Jaki telefon

Wytrzymałe telefony – telefon niezniszczalny

  • 5 min
Wytrzymałe telefony – telefon niezniszczalny

W dzisiejszych czasach telefony dotykowe zdecydowanie wyparły te klasyczne określane często jako „stare”, „antyki”. Jednak wiele osób w dalszym ciągu woli klasyczne telefony. Często z przyzwyczajenia, czasem z obawy przed nowym. W dzisiejszych czasach jednak telefony dotykowe zdecydowanie wyparły te klasyczne określane często jako „stare”, „antyki”. Jednak wiele osób w dalszym ciągu woli klasyczne telefony. Często z przyzwyczajenia, czasem ze strachu przed nową technologią. Są miejsca, gdzie smartfony po prostu nie spełniają swojej roli, np. w pracy.

 

Decydując się na pancerny telefon, nie można oczekiwać, że będzie on lekki i poręczny. Ma być solidny i bardzo dobrze wykonany, zostawiając podzespoły na dalszym planie. Jednak obecne wzmocniony telefon niczym nie odbiega od telefonów z najwyższej półki, a nawet mają więcej funkcji. Warto wspomnieć chociaż o trybie filmowym w LV20 czy potrójnie wzmocnionym wyświetlaczy w Lenovo X Force.

 

Smartfony stanowią nieodłączną część naszego życia. Kiedy wychodzimy z domu, mamy je w kieszeni. Kiedy śpimy, leżą tu obok łóżka. Ciężko wyobrazić sobie wykonywanie codziennych czynności bez okazjonalnego sprawdzania postów na Facebooku czy sprawdzania drogi w nawigacji. Nic więc dziwnego, że chcemy, by te urządzenia pozostały z nami jak najdłużej. Jak w takim razie o nie dbać? Na co uważać, by ich nie uszkodzić?

Czynniki atmosferyczne

Czynnikiem często ignorowanym przez ludzi jest pogoda. Nie przejmujemy się specjalnie temperaturą czy wilgotnością powietrza. Całkowicie niesłusznie! Wielu ludzi skarży się na problemy z baterią. Telefony zaczynają się niespodziewanie wyłączać, gdy wskaźnik poziomu naładowania baterii wskazuje, że pozostało jeszcze kilkadziesiąt procent do wyładowania. Nierzadko problemy te pojawiają się w okolicach zimy, ewentualnie na początku wiosny.

Przyczyną tego typu awarii jest najczęściej trzymanie urządzenia w miejscu wystawionym na oddziaływanie niskich temperatur, takich jak kieszeń spodni czy plecak. Bateria działa dzięki przepływowi ładunków elektrycznych. Te z kolei do prawidłowego działania potrzebują złącz o jak najlepszych właściwościach przewodzących. Pod wpływem temperatury właściwości materiałów, z których te przewody są skonstruowane, mogą ulec wypaczeniu. To z kolei prowadzi do trwałego uszkodzenia złącza i w efekcie zakłócenia przepływu energii w całej baterii, przez co w pewnym momencie dopływ zasilania może zostać zakłócony.

 

Problem ten tyczy się nie tylko smartfonów, ale każdego urządzenia posiadającego wbudowaną baterię. Jak temu zaradzić? Najprostszym sposobem jest trzymanie swojego smartfonu w wewnętrznej kieszeni kurtki. Wtedy jest on ogrzewany przez ciepło wydzielane z naszego ciała i nie jest narażony na zimno. Jeśli jednak będzie długo wystawiony na zewnątrz, wtedy najlepiej po wejściu do ciepłego pomieszczenia wyłączyć go na jakąś godzinę, żeby temperatura się ustabilizowała.

 

Uszkodzenia mechaniczne telefonu

Kolejnym niebezpieczeństwem czyhającym na nasze urządzenia są uszkodzenia mechaniczne. Każdemu zdarzyło się kiedyś upuścić swojego smartfonu i męczyć się potem ze zbitą przednią szybką. Jest to bardzo uciążliwy problem, szczególnie odkąd producenci coraz częściej montują w telefonach szklane obudowy. Aby się przed tym uchronić, warto zakupić tak zwane szkło hartowane, czyli specjalną szybkę, którą można przykleić do ekranu. Taka ochrona kosztuje raptem kilka złotych, a w razie upadku najczęściej przejmuje cały impakt uderzenia i chroni szkło ekranu przed pęknięciem.

Oprócz tego niezbędnym zabezpieczeniem jest również etui. Istnieją pokrowce zaprojektowane specjalnie w celu zapewnienia jak największej ochrony. Niestety, futerały często nie należą do najbardziej estetycznych, w związku z czym potrafią „zepsuć” wygląd naszego smartfonu.

 

Pancerne telefony, czy takie są?

Pierwsza zasadniczym błędem myślowym klientów jest oczekiwanie od telefonu z 5 calowym wyświetlaczem braku podatności na wszelkie uszkodzenia. W takich telefonach wyświetlacz jest słabym ogniwem, dlatego jeżeli coś ma się stać, w pierwszej kolejności spotka to szkło. Tego typu wytrzymałe smartfony zmniejszają ryzyko uszkodzenia wynikającego z jego o upadku, jako że często są wzmocnione dodatkowymi gumowymi elementami. Powinny być także wodoszczelne z certyfikatem przynajmniej IP67, dlatego z powodzeniem można je wziąć w góry czy nad jezioro. Nie oznacza to jednak, że z takimi telefonami można pływać (co jest częste w reklamach). Każdy produkt zastrzega sobie prawo do odmowy naprawy reklamacyjnej w wyniku zalania urządzenia, nawet, jeżeli jest on przedstawiany jako odporny na zalania.

Decydując się na pancerny telefon, nie można oczekiwać, że będzie on lekki i poręczny. Ma być solidny i bardzo dobrze wykonany, zostawiając podzespoły na dalszym planie. Jednak obecne wytrzymały telefon niczym nie odbiega od telefonów z najwyższej półki, a nawet mają więcej funkcji. Warto wspomnieć chociaż o trybie filmowym w LG V20 czy potrójnie wzmocnionym wyświetlaczy w Lenovo X Force.

Osoby oczekujące wytrzymałego telefonu na budowę powinny skierować swoją uwagę w najprostsze modele z klawiszami, których ilość podatnych elementów na uszkodzenia jest zminimalizowana do minimum. Telefony pancerne na klawisze mogą być również obsługiwane w rękawiczkach, co jest niewątpliwą zaletą.

Producenci z biegiem czasu wprowadzają coraz to nowsze technologie gwarantujące większą wytrzymałość smartfonów. Nadal jednak warto samemu zadbać o dodatkowe środki bezpieczeństwa, dzięki którym będziemy mogli dłużej cieszyć się naszym urządzeniem. Nikt nie chce w końcu korzystać z telefonu z rozbitą szybką, który wyłącza się, gdy go najbardziej potrzebujemy.

 

Telefony komórkowe - porównaj ceny
O autorze

Michał

Leave a Reply