Smartfon z wyświetlaczem QuadHD

Mówi się, że ludzkie oko nie jest w wstanie zauważyć różnicy pomiędzy wyświetlaczem HD i QHD na ekranach tak małych, jak w smartfonach. Wystarczy jednak udać się do sklepu i porównać oba wyświetlacze, by zobaczyć diametralne różnice pomiędzy nimi.

Dlaczego wyświetlacz w telefonie 2K a nie FHD?

Czasami można spotkać się z opiniami, że ludzie oko i tak nie zobaczy różnicy powyżej rozdzielczości 1920×1080 i pakowanie w ekran telefonu większej gęstości pikseli (ppi)to tylko chwyt marketingowy, mający na celu sprzedać telefon. Nie jest t do końca prawda. O ile oko nie zobaczy pojedynczego piksela przy FHD, to obraz w wyświetlaczach o wyższej rozdzielczości ma nie tylko bardziej żywsze i jaśniejsze kolory, ale również jest dwa razy ostrzejszy, co przydaje się podczas czytania na smartfonie czy oglądanie filmów i zdjęć w większych szczegółach.

Dzieje się tak ponieważ na jeden cal przypada dwa razy więcej pikseli, a więc jeden piksel może wyświetlić więcej szczegółów. Standardowo 5-calowy wyświetlacz ma zagęszczenie pikseli na poziomie 380 ppi. W przypadku wyświetlacza QHD zagęszczenie wyniesie aż 512ppi. Pojedynczy piksel może wyświetlić więcej szczegółów, co przekłada się na jakość obrazu.

Wiele nieprzychylnych artykułów na temat rozdzielczości powstało w momencie wprowadzenia tej technologii do sprzedaży. I jak wszystko, co zmienia dotychczas panujący standard musi spotkać się z krytyką. Tak było w przypadku wprowadzenia nowego złącza USB-C oraz lightning zamiast starego złącza Apple. To spotkało informację o usunięciu złącza jack w telefonie Apple (a teraz ma więcej zwolenników, niż przeciwników) i to właśnie spotkało wyższe rozdzielczości w telefonach. Podobnie porównywano 720 do 1920 a wiadomo, jak wyszło.

Głównym elementem każdego telefonu dotykowego jest jego wyświetlacz, dlatego nie warto na nim oszczędzać i cieszyć się najlepszą jakością z możliwych. A jeżeli w dalszym ciągu masz wątpliwości, wybierz się do pierwszego lepszego sklepu i zobacz sam.

 

Telefon z wyższa rozdzielczością jest lepszy

Poza ostrzejszym obrazem w telefonie, większym kontraście i co za tym idzie, dużo lepszymi kolorami, telefony z wyświetlaczem qHD mają jeszcze jedną przewagę – dzięki wysokiej rozdzielczości ekranu możliwe jest wykorzystanie okularów rozszerzonej rzeczywistości. Okulary VR do telefonu muszą mieć minimalną rozdzielczość 2560×1140, aby obraz był w zadowalającej jakości. Z tego też powodu korzystanie z nich w modelach Full HD mija się z celem.

Okulary VR można dokupić do każdego telefonu z wyświetlaczem VR. Kosztują one niewiele. Ich cena waha się w granicach 30 – 100 zł, w zależności czy dołączony będzie pilot bluetooth umożliwiając poruszanie się w wirtualnym świecie.

Zdecydowanie lepiej mają jednak użytkownicy Samsunga z serii S oraz Note, do których można dokupić zaprojektowane specjalnie dla nich okulary Samsung gear VR.

Dzięki okularom VR można obejrzeć klipy wideo w 360 stopniach, których z każdym dniem coraz więcej przebywa na Youtube oraz oglądać zdjęcia. jednak najwięcej wrażeń przyniosą gry specjalnie zaprojektowane na tego typu okularu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *