Telefon z wideorozmowami

Sieć GSM, a w jeszcze większym stopniu Internet, znacząco ułatwiły nam życie. Służą nam nie tylko jako źródło rozrywki, ale też – przede wszystkim – jako wszechstronne narzędzia usprawniające codzienne czynności. Dobrym przykładem są tutaj rozmowy wideo, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Czym więc są wideorozmowy, i z jakich aplikacji warto korzystać?
Spis treści:
- Rozmowa wideo przez telefon – czym ona jest?
- Wideorozmowy – prosty sposób na kontakt
- Jak włączyć wideorozmowy na telefonie?
- Smartfony z funkcją wideorozmowy
- Zalety wideorozmów
- Popularność wideorozmów w czasie koronawirusa
- Za pomocą których aplikacji można przeprowadzić wideorozmowy?
- Wideorozmowa jak włączyć
- Wideorozmowa a telekonferencja — różnice
Rozmowa wideo przez telefon – czym ona jest?
Wideorozmowa to rozmowa głosowa opatrzona dźwiękiem i obrazem, dzięki którym rozmówcy widzą siebie w czasie rzeczywistym. I chociaż jeszcze do niedawna uważano, że widorozmowa dotyczy tylko niektórych urządzeń umożliwiających połączenie wideo za pomocą sieci GSM lub Wi-Fi, tak naprawdę każdy smartfon z dostępem do Internetu może zostać wykorzystany do rozmowy wideofonicznej. Oczywiście jeżeli posiada przednią kamerkę. Każda rozmowa przez Facebook Messengera, Whatsapp’a lub innej aplikacji, gdzie rozmówca widzi drugą osoba jest wideorozmową. Rozmowa audio/wideo znacznie różni się od tych zwykłych konwersacji, ponieważ dzięki opcji wideo można widzieć swojego rozmówcę. Oczywiście jest to spore udogodnienie zwłaszcza dla osób, które mieszkają za granicą i zostawili w Polsce rodzinę, z którą komunikują się co jakiś czas poprzez telefon. Wiadomo, że kontakt wzrokowy podczas takich rozmów jest naprawdę ważny, więc nic dziwnego, że ludzie wybierają smartfony umożliwiające korzystanie z takich właśnie nowoczesnych opcji. W dzisiejszych czasach wideorowmowy zyskały mocno na znaczeniu z powodu pandemii i ogólnego lockdawnu. Lekcje online, praca zdalna czy nawet załatwienie spraw bankowych pomogły na zyskaniu popularności tej metodzie e-komunikacji jak nigdy wcześniej.

Wideorozmowy – prosty sposób na kontakt
Połączenie wideo nie jest trudne do zrealizowania, ponieważ wystarczy na posiadanym telefonie komórkowym odnaleźć w kontaktach osobę, do której chcemy zadzwonić w formie wideo. Wtedy też wyświetlają się zainteresowanym różnorodne opcje, z których mogą skorzystać. Z nich właśnie trzeba wybrać opcję połączenia wideo, a po krótkim czasie na ekranie naszego telefonu zobaczymy rozmówcę, z którym będziemy chcieli porozmawiać. Jeżeli w opcjach telefonu nie można znaleźć wideorozmowy, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Z całą pewnością zrealizowanie tego typu połączeń nie jest zbyt trudne, więc każda osoba powinna sobie z tym poradzić bez większych problemów – wszystko tyczy się wybory odpowiedniej opcji w telefonie lub aplikacji. Wideorozmowa pozwoli niektórym użytkownikom zaspokoić tęsknotę za drugą osobą, której dawno nie widziało się na żywo, dlatego warto wypróbować taką opcję na własnym przykładzie, a na pewno takiego posunięcia nie będzie się żałowało.
Jak włączyć wideorozmowy na telefonie?
Włączenie wideorozmów w telefonie jest bardzo proste. Jeżeli telefon posiada kamerkę przednią oraz dostęp do sieci komórkowej lub Wi-Fi, możliwe jest nawiązanie wideorozmowy poprzez aplikacje takie jak Facebook Messenger, WhatsApp, Skype, czy też natiwną aplikację telefonu do rozmów wideo. Wystarczy wybrać kontakt, z którym chcemy się połączyć, a następnie wybrać opcję “wideorozmowa” lub “połączenie wideo”. W przypadku korzystania z aplikacji, po pierwszym uruchomieniu może być konieczne udzielenie odpowiednich uprawnień do korzystania z kamery i mikrofonu.
Smartfony z funkcją wideorozmowy
Obecnie większość smartfonów na rynku posiada funkcję wideorozmowy. Najpopularniejsze modele takie jak iPhone, Samsung Galaxy, Huawei, czy Xiaomi oferują tę funkcję jako standard. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość kamery przedniej oraz stabilność połączenia internetowego, które mają kluczowe znaczenie dla jakości przeprowadzanej wideorozmowy.
Zalety wideorozmów
Wideorozmowy oferują wiele zalet. Po pierwsze, umożliwiają kontakt wzrokowy z rozmówcą, co jest szczególnie ważne w przypadku rozmów z bliskimi osobami. Po drugie, pozwalają na przeprowadzenie rozmów w sytuacjach, gdy komunikacja głosowa jest utrudniona, na przykład podczas podróży. Po trzecie, wideorozmowy umożliwiają przeprowadzenie prezentacji, pokazania czegoś rozmówcy, czy też wspólne oglądanie zdjęć czy filmów.
Popularność wideorozmów w czasie koronawirusa
W czasie pandemii koronawirusa wideorozmowy stały się niezwykle popularne. Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się i spotkaniach w większych grupach, wiele osób zaczęło korzystać z wideorozmów jako głównego środka komunikacji z rodziną, przyjaciółmi, ale także w pracy. Lekcje online, spotkania biznesowe, czy konsultacje lekarskie – wszystko to stało się możliwe dzięki wideorozmowom.
Za pomocą których aplikacji można przeprowadzić wideorozmowy?
Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji umożliwiających przeprowadzenie wideorozmowy. Do najpopularniejszych należą: Facebook Messenger, WhatsApp, Skype, Zoom, Microsoft Teams, Google Meet oraz Viber. Wybór odpowiedniej aplikacji zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika oraz dostępności u rozmówcy.
Wideorozmowa jak włączyć
Aby włączyć wideorozmowę, należy najpierw upewnić się, że nasz telefon posiada kamerę przednią oraz dostęp do sieci internetowej. Następnie, w zależności od używanej aplikacji, należy wybrać kontakt, z którym chcemy się połączyć, a następnie wybrać opcję “wideorozmowa” lub “połączenie wideo”. W przypadku korzystania z aplikacji po raz pierwszy, może być konieczne udzielenie odpowiednich uprawnień do korzystania z kamery i mikrofonu.

Wideorozmowa a telekonferencja — różnice
Wideorozmowa to połączenie wideo pomiędzy dwoma osobami, natomiast telekonferencja umożliwia połączenie wideo z większą liczbą uczestników. Telekonferencje są często wykorzystywane w biznesie do przeprowadzenia spotkań, prezentacji czy szkoleń z udziałem wielu osób. Wiele aplikacji oferujących wideorozmowy, takich jak Zoom czy Microsoft Teams, oferuje także możliwość przeprowadzenia telekonferencji.