Smartfon z najlepszym aparatem

1

Który telefon ma najlepszy aparat? Czy warto kupić telefon zamiast aparatu kompaktowego? Zastanówmy się nad tym, czy zawsze warto kupować zwykły aparat, niż wybrać współczesny smartfon z dobrą optyką.

Który telefon ma najlepszy aparat? Czy warto kupić telefon zamiast aparatu kompaktowego? Zastanówmy się nad tym, czy zawsze warto kupować zwykły aparat niż wybrać współczesny smartfon z dobrą optyką.

Spis treści:

  1. Czy megapiksele są ważne?
  2. Matryca w aparacie
  3. Wielkość pikseli
  4. Czy więcej pikseli tym lepiej?
  5. Dioda LED
  6. Tryb manualny
  7. Ranking telefonów z dobrym aparatem

 

Czy megapiksele są ważne?

Przed wszystkim należy wiedzieć, że ilość megapikseli w smartfonach wcale nie jest wyznacznikiem jakości. A nawet wręcz przeciwnie. Smartfony wykorzystują matryce wielkości 1/3 a to oznacza, że matryca jest wielkości ok 30% tej, której znajduje się w topowej lustrzance.

Oznaczenia te informują, jakiej wielkości jest matryca w telefonie. Dane te prezentują się następująco:

Matryca Przekątna Wymiary Boki
1/2.7” 6,59 mm 5.27 x 3.96 mm 4:3
1/2.5” 7,2 mm 5.76 x 4.29 mm 4:3
1/1.8” 8,93 mm 7,18 x 5,32 mm 4:3
1/1.7” 9,5 mm 7.60 x 5.70 mm 4:3
1/1.6” 10,5 mm 8,4 x 6,3 mm 4:3
2/3” 11,0 mm 8.80 x 6.60 mm 4:3
1” 16,0 mm 12.80 x 9.60 mm 4:3
4/3″ 22,5 mm 18,0 x 13,5mm 4:3
APS-C 27,1 mm około 22.50 x 15.10 mm
w zależności od aparatu
3:2
DX 27,5 mm 23,7 x 15.6mm 3:2
FF (Full Frame)
Pełno klatkowa
43,3 mm 36 x 24 mm 3:2

 


Oznacza to, że matryca w telefonie ma wielkość porównywalną do powierzchni paznokcia. Jest to oczywiste, obecne telefony stają się coraz smuklejsze i większe. Czy oznacza to, że zdjęcia telefonem nigdy nie będą dobre?

Zdjęcia wykonane telefonem ca coraz lepsze, ale nie każdy model robi je w wystarczająco dobrej jakości. Z pewnością powinno się odrzucić wszystkie telefony niszowych producentów jak MyPhone, Kruger&Matz, Manta czy Prestigio. telefony te spełnią wymaganie wielu użytkowników, ale w przypadku fotografii lepiej postawić na telefony wyższej klasy.


Im więcej pikseli znajdzie się na matryc, tym muszą być one mniejsze. A im mniejsze są, tym mniej światła odbierają. A przecież to światło jest kluczowym czynnikiem jakości zdjęć. Dlatego aparaty za kilka tysięcy złotych nie robią zdjęć wielkości 100 megapikseli, ale zatrzymały się na poziomie ok 16 megapikseli. Dlatego nie powinno się szukać telefonu o oszałamiającej ilości megapikseli. Im mniej, tym lepiej, przy czym nie powinno się wybierać telefonu z aparatem mniejszym niż 8MPx.  Górna granica to 20MPx.telefon z najlepszym aparatem

Ciekawostka: aparaty analogowe (na klisze) robią zdjęcia w rozdzielczości 2MPx. Czy wyglądają brzydko?

Nie oznacza to jednak, że telefon z aparatem 5MPx będzie robił takie same lub gorsze zdjęcia jak smartfon z aparatem 12MPx, jednakKiedy „im więcej MPx tym lepiej” się sprawdzi?

Gdy chce się drukować zdjęcia wielkoformatowe, np., plakaty. Ale w tym przypadku telefonu nie a bardzo się nadają, gdyż wielkość matrycy nie pozwala na wydobycie szczegółów zdjęcia. Zresztą i tak większość zrobionych zdjęć pozostaje w pamięci telefonu.

 

Dioda LED

Bardzo ważnym elementem jest lampa błyskowa, jednak w przypadku najnowszego iPhone zastosowano trójkolorową lampę diodową, która zmienia kolor zdjęć na gorsze. Spokojnie wystarczy podwójna lampa diodowa, a nawet pojedyncza w przypadku smartfonów budżetowych.Najlepsze aparaty w smartfonie wykorzystują diodę LED nie tylko, aby móc zrobić zdjęcia w całkowitych ciemnościach, ale także wyrównać ekspozycje w bardzo jasnych sceneriach, np. w upalny dzień na dworze. Lampa pozwala na doświetlenie ciemniejszych scenerii.

Tryb manualny w telefonie

To nic innego jak oddanie użytkownikowi możliwość ustawiania innych parametrów zdjęcia niż jedynie włączenie i wyłączenie lampy błyskowej. Najlepsze smartfony dają do dyspozycji ustawienia ISO, przysłony a niekiedy czasu otwarcia migawki. Na zdjęcia można nakładać filtry w czasie rzeczywistym a niekiedy rozszerzoną rzeczywistość. Daje to naprawdę duże pole do popisu.

Aparat fotograficzny w komórce służy nie tylko zdjęciom, ale również nagrywaniu filmów. Najnowsze smartfony nagrywają w 4K. Obraz rzeczywiście wygląda wtedy rewelacyjnie, ale czy warto rezygnować z nagrywania FullHD? Z pewnością nie. Przy nagrywaniu 1920×1080 film będzie w co najmniej 60 klatkach na sekundę, podczas gdy w 4K może to być 30 k/s. Oznacza to, że film w mniejszej rozdzielczości będzie płynniejszy, chociaż z pewnością mniej ostry.

Ranking smartfonów z dobrym aparatem


Ana

One thought on “Smartfon z najlepszym aparatem

  1. Nie ufam hauwei. Mialam p8 i to byl nieudany zakup. Odlozylem pieniadze, zamowilem na bestcenie iphona 7 i to byla dobra inwestycja. Robie swietnej jakosci zdjecia i przede wszystkim nie zawiesza sie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Rozdzielczość ekranu telefonu - czy jest ważna?

pt Sty 10 , 2020
najlepszy wyświetlacz w telefonie