Ranking

Telefon do filmów

  • 4 min
Telefon do filmów

Jaki telefon wybrać, by wygodnie oglądać na nim filmy? Na pewno dobrze zwrócić uwagę na wyświetlacz, jego jakość oraz dostępność aplikacji, które dadzą nam dostęp do najlepszych aplikacji.

Przy wyborze smartfona do filmów powinno się kierować przede wszystkim wyświetlaczem. Przynajmniej takie jest najczęstsze myślenie. Ale czy aby na pewno?

Smartfon jest niejako kompromisem między komputerem a tabletem. W przypadku oglądania filmów, zdecydowanie tablet wygra rozmiarami. Nie jest on jednak tak poręczny jak smartfon, i nie wszędzie da się o ze sobą zabrać.

 

Wyświetlacz – im większy, tym lepszy

Jeśli chcemy nasz smartfon wykorzystywać do oglądania filmów, to oczywiście przyda nam się duży wyświetlacz w telefonie. Jakość i wygoda odtwarzania nie będzie oczywiście tak dobra jak na telewizorze czy na komputerze, jednak odpowiednio duże ekrany powinny spełniać nasze wymagania. Obecnie modele z największymi ekranami na rynku mają przekątną o wielkości 7 cali – są to przede wszystkim flagowe modele smartfonów. Ekrany o takiej wielkości będą idealne do filmów, choć mogą być nieco niepraktyczne na co dzień. Można się więc zastanowić nad trochę mniejszymi propozycjami.

Oczywiście sama wielkość ekranu to nie wszystko – liczy się też rozdzielność obrazu oraz ogólna jakość wykonania telefonu.

Obecnie najnowsze flagowe modele telefonów mają rozdzielczość wyświetlacza 2K, czyli 1440 x 2560 px, jednak do komfortowego oglądania wystarczy zwykłe 1280×720 px. Idąc z duchem czasu, w zestawieniu znajdują się tylko najlepsze modele, a więc te z najwyższą rozdzielczością.

Nie tylko wyświetlacz

Najlepsze filmy ogląda się na wyświetlaczu Retina, która daje bardzo żywe kolory oraz głęboką czerń. Inaczej mówiąc, łączy wszystkie najlepsze zalety wyświetlaczy superAmoled, Oled i IPS.

Drugim w kolejności jest wyświetlacz superAmoled, w którym nieużywane piksele nie świecą, a więc możliwe jest uzyskanie prawdziwej czerni. W wyświetlaczach IPS piksel zawsze jest podświetlony, przez co czarny jest szary, jednak naturalne kolory oraz wysoka jasność te braki rekompensuje.

Nie zawsze ogląda się filmy z serwisów streamingowych, dlatego warto zaopatrzyć się w telefon z dużą pamięcią, lub możliwości obsługi karty pamięci, aby bez problemu móc oglądać własne filmy, zgrane z komputera

 

Tylko jeśli zbierzemy te wszystkie parametry dowiemy się, jaki telefon do oglądania filmów trafi najlepiej w nasze potrzeby.

 

Jak wygodnie oglądać filmy?

Jeżeli wybraliśmy dla siebie już optymalny telefon, to musimy się zastanowić, gdzie najlepiej oglądać filmy. Użytkownicy smartfonów coraz rzadziej korzystają z tradycyjnych przeglądarek internetowych i korzystają z zasobów sieci już głównie przez aplikacje. A tych do odtwarzania filmów jest naprawdę mnóstwo.

Oglądanie filmów na telefonie doskonale umila czas

Na smartfony jest coraz więcej aplikacji, dzięki którym można oglądać materiały wideo Najpopularniejszą aplikacją jest ciągle YouTube, która jest zresztą bardzo przejrzysta i łatwa w obsłudze. Ma też jednak swoje wady – chociaż oferuje mnóstwo świetnego i darmowego contentu, to raczej nie obejrzymy tam popularnych filmów, kinowych nowości czy też najbardziej kultowych seriali. Takie produkcje są dostępne przede wszystkim na płatnych platformach, które jednak najczęściej mają aplikacje specjalnie dedykowane dla smartfonów. Do najbardziej rozpoznawalnych należy Netflix – dzięki aplikacji mamy dostęp do całego contentu na platformę i bardzo wygodnej formie. Aplikacja od Netflixa jest do ściągnięcia zarówno na iOs-a, jak i na telefony z systemem Android. Jeśli chodzi o polskie aplikacje, to do największych należy zdecydowanie iPla. Możemy tam oglądać filmy krótko- i pełnometrażowe, seriale – niektóre nawet przedpremierowo oraz znane dokumenty. Ale ipla to też interaktywna telewizja, na której można odbierać wiele polskich i zagranicznych kanałów.

Oglądanie filmów na telefonie jeszcze niedawno było niezbyt popularne. Uznawano, że takie ekrany są zwyczajnie za małe i mają zbyt słabą jakość odtwarzania jak na dłuższe produkcje. Ale ekrany w telefonach są coraz lepszej jakości i okazuje się, że mogą służyć jako bardzo wygodne narzędzie do odtwarzania takich produkcji. Jeśli więc komuś nie przeszkadza mniejszy obraz, to może bardzo wygodnie oglądać pełnometrażowe filmy. Natomiast zarówno modeli telefonów, które są przystosowane do tego, jak i specjalnych aplikacji filmowych, jest coraz więcej właściwie z miesiąca na miesiąc.

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply