedawna były nagminnie zalecane przez konsultantów, mówiące o tym, że baterię należy kilkakrotnie rozładować do zera i ponownie naładować do 100%. Obecnie stosowane baterie w smartfonach są wytwarzane przede wszystkim w technologii litowo-jonowej oraz litowo-polimerowej . Efekt pamięci, który istniał w starych typach baterii obecnie już nie obowiązuje w większości modeli.


Baterie litowe nie powinny być rozładowywane do zera, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. W związku z tym większość modeli smartfonów ma wbudowany system, który zabezpiecza przed całkowitym rozładowaniem i wyłącza telefon przed czasem. Według przeprowadzonych testów powinniśmy nie czekać na całkowite rozładowanie, ale wcześniej podłączyć smartfon do ładowarki nawet na niedługi czas. Dzięki temu przyczynimy się do trwałości baterii.

Do niedawna uważano, że krótkie i częste ładowanie źle wpływa na pracę baterii. Przy bateriach litowo-jonowych ta rada nie ma już zastosowania. Najwięcej mocy tracą one, gdy są w pełni naładowane. Dlatego powinniśmy ładować często i nie za długo. Nie jest dobrym pomysłem zostawiać telefon podłączony do ładowarki na całą noc. Takie działanie obciąży akumulator oraz skróci jego żywotność.

Jednym z najczęściej wykonywanych czynności jest wyłączanie nieużywanych aplikacji oraz usług, tak aby wydłużyć czas pracy baterii. Musimy pamiętać, że takie działanie rzeczywiście wydłuży czas przed rozładowaniem telefonu, ale nie wpłynie ono na żywotność baterii.

 

Ana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Flagowiec - najlepszy smartfon producenta

nie Lip 7 , 2019