Smartfon z najlepszym wyświetlaczem

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów każdego telefonu jest jego wyświetlacz. Przecież każdą czynność na telefonie powstaje przy pomocy wyświetlacza. Dobry wyświetlacz potrafi przekonać kupującego w sklepie. Czy powinniśmy się nią kierować przy wyborze telefonu?

Czym jest rozdzielczość?

Rozdzielczość wyświetlacza to nic innego jak liczba wyświetlanych pikseli wyrażona w stosunku boków wyświetlacza. Im większa jest rozdzielczość ekranu, tym więcej wyświetla pikseli i najmniejszych elementów obrazu na ekranie.

Rodzaje rozdzielczości w smartfonie

– rozdzielczość HD, czyli 1280×70 pikseli

– rozdzielczość Full HD, czyli 1920×1080 pikseli i większość posiadaczy telefonów z taką rozdzielczością jest zadowolona

– rozdzielczość 2K, czyli 1440×2560 pikseli

– obraz  w 4K, czyli 3840×2160 pikseli

 

Rodzaje wyświetlaczy w telefonach

Na rynku można się spotkać z 4 rodzajami wyświetlaczy w telefonie:

TFT – występuje w najtańszych modelach smartfonów, a chroniony jest zwykłym plastikiem. Przy mocniejszych naciśnięciach pojawiają się kolorowe plamy, które stają się tym większe, im mocniejszy jest nacisk. Obraz przy wyświetlaczach TFT jest wyprany i nieostry. Obecnie pojawia się tylko w najtańszych telefonach.

IPS – najczęściej występujący rodzaj wyświetlacza. Zawsze musi być pokryty szkłem, jednak w zależności od klasy modelu, może to być zwykłe szkło hartowane lub specjalnie wzmocnione Gorilla Glass albo Dragontrail. Wyświetlacz IPS jest bardzo jasny i ma bardzo duże kąty widzenia. Jakość kolorów ma również na wysokim poziomie, jednak podobnie jak zwykle TFT nie ma czerni, a jedynie odcień szarości. Przy mocniejszym nacisku także pojawiają się kolorowe plamy. Większość smartfonów korzysta właśnie z tej technologii wyświetlacza.

Retina – jest to rodzaj wyświetlacza IPS, opatentowany przez Apple. Często uważany za najlepszy wyświetlacz na rynku. Ma idealne kąty widzenia, obraz jest taki sam nawet pod kątem prostym. Czerń jest bliska ideału, przy zachowaniu perfekcyjnej bieli.


Amoled / superAmoled / Oled
– superAmoled jest udoskonalonym wyświetlaczem Amoled. Z kolei Oled jest jego wariantem. W tego typu wyświetlaczach każdy piksel jest podświetlony osobno. Dlatego tam, gdzie ma być czarny piksele nie świecą, osiągając idealną czerń i bardzo wysoki kontrast Jednak kolor bieli odchodzi od ideału i bliżej mu do żółci. W przypadku superAmoleda trzeba liczyć się też z przejaskrawionymi kolorami.

Lista najpopularniejszych telefonów cechujących się najlepszym wyświetlaczem

 

Jaką rozdzielczość wybrać kupując smartfona?

Aby wybrać najlepszą rozdzielczość musimy wiedzieć na co i jak ona wpływa. Kupując telefon z największą wyświetlają rozdzielczością ekranu musimy liczyć się z tym, że ekran będzie potrzebował więcej mocy akumulatora. Jeśli chcemy, by bateria w naszych telefonach wytrzymała długo to musimy wybrać ten, który ma mniejszą rozdzielczość. Jednak istnieje możliwość jej zmiany. Doszli do tej opcji producenci Samsunga. W ich telefonach można zmienić rozdzielczość z większej na mniejszą i w ten sposób wydłużyć pracę baterii. Jeśli nie chcemy tego robić to lepsze jednak będą telefony z mniejszą rozdzielczością.

Według wielu użytkowników telefonów komórkowych rozdzielczość Full HD w zupełności wystarcza i zadowala. Nie powinniśmy kierować się jak największą rozdzielczością wyświetlanego obrazu, ponieważ dla wielu z nas jest to zbędne przy codziennym używaniu telefonu. Obraz Full HD i tak będzie bardzo ostry i wyraźny. Musimy liczyć się z tym, że większa rozdzielczość źle wpływa również na procesor. Nie warto inwestować w telefon z najwyższą rozdzielczością tylko dlatego, że jest w tym temacie flagowcem, lepiej zastanowić się nad tym czy taki telefon jest nam naprawdę tak bardzo potrzebny i czy nie lepiej wybrać ten z mniejszą rozdzielczością. Większość z nas niestety patrzy w ten nieprawidłowy sposób wydając dużą ilość pieniędzy na coś, czego tak naprawdę nie potrzebuje, a telefon kupiony z wyświetlanym obrazem na przykład 2K jest mu do niczego nie potrzebny, bo tańszy z rozdzielczością Full HD i tak by zadowolił.

Podsumowując, przy wyborze telefonu nie kierujemy się tylko rozdzielczością wyświetlanego obrazu, ponieważ to nie jest najlepsze kryterium. Zastanawiamy się najpierw do czego ten telefon jest nam potrzebny i czy mniejsza rozdzielczość może wystarczyć. Pamiętamy również o tym, że im większa rozdzielczość, tym częściej będziemy musieli ładować baterię, ponieważ duża rozdzielczość skraca jej pracę. Warto tu jednak też wspomnieć o tym, że im częściej ładujemy baterię w telefonie, tym której ona trzyma. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że duża rozdzielczość negatywnie wpływa na procesor w telefonie, co źle wpływa na jego wydajność. Nie dajmy się zwieść zapewnieniom producentów z dużą rozdzielczością wyświetlanego obrazu, ponieważ nie to jest najważniejsze, są inne ważne cechy, którymi powinniśmy się kierować.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *