Mówi się, że ludzkie oko nie jest w wstanie zauważyć różnicy pomiędzy wyświetlaczem HD i QHD na ekranach tak małych, jak w smartfonach. Wystarczy jednak udać się do sklepu i porównać oba wyświetlacze, by zobaczyć diametralne różnice pomiędzy nimi.
Dlaczego wyświetlacz 2K a nie FHD?
Czasami można spotkać się z opiniami, że ludzie oko i tak nie zobaczy rzeczy w rozdzielczości wyższej, niż 1920×1080 i pakowanie w ekran telefonu wyższych rozdzielczości to tylko chwyt marketingowy, mający na celu sprzedać telefon. Nie jest t do końca prawda. O ile oko nie zobaczy pojedynczego piksela przy FHD, to obraz w wyświetlaczach o wyższej rozdzielczości ma nie tylko bardziej żywe i jaśniejsze kolory, ale również jest dwa razy ostrzejszy, co przydaje się podczas czytania na smartfonie czy oglądanie filmów i zdjęć w większych szczegółach.
Dzieje się tak ponieważ na jeden cal przypada dwa razy więcej pikseli. Standardowo 5-calowy wyświetlacz ma zagęszczenie pikseli na poziomie 380 ppi. W przypadku wyświetlacza QHD zagęszczenie wyniesie aż 512ppi. Pojedynczy piksel może wyświetlić więcej szczegółów, co przekłada się na jakość obrazu.
Wiele nieprzychylnych artykułów na temat rozdzielczości powstało w momencie wprowadzenia tej technologii do sprzedaży. I jak wszystko, co zmienia dotychczas panujący standard musi spotkać się z krytyką. Tak było w przypadku wprowadzenia nowego złącza USB-C oraz lightning zamiast starego złącza Apple. To spotkało informację o usunięciu złącza jack w telefonie Apple (a teraz ma więcej zwolenników, niż przeciwników) i to właśnie spotkało wyższe rozdzielczości w telefonach. Podobnie porównywano 720 do 1920 a wiadomo, jak wyszło.
Głównym elementem każdego telefonu dotykowego jest jego wyświetlacz, dlatego nie warto na nim oszczędzać i cieszyć się najlepszą jakością z możliwych. A jeżeli w dalszym ciągu masz wątpliwości, wybierz się do pierwszego lepszego sklepu i zobacz sam.
Telefon z wyższa rozdzielczością jest lepszy
Poza ostrzejszym obrazie w telefonie, większym kontraście i co za tym idzie, dużo lepszymi kolorami, telefony z wyświetlaczem qHD mają jeszcze jedną przewagę nad ich słabszymi telefonami. Dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu możliwe jest wykorzystanie okularów rozszerzonej rzeczywistości. Okulary VR do telefonu muszą mieć minimalną rozdzielczość 2560×1140, aby obraz był w zadowalającej jakości. Z tego też powodu korzystanie z nich w modelach Full HD mija się z celem.
Okulary VR można dokupić do każdego telefonu z wyświetlaczem VR. Kosztują one niewiele. Ich cena waha się w granicach 30 – 100 zł, w zależności czy dołączony będzie pilot bluetooth umożliwiając poruszanie się w wirtualnym świecie.
Zdecydowanie lepiej mają jednak użytkownicy Samsunga z serii S oraz Note, do których można dokupić zaprojektowane specjalnie dla nich okulary Samsung gear VR.
Dzięki okularom VR można obejrzeć klipy wideo w 360 stopniach, których z każdym dniem coraz więcej przebywa na youtube oraz oglądać zdjęcia. jednak najwięcej wrażeń przyniosą gry specjalnie zaprojektowane na tego typu okularu.