Telefon do gier, czy granie na telefonie ma sens?

2

 W dzisiejszych czasach telefony zaczęły pełnić funkcje, jakie kiedyś pełniły inne urządzenia. Jedną z nich są gry. W telefon do gierstarszych telefonach, również były one dostępne, ale wtedy nie były tak spektakularne, jak aktualnie. Nawet dzisiaj nie na wszystkich telefonach można grać we wszystkie gry. Dlatego kupując telefon z myślą o nich, powinno się zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii.

Spis Treści:

  1. Procesor
  2. Pamięć RAM
  3. Ranking telefonów do gier
  4. Pamięć wewnętrzna
  5. Czy granie na telefonie ma sens?
  6. Wyświetlacz
  7. Podsumowanie


 

Procesor

Dobry procesor jest podstawą do odtwarzania gier dobrej jakości z zaawansowaną grafiką. To właśnie on dba o to, aby gra się nie zacinała. Warto więc przed zakupem telefonu zorientować się, jakimi parametrami charakteryzuje się dany procesor. Aktualnie optymalnymi procesorami są te sześciordzeniowe i ośmiordzeniowe. Powinny one sobie poradzić z większością gier.

Uwaga, zasada ta nie dotyczy iPhone’ów. Chociaż w najnowszych modelach zastosowano czterordzeniowy układ, tak poprzednie modele opierają się w dalszym ciągu na procesorze dwurdzeniowym. Tutaj jednak kluczową rolę gra optymalizacja. Procesory produkowane przez Apple (procesory z serii A) nie odbiegają wydajnością od procesorów Snapdragona od Qualcomm, Samsung Exynos czy Huawei HiSilcon. Nie przejmuj się więc, że procesor w Twoim iPhone jest ma mniej rdzeni niż w telefonie konkurencji.


 

Pamięć RAM w telefonie do gier

Bardzo ważnym parametrem w smartfonie jest pamięć RAM. To ona właśnie odpowiada za możliwość odtwarzania grafiki. Jeżeli telefon posiada zbyt mało pamięci RAM, to zwyczajnie gra może się nie uruchomić, albo nie będzie działać tak jak powinna. Warto również pamiętać o tym, że powstają coraz to nowe telefony, z coraz to większą pamięcią RAM. W związku z tym twórcy gier, również tworzą coraz bardziej zaawansowane gry do nich przystosowane. Tak więc, jeżeli ktoś kupuje telefon typowo do gier, to powinien zakupić taki, który posiada jak największą pamięć RAM, mając świadomość tego, że za parę miesięcy wyjdzie kolejny telefon, który będzie miał jej więcej. Optymalna ilość pamięci RAM w telefonie to 4GB. Patrząc jednak przyszłościowo, lepiej zakupić model z przynajmniej 6GB RAM.


 

Które smartfony idealne nadadzą się do gier? Przede wszystkim z dużą pamięcią na aplikacje oraz pamięcią RAM do sprawnego działania systemu.

 Pamięć wewnętrzna

Nowy telefon powinien być w stanie uruchomić każdą grę

W dzisiejszych czasach, również gry na telefon ważą bardzo dużo. Dlatego też tak ważne jest kupienie telefonu, który posiada jej dużą ilość. Jest również inne rozwiązanie, jeżeli sam telefon nie posiada dużo pamięci wewnętrznej, to ważne jest, aby posiadał czytnik kart pamięci. Gry zawsze mogą być zapisane na takiej karcie, która jest umieszczona w telefonie. Wtedy nie ma z tym większego problemu. Niestety, nie każda gra daje możliwość zapisu na zewnętrznym nośniku.

Mówiąc wprost, tanie telefony z 4-8GB pamięci ROM nie dają możliwości instalacji większej ilości aplikacji, w tym gier. Pamięć ta ulega dodatkowemu pomniejszeniu o pliki systemowe, więc zamiast 8GB pamięci finalnie otrzymuje się np. 5GB lub mniej. Planujesz kupno smartfonu do gier? Wybierz modele z przynajmniej 16GB pamięci.


 

Ekran telefonu

Przy zakupie telefonu do gier, bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na wielkość i parametry ekranu. Wiadomym jest, że jeżeli granie ma być wygodne, to konieczne jest posiadanie dość dużego ekranu w telefonie. Oczywiście jego wielkość powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji gracza. Ponadto ważna jest również rozdzielczość ekranu. Im wydajniejsza rozdzielczość, tym wygodniej będzie się grało. Warto więc również na to zwrócić uwagę.


 

Czy granie na telefonie ma sens? Oczywiście, że tak!

Wiele graczy twierdzi, że gry na smartfona nie mają największego sensu. Że są to niepełnoprawne tytuły dla niedzielnych graczy. Na gry mobilne trzeba jednak patrzeć w inny sposób. O ile gry na konsolę czy PC charakteryzują się zwiększoną trudnością, większym rozbudowaniem, tak też cechują je całkowicie inne zasady.

journey na iOS i Android
Journey (Podróż) to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych gier na iOS i Android.

Nieprawdą jest, że gry na telefon mają tylko zabić czas w oczekiwaniu w kolejce czy podroży. Oczywiście są mniej wymagające tytułu, jak Candy Crash Saga, w której jedynym zadaniem jest zbijanie kolorowych cukierków, ale istnieje bardzo dużo produkcji stworzonych dla najbardziej wymagających graczy, takich jak, na przykład Hearthstone, gra karciana, która zyskała miliony fanów na całym świecie, wyścigi samochodowe z serii Asphalt, które wymagają sporo mocy obliczeniowej telefonu, czy jedna z najpiękniejszych gier mobilnych – Journey.

Darmowe gry na telefon to coś normalnego, gdyż rynek ten opiera się przede wszystkim na mikrotransakcjach, czyli niewielkich płatnościach za drobne dodatki w grze (np, dodatkowe sztabki złota). Często tez wyświetlają się reklamy, których likwidacja wymagac będzie jednorazowej opłaty od kilku do kilkudziesięciu złotych.

WW przypadku powiązania telefonów z grami warto wspomnieć o możliwości rozbudowy funkcji wielu gier na konsole przy pomocy telefonu, np. Red Dead Redemtion umożliwia podgląd mapy, schowka oraz innych ważnych informacji z poziomu telefonu.
Podsumowując można powiedzieć, że wybierając telefon typowo do gier, nie można zwracać uwagi na te same parametry, jak przy telefonie tradycyjnym. Ważne jest tutaj sprawdzenie wydajności procesora, ilości pamięci RAM, pamięci wewnętrznej i parametrów ekranu. Jeżeli dany telefon nie charakteryzują określone parametry, to może okazać się ostatecznie, że granie na nim nie będzie sprawiać przyjemności, albo zwyczajnie znaczna ilość gier się na nim nie odtworzy. Dobrym sposobem jest również poczytanie opinii w Internecie na temat konkretnego telefonu do gier, który chcemy zakupić. Z pewnością osoby, które z niego korzystały będą w stanie stwierdzić, czy jego parametry są wystarczające do grania.

Ana

2 thoughts on “Telefon do gier, czy granie na telefonie ma sens?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Smartfon, który wytrzymuje cały dzień na jednym ładowaniu

nie Lip 7 , 2019
Większość właścicieli smartfonu boryka się z tym samym problemem – słabą baterią. Podczas gdy stare, proste telefony komórkowe działały bez ładowania około tygodnia, obecnie większość osób musi ładować smartfon codziennie. Ponadto coraz częściej baterie odmawiają współpracy już nawet po kilku miesiącach użytkowania smartfonu. Warto zastanowić się czy za słabą baterię […]
bateria w telefonie