Telefon z wideorozmowami
Michał
- 10 min

Sieć GSM, a w jeszcze większym stopniu Internet, znacząco ułatwiły nam życie. Służą nam nie tylko jako źródło rozrywki, ale też – przede wszystkim – jako wszechstronne narzędzia usprawniające codzienne czynności. Dobrym przykładem są tutaj rozmowy wideo, które od lat cieszą się ogromną popularnością. Czym więc są wideorozmowy, i z jakich aplikacji warto korzystać?
Rozmowa wideo przez telefon – czym ona jest?
Wideorozmowa to rozmowa głosowa opatrzona dźwiękiem i obrazem, dzięki którym rozmówcy widzą siebie w czasie rzeczywistym. I chociaż jeszcze do niedawna uważano, że widorozmowa dotyczy tylko niektórych urządzeń umożliwiających połączenie wideo za pomocą sieci GSM lub Wi-Fi, tak naprawdę każdy smartfon z dostępem do Internetu może zostać wykorzystany do rozmowy wideofonicznej. Oczywiście jeżeli posiada przednią kamerkę. Każda rozmowa przez Facebook Messengera, Whatsapp’a lub innej aplikacji, gdzie rozmówca widzi drugą osoba jest wideorozmową
Rozmowa audio/wideo znacznie różni się od tych zwykłych konwersacji, ponieważ dzięki opcji wideo można widzieć swojego rozmówcę. Oczywiście jest to spore udogodnienie zwłaszcza dla osób, które mieszkają za granicą i zostawili w Polsce rodzinę, z którą komunikują się co jakiś czas poprzez telefon. Wiadomo, że kontakt wzrokowy podczas takich rozmów jest naprawdę ważny, więc nic dziwnego, że ludzie wybierają smartfony umożliwiające korzystanie z takich właśnie nowoczesnych opcji.
W dzisiejszych czasach wideorowmowy zyskały mocno na znaczeniu z powodu pandemii i ogólnego lockdawnu. Lekcje online, praca zdalna czy nawet załatwienie spraw bankowych pomogły na zyskaniu popularności tej metodzie e-komunikacji jak nigdy wcześniej.
Na czym polegają wideorozmowy?
Osoba dzwoniąca, jak i odbierająca połączenie musi posiadać telefon z dostępem do sieci komórkowej lub Wi-Fi. Zalecana jest minimalna prędkość Internetu to 300 kb/s (dla rozmów wysokiej rozdzielczości zalecana prędkość to 1,5Mb/s). Dzięki temu połączenie będzie odpowiednie, nie będzie przerywało, a więc spełni wszystkie oczekiwania rozmówców. Taki wymów spełniają wszystkie sieci telefoniczne, więc nawiązanie połączenia wideo o dobrej jakości nie będzie problemem, jeżeli jesteśmy w zasięgu sieci – jeśli np. będzie się wykonywało połączenie z lasu, to istnieje duże ryzyko tego, że zasięg nie będzie wtedy optymalny, a co za tym idzie połączenie również nie powinno być wysokiej jakości.
Wideorozmowy – prosty sposób na kontakt
Połączenie wideo nie jest trudne do zrealizowania, ponieważ wystarczy na posiadanym telefonie komórkowym odnaleźć w kontaktach osobę, do której chcemy zadzwonić w formie wideo. Wtedy też wyświetlają się zainteresowanym różnorodne opcje, z których mogą skorzystać. Z nich właśnie trzeba wybrać opcję połączenia wideo, a po krótkim czasie na ekranie naszego telefonu zobaczymy rozmówcę, z którym będziemy chcieli porozmawiać. Jeżeli w opcjach telefonu nie można znaleźć wideorozmowy, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację.
Z całą pewnością zrealizowanie tego typu połączeń nie jest zbyt trudne, więc każda osoba powinna sobie z tym poradzić bez większych problemów – wszystko tyczy się wybory odpowiedniej opcji w telefonie lub aplikacji. Wideorozmowa pozwoli niektórym użytkownikom zaspokoić tęsknotę za drugą osobą, której dawno nie widziało się na żywo, dlatego warto wypróbować taką opcję na własnym przykładzie, a na pewno takiego posunięcia nie będzie się żałowało.
Jak włączyć wideorozmowy na telefonie?
Włączenie wideorozmów w telefonie jest bardzo proste.
Jeżeli telefon posiada kamerkę przednią oraz dostęp do sieci komórkowej lub Wi-Fi, możliwe jest nawiązanie wideorozmowy poprzez aplikacje takie jak Facebook Messenger, WhatsApp, Skype, czy też natiwną aplikację do telefonów.
Krok po kroku instrukcja, jak włączyć wideorozmowę na iPhone’ie:
- Otwórz aplikację Telefon.
- Wybierz osobę, z którą chcesz porozmawiać przez wideorozmowę.
- Kliknij na ikonkę aparatu przedstawiającą kamerę na ekranie połączenia.
- Czekaj, aż druga osoba odezwie się i nawiążcie połączenie wideo.
Krok po kroku instrukcja, jak włączyć wideorozmowę na telefonie z systemem Android:
- Otwórz aplikację Telefon lub wybierz aplikację Messenger lub WhatsApp.
- Wybierz osobę, z którą chcesz porozmawiać przez wideorozmowę.
- Kliknij na ikonkę aparatu przedstawiającą kamerę na ekranie połączenia.
- Czekaj, aż druga osoba odezwie się i nawiążcie połączenie wideo.
Jeśli telefon nie posiada wbudowanej funkcji wideorozmowy, można zainstalować odpowiednią aplikację, np. Skype lub Zoom, które umożliwiają przeprowadzanie wideokonferencji na telefonie.
Smartfony z funkcją wideorozmowy
Wideorozmowa jest możliwa przy pomocy każdego telefonu wyposażonego w przednią kamerkę. Istotne jest to, że jeżeli smartfon posiada przedni aparat o rozdzielczości większej niż 2Mpx, to twój rozmówca będzie ciebie wiedział znacznie lepszej jakości, niż gdyby taka rozmowa odbywała się za pośrednictwem laptopa, gdzie montowane są kamerki ok 2MPx.
O ile taka rozdzielczość w komputerach jest wystarczająca i nie zmienia się od lat, tak więcej mega pikseli w przedniej kamerce pozwoli np. pochwalić się rodzinie np,. pięknymi widokami z wakacji, ponieważ obraz będzie zdecydowanie bardziej wyraźny i nasycony szczegółami.
Zalety wideorozmów
Zaletą wideorozmów jest przede wszystkim możliwość rozmowy „twarzą w twarz” co czyni komunikację o wiele łatwiejszą i bardziej komfortową, niż wymiana wiadomości tekstowych.
Nie tylko głos, ale także mowa niewerbalna bierze udział w konwersacji online. Znaczna większość przekazu, jaki generujemy, wyrażana jest przez mimikę i ton głosu – to ogromna przewaga połączenia wideo nad SMS-ami czy pisaniem na Facebooku lub What’s app’ie.
Rozmowa z bliską osobą, która znajduje się bardzo daleko od nas, a jednak możemy widzieć ją i słyszeć, jest wspaniałą zdobyczą techniki i codziennie chętnie korzystają z niej miliony osób na całym świecie.
Rozmowy przez kamerkę mają zastosowanie nie tylko w życiu prywatnym. Wiele firm chętnie z nich korzysta, by organizować wirtualne konferencje i narady. Dzięki temu pracownicy, którzy przebywają setki kilometrów od siebie, mogą bez przeszkód spotkać się i dyskutować.
Popularność wideorozmów w czasie koronawirusa
Telefon do wideorozmów stał się ostatnim czasie bardzo popularny, głównie za sprawą trwającej pandemii koronawirusa, która wymusiła zachowywanie dystansu społecznego. W związku z tym rozmowy przez kamerkę stały się dla wielu ludzi przymusową, ale naprawdę sensowną alternatywną nie tylko dla spotkań biznesowych, ale przede wszystkim w celu podtrzymywania kontaktu z członkami rodziny. Jest to o tyle łatwe, że na rynku istnieje wiele zupełnie bezpłatnych aplikacji, które umożliwiają proste przeprowadzenie rozmowy wideo, nawet w grupie kilkudziesięciu osób.
Za pomocą których aplikacji można przeprowadzić wideorozmowy?
Na rynku jest coraz mniej telefonów oferujących tę usługę, jednak niektórzy producenci postanowili pozostawić je w wybranych niżej smartfonach. Dlaczego tak się dzieje? A to za sprawą komunikatorów internetowych, które nie tylko wypierają tradycyjne SMS, ale także rzez które oferty no limit na rozmowy straciły rację bytu.
Bez wątpienia, jedną z najbardziej popularnych aplikacji jest Facebook Messenger. Aplikacja, poza rozmową tekstową oferuje usługę czata wideo z nawet 50 osobami naraz! Wielką zaletą tej aplikacji jest integracja Facebookiem, a więc najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie, co daje większości użytkowników już na start ogromną bazę użytkowników.
Inną ciekawą aplikacją należącą do Facebooka jest WhatsApp. Tu dużym atutem jest wyjątkowa prostota obsługi i integracja z telefonem. Do przeprowadzenia połączenia wideo w WhatsApp nie jest bowiem wymagane zakładanie specjalnego konta. Wystarczy w aplikacji użyć swojego numeru telefonu. Dzięki temu możemy łatwo zsynchronizować kontakty telefoniczne. Umożliwia to nie tylko łatwe prowadzenie rozmowy przez kamerke, ale też połączenia głosowe i wysyłanie wiadomości tekstowych, bez obciążania usług u operatora telefonicznego. Jedyne co jest wymagane, to połączenie internetowe.
Warto równie wspomnieć o aplikacji Zoom, która pozwala na zaplanowanie spotkania z wyprzedzeniem. Do połączenia wideo wystarczy jedynie kliknąć w specjalny link, który organizator wyśle wszystkim uczestnikom przed spotkaniem. W połączeniu z możliwością udostępniania ekranu komputera (np. celem wyświetlenia prezentacji), sprawia to, że mamy do czynienia z programem bardzo użytecznym dla spotkań w ramach edukacji zdalnej, szkoleń, czy webinarów.
Wartym uwagi jest też Skype. W tym przypadku gwarancją jakości jest sprawdzone rozwiązanie, będące na rynku już prawie 18 lat, sukcesywnie rozwijane i ulepszane od premiery w 2003 roku. Obecnie Skype posiada naprawdę wiele funkcji i umożliwia rozmowy wideo przez telefon, ale także i komputer lub tablet. Dodatkowy plus stanowi integracja z kontem Microsoft, z którego korzysta wielu użytkowników Windowsa 10.
Istnieje wiele platform i aplikacji umożliwiających wideo rozmowy przez telefon. Facebook Messenger, WhatsApp oraz Instagram posiadają taką opcję to tylko niektóre z nich. Do popularnych narzędzi tego typu należą również, Discord, oraz Viber. Ich ogromną zaletą jest to, że liczba rozmówców nie jest ograniczona do dwóch. Do rozmowy dołączyć może wiele osób, dzięki czemu spotkania biznesowe czy w gronie znajomych można przenieść do sieci, gdy „w realu” nie ma takiej możliwości. Możliwość grupowych rozmów jest szczególnie przydatna w edukacji – specjalne platformy, takie jak Microsoft Teams, Zoom czy Google Classroom pozwalają efektywnie prowadzić naukę w internecie. Kontakt wzrokowy między uczniami a nauczycielami jest ważnym aspektem pełnowartościowej edukacji.
Wideorozmowa jak włączyć
Wideorozmowa a telekonferencja — różnice
Telekonferencja może być wideorozmową, ale wideo-rozmowa nie zawsze jest konferencją. W konferencji najczęściej uczestniczy więcej niż dwóch rozmówców. Wideo-konferecja jest bardzo popularna w spotkaniach biznesowych, głownie za sprawą darmowej aplikacji webowej Google Meet, która wymaga jedynie przesłania linku do odbiorcy bez konieczności instalacji zewnętrznej aplikacji, chociaż możliwa jest dedykowana aplikacja na telefon.
Konferencje wykorzystywane są także w nauce zdanej, gdzie na jednej sesji uczestniczy kilkanaście. a nawet kilkadziesiąt osób jednocześnie.
Jak widać, wideo rozmowy mają mnóstwo zastosowań. Dzięki nim możemy kontaktować się z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami, a nawet z osobami z innych stron świata, poznanymi w sieci.