Zalety nawigacji GPS w telefonie

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie komfortową podróż bez pomocy dobrej nawigacji GPS. Oczywiście, możemy polegać na tradycyjnych mapach papierowych, atlasach drogowych lub uprzejmości obcych ludzi, ale po co marnować czas i nerwy. Ponadto, korzystając z nawigacji posiadającej aktualną bazę danych, nie narażamy się na przykre niespodzianki w rodzaju objazdów czy tras zmienionych z powodu remontów, czy zamknięć dróg. Jest to szczególnie ważne, w takim kraju jak Polska, gdzie sieć drogowa zmienia się w błyskawicznym tempie.

Czy jednak w czasach niezawodnych oraz tanich smartfonów zakup tradycyjnej nawigacji ma w ogóle sens? Czy nie lepszym pomysłem będzie zainstalowanie w telefonie najnowszego oprogramowania i pozbycie się niepotrzebnego, oddzielnego sprzętu do nawigacji? Przyjrzyjmy się pokrótce zaletom takiego rozwiązania.

 

Spis treści

  1. Wygoda nawigacji w telefonie
  2. Niskie koszty
  3. Poręczność nawigacji
  4. Popularne nawigacje w telefonie
  5. Fakty i mity
  6. Podsumowanie

 

nawigacja samochodowa w telefoniePrzede wszystkim: wygoda. Nie musimy już pamiętać o zabieraniu w trasę dwóch urządzeń. Wydajny smartfton z wystarczająco dużym i czytelnym wyświetlaczem bez problemu wypełni zadania obu sprzętów. Oznacza to również mniej ładowania, a więc oszczędność czasu i środowiska. Komfort użytkowania smartfonu wynika również z jego wielozadaniowości, niedostępnej dla zwykłej nawigacji.

 

 

 

Niskie koszty nawigacji w telefonie

Kolejną przewagą są niższe koszty. Smartfon posiada już większość z nas, więc nie musimy kupować oddzielnego urządzenia. Jeszcze więcej zaoszczędzimy, wybierając bezpłatne mapy. Do najpopularniejszych darmowych nawigacji należą między innymi HERE WeGO, Sygic czy MapFactor, które nie tylko wskażą nam drogę do celu, ale podpowiedzią ,gdzie zaparkować, jak ominąć korki lub uniknąć fotoradarów. Aplikacje, takie jak Google Maps dodatkowo doradzą nam, gdzie zjeść, co zobaczyć, a nawet zamówią dla nas taksówkę.

 

 

Poręczność nawigacji

Niewątpliwą zaletą smartfonów jest też ich poręczność. Możemy zabrać je na pieszą wędrówkę lub łatwo przypiąć do roweru. Klasyczne nawigacje GPS tworzone są głównie z myślą o kierowcach aut, dlatego też są mało praktyczne dla pieszych lub rowerzystów. Dzięki temu w cenie jednego urządzenia dostajemy nawigację wielofunkcyjną, która sprawdzi się zarówno w lesie, jak i na autostradzie.

Popularne aplikacje GPS w smartfonie

  1. Najpopularniejszą nawigacją w telefonie są Mapy Google. Chociaż mapy są całkowicie darmowe, wiele płatnych alternatyw jest daleko w tyle. Aplikacja Google Maps dostępna jest na systemy Android, iOS oraz niewspierane już urządzenia na Windows Phone.

Dzięki mapom Google możliwa jest nawigacja w 220 krajach, a dzięki możliwości obrania map na urządzenie, unika się kosztownych opłat za dane. „Mapy” to nie tylko nawigacja dla samochodów, ale także dla pieszych i rowerzystów, a także wskazówki dojazdu transportem publicznych. Aplikacja pomoże w ponad 15 tysiącach miast na całym świecie!

Aplikacja powiązana jest z Google Street, dzięki której można zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy kierowcy, a także wybrane wnętrza restauracji i muzeów i innych miejsc użyteczności publicznej.

Jedną z najnowszych funkcji, która pojawiła się w aplikacji są fotoradary

      2. Aplikacja Yanosik jest bardzo popularna w Polsce. Jej twórcą jest Orlen, który oferuje dodatkowe punkty za jej korzystanie.  Aplikacja, poza nawigacją, oferuje ostrzeżenia przed niebezpiecznymi sytuacjami, takimi jak wypadki, korki, fotoradary, kontrole policyjne i inne. W razie czego skieruje na szybszą trasę. Aplikacja posiada również wideorejestrator. Niestety, największą funkcjonalność oferuje tylko w Polsce. Yanosik dostępny jest na systemy Android i iOS.

 

3. Mapy Apple są popularne dzięki temu, że są preinstalowane na iPhone’ach. Niestety, nie oferują tak dokładnych map w Polsce, jak konkurencja (aplikacja najlepiej radzi sobie w USA).

 

4. Waze

Waze to tak naprawdę Mapy Google na sterydach. Jej twórca jest Google i oferuje więcej funkcjonalności, niż wspomniane „mapy”. Aplikacja, poza nawigacją z punkt A do B oferuje o korkach na trasie, ostrzeżenia o fotoradarach stacjonarnych oraz o panach z suszarkami (użytkownicy ich zgłaszają), a także informuje o niebezpiecznych zdarzeniach na drodze.

Jedną z ciekawszych opcji jest informacja o najtańszych stacjach paliwa w okolicy, przydatne podczas dłuższej podróży.

5. Nawi Expert to płatna alternatywa dla pozostałych aplikacji. Nawi Expert w Polsce korzysta z wysokiej jakości map emapa, pokrywających 99% Polski. Poza granicami nawigacja korzysta z map dostarczanych przez Tom Tom. 

Ciekawostką jest to, że jako lektora głosowego można wybrać Geralta z Gry Wiedźmin. Navi Expert kosztuje 100 zł rocznie, ale wykupując OC w Link4 można otrzymać ją za darmo oraz zyskać zwrot do 30% za OC dzięki przepisowej jeździe.

 

Fakty i mity

Na koniec warto rozprawić się również z kilkoma popularnymi mitami na temat nawigacji GPS w telefonie. Niektórym osobom wydaje się, że do korzystania z map w telefonie potrzebujemy stałego i względnie szybkiego dostępu do Internetu. Jest to oczywiście nieprawda. Użytkownicy smartfonów mogą pobierać interesujące ich obszary oraz mapy i korzystać z nich offline. Dane wystarczy zapisać w pamięci telefonu. Inną skargą jest rzekome szybsze zużycie baterii. To prawda, używanie GPS w telefonie jest energochłonne, ale nowoczesne smartfony mogą pracować bardzo długo. Dodatkowo coraz powszechniejsze i tańsze są dostępne na rynku powerbanki, czyli przenośne akumulatory, które śmiało możemy zabrać do auta lub na spacer.

 

Podsumowując: wydaje się rzeczą oczywistą, że współczesne smartfony z GPS deklasują, trącące nieco myszką klasyczne urządzenia nawigujące. Nawigowanie za pomocą telefonu jest nie tylko tańsze, wygodniejsze, ale często również dokładniejsze. Dlatego też, bez wyrzutów możemy pozbyć się zbędnej, starej nawigacji GPS.

 

Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Samsung Galaxy S10

czw Lip 25 , 2019
Nowy model koreańskiego producenta był jedną z najbardziej oczekiwanych premier roku. Czy Samsung Galaxy S10 spełnił oczekiwania?