Ranking

Smartfon z najlepszym aparatem – jaki telefon do zdjęć?

  • 9 min
Smartfon z najlepszym aparatem – jaki telefon do zdjęć?

Który telefon ma najlepszy aparat? Czy warto kupić telefon zamiast aparatu kompaktowego? Zastanówmy się nad tym, czy zawsze warto kupować zwykły aparat, niż wybrać współczesny smartfon z dobrą optyką.

 

Odkąd po raz pierwszy zastosowano w telefonie aparat fotograficzny, minęło wiele czasu. Jednakże do tej pory jest to niezwykle popularne rozwiązanie. Producenci smartfonów wyposażają swoje urządzenia w aparaty, co więcej prześcigają się między sobą w tym aspekcie. Warto więc zapoznać się z tym, w jaki sposób działa aparat do zdjęć w telefonie, a także, dlaczego nie jest w stanie obecnie dorównać najbardziej zaawansowanym urządzeniom do robienia zdjęć.

 

Telefony z dobrym aparatem 2002

Czym jest aparat cyfrowy do zdjęć?

Jest to pewien rodzaj aparatu fotograficznego, który umożliwia rejestrowanie obrazu w postaci cyfrowej. Różni się budową od starszych modeli, które chociażby po chwili umożliwiały „wydrukowanie” zdjęcia w formie papierowej. Ten nowoczesny zapisuje na karcie pamięci zarówno sam obraz, jak i podstawowe informacje, m.in. datę wykonania. Z pewnością ma wiele zalet, do nich możemy zaliczyć to, że możemy je w łatwy sposób zmodyfikować za pomocą specjalnych programów. Wówczas mamy możliwość pozbycia się naszych niedoskonałości, przycięcia, zmienienia rozdzielczości, nadania filtrów, a następnie możemy je drukować na własną rękę, jeśli oczywiście mamy do tego odpowiedni sprzęt. Dodatkowo aparaty cyfrowe są w stanie pomieścić mnóstwo danych.

Czy megapiksele w telefonie są ważne?

Przed wszystkim należy wiedzieć, że ilość megapikseli w smartfonach wcale nie jest wyznacznikiem jakości. A nawet wręcz przeciwnie. Smartfony wykorzystują matryce wielkości 1/3 a to oznacza, że matryca jest wielkości ok 30% tej, której znajduje się w topowej lustrzance.

Oznaczenia te informują, jakiej wielkości jest matryca w telefonie. Dane te prezentują się następująco:

Matryca Przekątna Wymiary Boki
1/2.7” 6,59 mm 5.27 x 3.96 mm 4:3
1/2.5” 7,2 mm 5.76 x 4.29 mm 4:3
1/1.8” 8,93 mm 7,18 x 5,32 mm 4:3
1/1.7” 9,5 mm 7.60 x 5.70 mm 4:3
1/1.6” 10,5 mm 8,4 x 6,3 mm 4:3
2/3” 11,0 mm 8.80 x 6.60 mm 4:3
1” 16,0 mm 12.80 x 9.60 mm 4:3
4/3″ 22,5 mm 18,0 x 13,5mm 4:3
APS-C 27,1 mm około 22.50 x 15.10 mm
w zależności od aparatu
3:2
DX 27,5 mm 23,7 x 15.6mm 3:2
FF (Full Frame)
Pełno klatkowa
43,3 mm 36 x 24 mm 3:2

Oznacza to, że matryca w telefonie ma wielkość porównywalną do powierzchni paznokcia. Jest to oczywiste, obecne telefony stają się coraz smuklejsze i większe. Czy oznacza to, że zdjęcia telefonem nigdy nie będą dobre?

Im więcej pikseli znajdzie się na matryc, tym muszą być one mniejsze. A im mniejsze są, tym mniej światła odbierają. A przecież to światło jest kluczowym czynnikiem jakości zdjęć. Dlatego aparaty za kilka tysięcy złotych nie robią zdjęć wielkości 100 megapikseli, ale zatrzymały się na poziomie ok 16 megapikseli. Dlatego nie powinno się szukać telefonu o oszałamiającej ilości megapikseli. Im mniej, tym lepiej, przy czym nie powinno się wybierać telefonu z aparatem mniejszym niż 8MPx.  Górna granica to 20MPx.

Czy wiesz, że, aparaty analogowe (na klisze) robią zdjęcia w rozdzielczości 2MPx. Czy wyglądają brzydko?

Jak działa aparat do zdjęć w telefonie?

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że najważniejszym elementem aparatu jest matryca ze światłoczułymi sensorami, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Dzięki niej przechwytywane są wszelkie informacje o uderzających w nie fotonach. Jednak zanim foton dotrze do sensora, musi przejść przez soczewki, dzięki czemu światło jest odpowiednio skupione, a obraz nabiera odpowiedniej jasności.

Kolejnym etapem jest wędrujące światło przez przysłonę, która ogranicza ilość światła. Aby obraz mógł być kolorowy, a nie czarno biały, umieszczono nad sensorami specjalny „filtr Bayera”. Jest to siatka filtrów RGB o kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Mieszając te podstawowe barwy, aparat jest w stanie odwzorować dowolny kolor.

Aby zdjęcie powstało, z technicznego punktu widzenia musimy przyłożyć palec do ekranu dotykowego. Wtedy właśnie rozpoczyna się przytoczony wcześniej skomplikowany proces. Jednak skąd urządzenie wie, na czym ma skupić ostrość? Niestety aparat w telefonie, nie może regulować odległości soczewki od sensorów, tak jak to jest w tradycyjnych przypadkach. Dlatego odpowiednia ostrość dobierana jest, poprzez obliczanie kontrastu pomiędzy pikselami.

Tryb manualny w telefonie

To nic innego jak oddanie użytkownikowi możliwość ustawiania innych parametrów zdjęcia niż jedynie włączenie i wyłączenie lampy błyskowej. Najlepsze smartfony dają do dyspozycji ustawienia ISO, przysłony a niekiedy czasu otwarcia migawki. Na zdjęcia można nakładać filtry w czasie rzeczywistym a niekiedy rozszerzoną rzeczywistość. Daje to naprawdę duże pole do popisu.

Aparat fotograficzny w komórce służy nie tylko zdjęciom, ale również nagrywaniu filmów. Najnowsze smartfony nagrywają w 4K. Obraz rzeczywiście wygląda wtedy rewelacyjnie, ale czy warto rezygnować z nagrywania FullHD? Z pewnością nie. Przy nagrywaniu 1920×1080 film będzie w co najmniej 60 klatkach na sekundę, podczas gdy w 4K może to być 30 k/s. Oznacza to, że film w mniejszej rozdzielczości będzie płynniejszy, chociaż z pewnością mniej ostry.

Telefon, który robi dobre zdjęcia czy lustrzanka

Zdjęcia robione za pomocą aparatów w telefonie są gorszej jakości, niż ma to miejsce w typowych lustrzankach. Wszystko dlatego, że te zaawansowane urządzenia posiadają znacznie większe obiektywy, przez które może przeniknąć znacznie więcej światła.  Lustrzanki mają jednak swoje gabaryty, a noszenie ze sobą aparatu body oraz obiektywu jest nie tylko uciążliwe, ale często wręcz niemożliwe. Dlatego smartfony wygrywają na tym polu bezkonkurencyjnie, jako ze są lekkie, poręcznie i praktycznie zawsze mamy je ze sobą.

Jeśli mamy do wyboru 2 telefony, zawsze warto wybierać ten, który ma lepszy aparat, nawet gdybyśmy musieli za to dopłacić. Dla przeciętnego użytkownika aparat w telefonie w zupełności może zastąpić zaawansowane urządzenia. Ich mobilność, fakt, że bierze się je ze sobą wszędzie to ogromny atut smartfona. Trudno sobie wyobrazić, by za każdym razem brać ze sobą cały sprzęt fotograficzny, podczas gdy  telefonem również można uchwycić piękno otaczającego nas świata.

Niezbędne akcesoria fotograficzne

Aby rozszerzyć swoje możliwości fotograficzne telefonem, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria fotograficzne.

Kijek selfie to jedne z najczęściej kupowane akcesorium do telefonu. Pozwala nie tylko na zrobienie sobie samemu ciekawego zdjęcia, ale także można go wykorzystać do nakręcenia dynamicznych filmów.

 

Kijki selfie występują w dwóch rodzajach. Na kabel jack oraz bluetooth. Opcja z kablem daje największą pewność, że będzie on współpracować z telefonem. Do nowych modeli konieczna będzie odpowiednia przejściówka, by móc taki kabel podpiąć (wiele telefonów nie posiada już gniazda słuchawkowego).

Wariant na bluetooth nie działa ze wszystkimi telefonami. Największy problem mają posiadacze iPhone’a. Tutaj przed zakupem warto sprawdzić, czy pilot można sparować z telefonem.

 

Kolejnym akcesorium, które warto kupić to statyw. Przydaje się on do robienia statycznych zdjęć i filmów. Bardzo przydatne podczas fotografowania w słabym oświetleniu. Pozwala uniknąć rozmazania powstałego w wyniku poruszenia telefonem. Przydaje się również podczas zdjęć grupowych.

Warto również zaopatrzyć się w mocniejszą lampę błyskową. Dioda w telefonie jest bardzo słaba i słabo doświetla scenerię. Kupno zewnętrznej lamy błyskowej pozwala nie tylko bardziej doświetlić scenerię, ale przede wszystkim na wyrównanie kontrastu.

Blenda pozwala na odbicie światła i eliminację niepożądanych cieni na obiekcie. Wystarczy postawić blendę na przeciwko źródła światła, które może pochodzić od słońca lub lampy by całkowicie pozbyć się wszystkich cieni na zdjęciu.

 

Jaki telefon do zdjęć?

Zdecydowanie warto postawić na telefony znanych producentów. Na czele jest Samsung i Apple. Ale można zainteresować się również LG, Xiaomi czy Huawei.

Każdy z nich korzysta ze swoich sprawdzonych technologii, które stale ulepszają. Za technologią stoi odpowiednie oprogramowanie, które ma znaczący wpływ na to, jak zdjęcie zostanie wykonane. Dlatego, jeżeli zależy nam na jak najwyższej jakości zdjęć, najlepiej jest korzystać z fabrycznie zainstalowanej aplikacji do fotografowania. Niestety, te bywają często ograniczone funkcjonalnie w najtańszych modelach.

 

Telefon z dobrym aparatem, czyli jaki?

Szukając smartfon z dobrym aparatem, powinniśmy kierować się przede wszystkim w kierunku najnowszych modeli. Technologia cały czas idzie do przodu, a producenci stale próbują nadążać za najnowszymi trendami. Jakość zdjęcia w telefonie jest coraz lepsza, optyczna stabilizacja obrazu staje się coraz lepsza, a tryb nocny coraz bardziej zaawansowany, co ma ogromny wpływ na jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.

Samsung Galaxy S22 Ultra to najwyższa pólka w jakości zdjęć mobilnych. Doskonały zoom optyczny, zaawansowane oprogramowanie oraz bardzo dobry przedni aparat o rozdzielczości aż 40 Mpix jest niczym przy jego głównym aparacie 108 Mpix.

Zwolennicy iOS powinni wybrać iPhone 14 PRO MAX lub jego zeszłoroczny odpowiedni iPhone 13 Pro Max.

 

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply