Telewizory

Zakrzywiony ekran i 4K. Zalety telewizorów

  • 3 min
Zakrzywiony ekran i 4K. Zalety telewizorów

Model telewizora z zakrzywionym ekranem to cały czas trend innowacyjny. Najpierw traktowany jako ciekawostka, wybryk techniki budził ciekawość odwiedzających targi branżowe. Z czasem jednak okazuje się, że mają one wiele zalet, które trzeba się tylko nauczyć wykorzystywać. 

Zalety zakrzywionego telewizora

Zdaniem producentów i konstruktorów zakrzywiony telewizor posiada większe pole widzenia. Zależy ono od odległości od telewizora, promienia krzywizny i przekątnej telewizora. Krzywizna ekranu niweluje zniekształcenia obrazu powstające w zależności od odległości od telewizora. Czyli zasługą krzywizny ekranu jest to, że możemy oglądać naprawdę duży obraz, a nie pojawiają się na nim zniekształcenia czy skróty perspektywiczne. Powstaje wrażenie głębi obrazu, doskonale widzimy wszystkie plany.

Zakrzywiony ekran to także większa czystość obrazu na ekranie, mniej odbić światła, lepszy kontrast oglądanego obrazu. Wyraźniejsze kolory i lepiej zarysowana czerń. Wszystko to na korzyść ekranu zakrzywionego w stosunku do zwykłego o tej samej wielkości ekranu. 

Doświetlenie ekranu – to jest ważne

Dodatkową zaletą zakrzywionego ekranu jest jego lepsze doświetlenie. Dzieje się tak, ponieważ w rogach ekranu nie zachodzą zmiany jasności obrazu. Jednak kupując telewizor z zakrzywionym ekranem trzeba pamiętać, że najlepszy efekt uzyskuje się w jednej jedynej konfiguracji przestrzeni, w której ustawiamy telewizor. Przeniesienie go w inne miejsce automatycznie spowoduje powstanie zniekształceń na ekranie. Najlepszy efekt i stuprocentowe wykorzystanie jego możliwości pojawia się, gdy widz siedzi bezpośrednio przed środkiem ekranu. 

Jakość obrazu w zakrzywionym telewizorze

Telewizory z zakrzywionym ekranem w swojej ofercie jako pierwsze zaprezentowały takie firmy , jak: Samsung i LG. Podobnie jak wiele innych modeli, dostępne są również wersje 3D oraz Smart TV. Zatem suma tych udogodnień przestaje być tylko zabiegiem marketingowym, lecz dostarcza realne korzyści, estetom co prawda, ale wszystko przed nami. 

Telewizor w rozdzielczości 4K , która pojawia się również w telewizorach o zakrzywionym ekranie nie zmienia nam specjalnie obrazu filmu oglądanego na przykład w kablówce. Rozdzielczość tego materiału jest dużo niższa od 4K, nie ma w nim zatem zastosowania, przynajmniej do tej pory.

Jeżeli zamierzamy kupić telewizor z zakrzywionym ekranem i będziemy go wykorzystywali głównie do oglądania filmów, warto kupić telewizor o dużym ekranie. Dla pomieszczeń standardowych, mniejszych, ekran telewizora zakrzywionego powinien mieć około 40 cali. Dla większych pomieszczeń, dobrze jest kupić telewizor jeszcze większy. Zakrzywiony obraz jest szczególnie przydatny przy emisjach filmu dla szerszego grona osób. 

Jeżeli zakrzywiony telewizor ma być wykorzystywany jako ekran komputera , powinien to być model do 36 cali , natomiast o dużej rozdzielczości. Jednak takie telewizory nie posiadają całego zakresu kolorów, dlatego też ich funkcjonalność do takiego przeznaczenia jest ograniczona, dlatego nie można z nich korzystać na przykład do obróbki zdjęć czy filmów. 

Uznaje się, że przyszłość należy jednak do telewizorów o zakrzywionym ekranie, chyba, że rozwój technologii doprowadzi nas do jeszcze innych rozwiązań. 

O autorze

Michał