Telewizor do konsoli, co powinien mieć telewizor dla gracza?

Dla graczy gier komputerowych istotnym elementem staje się ekran. Można wybierać wśród różnego rodzaju monitorów lub kupić telewizor. Wybór telewizora należałoby rozpocząć od określenia wielkości budżetu. Gdy wiemy już, ile chcemy wydać na telewizor do gier, powinniśmy zastanowić się nad interesującymi nas parametrami technicznymi.

Dla graczy gier komputerowych istotnym elementem staje się ekran. Można wybierać wśród różnego rodzaju monitorów lub kupić telewizor. Wybór telewizora należałoby rozpocząć od określenia wielkości budżetu. Gdy wiemy już, ile chcemy wydać na telewizor do gier, powinniśmy zastanowić się nad interesującymi nas parametrami technicznymi.

Spis treści:

  1. Przekątna matrycy
  2. LCD czy PDP 
  3. OLED
  4. Jakość dźwięku
  5. 2D czy 3D
  6. Dodatkowe wyposażenie
  7. Telewizor do konsoli

 

Przekątna matrycytelewizor do konsoli

Wielkość telewizora ma znaczenie przy grach sieciowych, gdy o zwycięstwie decyduje szybkość reakcji oraz większa spostrzegawczość, którą może zapewnić nam odpowiednio duży ekran, uwidaczniający w lepszy sposób szczegóły.
Oczywiście nie można przesadzać i do małego pokoiku kupować giganta, którego nie będziemy w stanie ogarnąć wzrokiem. Jednak trzeba uważać też, by nie zakupić telewizora o zbyt małej przekątnej ekranu, który zmusi nas do przysuwania fotela jak najbliżej ekranu. Ideałem byłaby możliwość przetestowania różnych rozmiarów, najlepiej w warunkach domowych lub w pomieszczeniu o rozmiarach zbliżonych do naszego pokoju.

 

 

LCD czy PDP?

Telewizory LCD zwykle szczycą się wysokim kontrastem oraz wysoką jakością obrazu. Często jednak daje się to zauważyć dopiero w modelach z wyższej półki. Ważną rzeczą w przypadku tych telewizorów jest input lag. Opóźnienie sygnału, od ruchu do reakcji, w przypadku gier decyduje o przyjemności, jaką czerpiemy z grania. Im niższy parametr input lag, tym lepiej. Szczególnie gdy grasz w gry dynamiczne.

Plazma sprawdzi się lepiej w telewizorach większych niż 32 cale. Telewizory te zapewniają doskonałą szybkość matrycy oraz bardzo dobrą jakość czerni. Niestety mają też wady. W nasłonecznionym pokoju dają dużo gorszy obraz, gdyż odbijają światło. Są również energożerne.

Jeżeli grasz w różne rodzaje gier, głównie wieczorami lub w dzień, przy zasłoniętych oknach. Jeśli lubisz płynny obraz, duże przekątne i nie zależy ci na wysokości rachunku za prąd wówczas lepszy, wyborem dla ciebie będzie telewizor plazmowy.

Jeżeli preferujesz mniejszy panel, bardziej ekonomiczny, a na dodatek grasz głównie w dzień, przy świetle słonecznym i w jedną, ulubioną grę, to lepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie. Telewizor LCD z podświetleniem LED.

Telewizory OLED

Telewizory OLED prezentują najnowszą technologię wyświetlania obrazu. OLED to po rozwinięciu Organiczna dioda elektroluminescencyjna, prościej mówiąc – kolejna generacja telewizorów LED.  Poziom czerni przewyższa wszystkie inne obecne na rynku telewizory. Cechą charakterystyczną telewizorów ledowych to szarość, zamiast czerni. W telewizorach OLED ta szarość nie występuje, ponieważ te telewizory nie wymagają podświetlenia. 

Panele OLED dają gwarancję najlepszej jakości obrazu, niestety nie nadają się do grania. Pomimo natychmiastowego czasu reakcji na poziomie 0,01 milisekundy (dla wysokiej klasy LED to 2 milisekundy), ich wadą jest wypalanie. Podobnie jak kiedyś w telewizorach plazmowych, w OLED mogą wypalić się stałe fragmenty obrazu jak HUD, menu itp.  Na dzień dzisiejszy technologia LED jest najlepszą dla gracza.

Co z jakością dźwięku?

Nie powinniśmy po telewizorze oczekiwać super jakości dźwięku, gdyż żaden telewizor nam tego nie zapewni. Dlatego, jeżeli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, to wyjściem staje się zakup zewnętrznych głośników.

Co wybrać 2D czy 3D?

Obraz trójwymiarowy obecny jest już wszędzie i wiele telewizorów, zwłaszcza będących elementem kina domowego wyposażonych jest w 3D.
Odpowiedź na pytanie, czy wybrać telewizor 2D, czy może 3 D, nie jest jednoznaczna i każdy musi sprawdzić sam czy jest to dobry dla niego wybór.

Dodatkowe wyposażenie

Współczesne telewizory wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, takich jak gry video na ekranie, funkcje internetowe czy obsługa z pomocą smartfona. Są to ciekawe dodatki i uprzyjemniające życie, ale niekiedy zbędne, a w sposób istotny podnoszące cenę sprzętu. Tym bardziej że różne funkcje multimedialne można uzyskać w prostszy i tańszy sposób, poprzez podłączenie komputera i telewizora kablem HDMI.

 

Jaki telewizor do gier wybrać?

Nie ma jednego uniwersalnego telewizora dla gracza, tak jak nie ma dwóch jednakowych graczy. Każdy powinien dostosować kupowany sprzęt do swoich preferencji, potrzeb i przede wszystkim do zasobności portfela.

 

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Kto wynalazł telefon?

śr Mar 20 , 2019